BZHU tablice i sadržaj kalorija u proizvodima

Vrijeme čitanja: 7 minuta

Proteinska hrana neophodna je za održavanje zdravlja organa i formiranje mišića. Proteini su glavni "građevinski materijal" u tijelu, pa ih trebaju svi, bez obzira na dob, spol i zdravstveno stanje. Nedostatak aminokiselina dovodi do razvoja ozbiljnih bolesti. Dovoljna količina hrane bogate proteinima u prehrani pomoći će izbjeći pretilost, učiniti lik lijepim.

Značajke proteinske hrane i norma u prehrani

Molekula proteina sastavljena je od 20 osnovnih aminokiselina, od kojih se 12 sintetizira izravno u tijelu.

Norma proteina za modernu osobu iznosi 1 g po kilogramu težine. Ljudi koji vježbaju visoko i vježbaju trebali bi unositi 2 grama proteina po kilogramu tjelesne težine.

Trećina kalorija koju osoba unosi treba dobiti iz proteinske hrane životinjskog i biljnog podrijetla..

U prirodi ne postoje proteini koji bi bili idealni za ljudsko tijelo, ali određene se vrste apsorbiraju potpunije..

Stopa asimilacije proteina:

  • mlijeko -1,0;
  • izolat soje -1,0;
  • jaja -1,0;
  • govedina - 0,92;
  • grašak - 0,69;
  • grah - 0,68;
  • zob - 0,57;
  • kikiriki - 0,52.

Važna karakteristika aminokiselina je njihova nezamjenjivost. Većinu tih spojeva tijelo ne može proizvesti samostalno, oni moraju dolaziti izvana.

Za odraslu osobu nezamjenjivo je samo 8 aminokiselina. Nalaze se u proteinskoj hrani:

  • meso,
  • mahunarke,
  • orašasti plodovi,
  • jaja,
  • jetra,
  • žitarice,
  • riba.

Mogući izvori proteina

Proteini se nalaze u hrani biljnog i životinjskog podrijetla. Bilo koji protein - biljni i životinjski - lakše je probavljiv nakon toplinske obrade.

Prehrana vegetarijanaca sadrži samo aminokiseline koje se nalaze u leći, grahu i ostalim mahunarkama. Ti spojevi imaju ozbiljan nedostatak - nisku apsorpciju, pa nisu toliko korisni kao oni dobiveni iz životinjskih proizvoda..

Ali proizvodi životinjskog podrijetla sadrže puno masnoće, pa stoga doprinose taloženju kolesterola na stijenkama krvnih žila. Pri odabiru proteinske hrane trebate preferirati sorte s malo masnoće: nemasno meso, pileći fileti, mliječni napitci s niskim udjelom masti.

Trebali biste biti oprezni s proizvodom kao što su jaja. Izuzetno su bogate proteinima, a istodobno sadrže žumanjak koji se sastoji od velike količine masti..

Ako trebate povećati sadržaj visoko probavljivih aminokiselina u prehrani i ne udebljati se, preporučuje se ne jesti žumanjak. To sportaši rade u fazi dobivanja mišićne mase.

Mliječni

Mliječni proizvodi su inferiorni u koncentraciji proteina od mesa, ali sadrže kalcij. Ovaj je element potreban tijelu u bilo kojoj dobi..

Fermentirani mliječni proizvodi ne samo da opskrbljuju tijelo kalcijem i aminokiselinama, već i poboljšavaju crijevnu mikrofloru. Mogu se uključiti u prehranu kao proteinska hrana, posebno s niskim udjelom masti.

Perad, zec i goveda idealna su hrana s visokim udjelom proteina ako se kuha na bilo koji drugi način, osim pečenja.

Svinjetina je kontroverzna vrsta mesa. Sadrži puno masti. Međutim, ako smanjite svinjsku mast, ostatke mesa dovoljno je sigurno da se uvrsti na jelovnik. Svinjska reza sadrži nešto manje proteina od govedine.

Nusproizvodi - jetra, jezik i drugi unutarnji organi - sadrže manje proteina, ali više elemenata u tragovima. Ljudi koji nadziru zdravlje ne bi ih smjeli zaobići. Moraju biti uključeni u prehranu kao izvor bjelančevina i drugih hranjivih sastojaka..

Mnogo aminokiselina nalazi se u ribi, a posebno u kavijaru. Uz to imaju dovoljno korisnog fosfora..

Kavijar jeftinih vrsta ribe, poput kapelana, po korisnim je svojstvima gotovo jednako dobar kao i jesetra. Jeftin je izvor lako probavljivih esencijalnih aminokiselina.

Mahunarke

Grašak i grah sadrže dovoljno bjelančevina, tako da osoba koja se ne bavi sportom ili teškim fizičkim radom, a dnevno jede 100-200 g žitarica, neće osjetiti deficit. Ako je potrebno više aminokiselina, sojin izolat može se uključiti u prehranu - posebno obrađeni proizvod koji sadrži rekordni postotak bjelančevina za biljnu hranu - do 35.

Izolat proteina soje koristi se kao sportska prehrana. Ovaj protein na biljnoj bazi apsorbira se brže od mlijeka ili mesa.

Žitarice

U ovoj je skupini heljda "prvak" u pogledu sadržaja proteina. Žitarice su dragocjene jer ih tijelo dobro apsorbira - za 50-60%.

Ista količina proteina nalazi se u zobene pahuljice i biserni ječam. Riža, koja se često koristi kao dijetetski proizvod, u sadržaju bjelančevina gotovo je tri puta inferiorna od heljde.

Voće

Voće i povrće je na posljednjem mjestu po količini proteina. Nisu proteinska hrana, ali neke sadrže nešto više aminokiselina od drugih..

Popis proteinske hrane

Gotovo svaki prirodni proizvod sadrži aminokiseline u jednom ili drugom stupnju. No, proteinskom hranom naziva se samo ona u kojoj su ti spojevi sadržani u velikim količinama - više od 20% ukupnog kemijskog sastava. Iznimka je govedina i teletina. Ove vrste mesa sadrže manje od 20% bjelančevina, ali zbog cjelovitog sastava apsorbira se za 100%. Zbog visoke probavljivosti, meso goveda svrstava u proteinsku hranu.

Popis hrane bogate proteinima predstavljen je u tablici:

Proizvod

Sadržaj proteina u%

Tvrdi sir

Koja je svrha jedenja proteinske hrane??

Proteinska hrana više od bilo koje druge pomaže u održavanju vitke figure. Količina proteina u svakodnevnoj prehrani posebno je važna za one koji žele smršavjeti ili izgraditi moćne mišiće..

Količina aminokiselina u prehrani povećava se pridržavanjem posebnih dijeta - sportskih ili usmjerenih na smanjenje tjelesne težine.

Mršavljenje

Da se ne biste iscrpili glađu i izgubili nekoliko kilograma, dovoljno je povećati udio proteinske hrane u svakodnevnoj prehrani. Dugo se probavlja, ublažava glad i pospješuje sitost. Proteinske dijete ubrzavaju metabolizam i smanjuju masni sloj, a nema osjećaja gladi - zato su toliko popularne.

Temelj prehrane u proteinskoj prehrani su jaja, kuhana piletina, riba. Važno je da na meniju ima više ovih proizvoda nego masti i ugljikohidrata..

Aminokiseline za mršavljenje ne moraju potjecati iz mesa. Ovaj se proizvod konzumira 2-3 puta tjedno. Ostatak vremena koje trebate jesti:

  • nemasna riba;
  • orašasti plodovi;
  • sjeme;
  • grah;
  • grašak;
  • mliječni proizvodi s niskim udjelom masti;
  • jaja bez žumanjka.

Hrana navedena na popisu bogata je kalorijama, ali bez njih je nemoguće smršavjeti. Ubrzavaju metabolizam, pomažu tijelu da sagorijeva masnoće, a ne da uništava mišiće. Probavni sustav troši puno energije na preradu proteinskih proizvoda. To znači da tijelo troši više kalorija, što osobi koja unosi dovoljno proteina omogućuje brzo mršavljenje..

Pravila za uzimanje proteinske hrane za mršavljenje:

  • ugljikohidrati se ne mogu u potpunosti isključiti iz prehrane - mala količina ih je neophodna za normalno funkcioniranje tijela;
  • ograničenja u prehrani ne bi trebala trajati više od 2 tjedna;
  • trebate jesti svaka 3 sata;
  • sa svakim obrokom trebate jesti proteinsku hranu;
  • za prilog ne biste trebali koristiti krumpir i žitarice, već povrće s minimalnom količinom škroba - lisnato, rajčice, krastavci;
  • ugljikohidratnu hranu smije se jesti samo do 14 sati;
  • svi ugljikohidrati moraju biti predstavljeni složenim polisaharidima (žitarice), jednostavni polisaharidi (šećer, kruh) su zabranjeni.

Dijeta s niskim udjelom ugljikohidrata kontraindicirana je kod bolesti jetre, bubrega i trudnoće.

Za sušenje

Sušenje tijela u bodybuildingu postupak je opuštanja mišića. U ovom trenutku slijede posebnu prehranu usmjerenu na sagorijevanje potkožne masnoće..

Sušenje nije obično mršavljenje, već profesionalna sportska mjera koja zahtijeva poštivanje strogih pravila.

Potrošnja proteina tijekom sušenja održava se na 1,5 g po kilogramu tjelesne težine. Prekoračenje ove doze se ne preporučuje.

Mliječni proizvodi se izbjegavaju sušenjem jer sadrže puno masnoće. Čak se i svježi sir s niskim udjelom masti smatra previsokim kalorijama i masnoćama. Prava količina proteina dobiva se iz plodova mora, morske ribe, nemasne teletine.

Za dobivanje mišićne mase

Dobivanje mišićne mase zahtijeva malo viška proteina u kombinaciji s treningom snage. U tom bi razdoblju sportaš dnevno trebao unositi 2-2,5 grama proteina po kilogramu tjelesne težine..

Svi proizvodi moraju sadržavati cjelovite proteine, odnosno moraju biti životinjskog podrijetla. Biljni proteini (isključujući izolat soje) ne potiču dobitak mišića.

BJU tablica proizvoda u 100 grama

Koji je sadržaj kalorija u hrani? Kad osoba jede hranu, tijelo prima energiju. Njegova se količina smatra kalorijskim sadržajem..

Ispod su tablice BJU proizvoda u 100 grama: proteini, masti, ugljikohidrati (broj kalorija u 100 grama).

1 gram masti oslobađa 9,3 kcal, 1 gram ugljikohidrata - 4,1 kcal, 1 g proteina - 4,1 kcal.

Mlijeko i mlijeko

Ako tijelu nedostaje bjelančevina, javlja se mišićna slabost i tijelo postaje mršavo. Kako nadoknaditi količinu nedostajućeg proteina? Morate jesti mliječne proizvode. Ako se sustavno konzumira, mišićna masa će se povećati. Mišići zahtijevaju puno energije, što znači da će se proces sagorijevanja masti povećati.

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Prirodni jogurt 1,5% masti88,05.01.53.551
Kefir s malo masnoće91.43.00,13.8trideset
Masni kefir88.32.83.24.159
Mlijeko88,52.83.24.758
Acidofilno mlijeko81,72.83.210.883
Punomasno mlijeko u prahu4.025.625,039.4475
Kondenzirano mlijeko74.17,07.99.5135
Kondenzirano mlijeko sa šećerom26.57.28.556,0315
Sireno mlijeko88.42.83.24.158
Rjaženka85.33.06,04.185
Krema 10%82.23.0deset4.0118
Krema 20%72,92.8203.6205
Kiselo vrhnje 10%82,73.0deset2.9116
Kiselo vrhnje 20%72,72.8203.2206
Posebni siri i masa od skute41,07.123,027.5340
Ruski sir4023.4trideset-371
Nizozemski sir38.826.827.3-361
Švicarski sir36.424.931.8-396
Poshekhonsky sir41,026,026.5-334
Prerađeni sir55,024,013.5-226
Masni svježi sir64,714.018,01.3226
Smjeli svježi sir71,016.79,01.3156
Nemasni svježi sir77.718,00,61.586

Pekarski proizvodi, brašno

Budući da se pečena roba smatra visokokaloričnom, treba je jesti u malim količinama kad mršavi. Raženi kruh je ono što bi trebalo dati prednost. Poželjno je da pečenje uopće ne smije biti uključeno u prehranu. Pečenje bez kvasca neprijatelj je harmonije!

Kao što svi znaju, kruh sadrži ugljikohidrate u velikim količinama. Kruh + proteini loša su kombinacija.

Stručnjaci ne preporučuju jesti mlijeko ili meso s kruhom.

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
raženi kruh42.44.70,749,8214
Pšenični kruh od brašna I razreda34.37,72.453.4254
Pečena roba od maslaca26.17.64.560297
Bagels17,010.41.368,7312
Sušenje12,011,01.373,0330
Pšenični krekeri12,011.21.472.4331
Kremasti krekeri8,08.510.671.3397
Pšenično brašno najvišeg stupnja14.010.30,974.2327
Pšenično brašno I razreda14.010.61.373.2329
Pšenično brašno, stupanj II14.011.71.870,8328
Raženo brašno14.06.91.176.9326

Žitarice

Ako osoba gubi na težini, trebala bi voditi evidenciju o kalorijama unesenim hranom tijekom dana. Neki ljudi ne uzimaju u obzir žitarice. Ali uzalud! Nutricionisti su uvjereni da ako jedete žitarice u velikim količinama, možete dobiti višak kilograma.

Tako da brojka ne pati, potrebno je pravilno izračunati stopu. U tablici možete vidjeti koliko kalorija sadrži suhi proizvod. Samo imajte na umu da će žitarice tijekom kuhanja upiti vodu. To znači da će 100 grama kašica imati manje kalorija od suhih žitarica istog volumena.

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Heljda nezemljena14.012.62.668,0329
Heljda napravljena14.09.51.972.2326
Griz14.011.30,773.3326
Zobena kaša12,011.95.865.4345
Prekrupa od ječma14.09.31.173,7324
Proso14.012,02.969.3334
Riža14.07,00,673,7323
Pšenica "Poltavskaya"14.012.71.170.6325
Zobena kašadeset12.25.868.3357
Jedva14.010.41.371,7322
Hercules12,013.16.265.7355
Kukuruz14.08.31,275,0325
Tjesteninajedanaest1.370,5338

Povrće

Ako želite smršavjeti, trebali biste jesti puno povrća. Sadrže puno vlakana, vitamina i drugih korisnih komponenata. Većina ih je niskokalorična hrana. To, pak, pospješuje sagorijevanje masti..

Povrće + proteini = dobra kombinacija.

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Patlidžan91,00,60,15.524
Šveđanin87,51,20,18.137
Grašak805.00,213.372
Tikvica93,00,60,35.727
Bijeli kupus901.8-5.428
crveni kupus901.8-6.131
Karfiol90,92.5-4.929
Krumpir76,02.00,119.783
Zeleni luk (pero)92,51.3-4,322
Poriluk87,03.0-7.340
Lukovica luk86,01.7-9.543
Crvena mrkva88,51.30,17,033
Mljeveni krastavci95,00,8-3.0petnaest
Krastavci staklenika96,50,7-1.8deset
Slatka zelena paprika92,01.3-4.723
Slatka crvena paprika91,01.3-5.727
Peršin (zelje)85,03.7-8.145
Peršin (korijen)85,01.5-11,047
Rabarbara (peteljka)94,50,7-2.9šesnaest
Rotkvica93,01,2-4.120
Rotkvica88,61.9-7,034
Repa90,51.5-5.928
Salata95,01.5-2.2četrnaest
Repa86,51.7-10.848
Rajčica (mljevena)93,50,6-4.219
Rajčica (staklenik)94,60,6-2.9četrnaest
Grah (mahuna)904.0-4,332
Hren77,02.5-16.371
Ramson89,02.4-6.534
Češnjak706.5-21.2106
Špinat91.22.9-2,321
Loboda901.5-5.328

Voće i bobice

Ne biste trebali zaboraviti na bobičasto voće i voće. Moraju biti prisutni u prehrani. Nutricionisti vjeruju da je umjesto kolača i kolača za desert bolje jesti voće. Neko slatko voće ima puno kalorija. Stoga se morate odreći njihove upotrebe ako želite smršavjeti.

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Marelice86,00,9-10.546
Dunja87,50,6-8.938
Višnja šljiva89,00,2-7.434
Ananas86,00,4-11.848
Banane74,01.5-22.491
Trešnja85,50,8-11.349
Granat85,00,9-11.852
Kruška87,50,4-10.742
Sl83,00,7-13.956
Sviba85,01.0-9.745
Breskve86,50,9-10.444
Rowan vrt81,01.4-12.558
Rowan aronija80,51.5-12,054
Vrtna šljiva87,00,8-9.943
Datumi202.5-72.1281
Dragun81,50,5-15.962
Trešnje85,01.1-12.352
Dud82,70,7-12.753
Jabuke86,50,4-11.346
naranča87,50,9-8.438
Grejp89,00,9-7.335
Limun87.70,9-3.631
Mandarinski88,50,8-8.638
Lingonberry87,00,7-8.640
Grožđe80.20,4-17.569
Borovnica88.21.0-7,737
Kupina88,02.0-5.333
jagoda84,51.8-8.141
Brusnica89,50,5-4.828
Ogrozd85,00,7-9.944
Maline87,00,8-9,041
Močvarna jagoda83.30,8-6.831
Morski bučak75,00,9-5.5trideset
Bijeli ribiz86,00,3-8.739
Crveni ribiz85.40,6-8,038
Crni ribiz85,01.0-8,040
Borovnica86,51.1-8.640
Šipak svjež66,01.6-24,0101
Sušeni šipak14.04.0-60253

Suho voće

Većina ljudi je uvjerena da je suho voće niskokalorično. Ali to nije slučaj! Osušeni proizvod predstavlja veću prijetnju figuri od svježeg. A ako uzmemo u obzir sadržaj kalorija, tada je suho voće visokokalorični proizvod. Relevantne informacije možete vidjeti u tablici suhog voća.

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Suhe marelice18,05.0-67,5278
Suhe marelice20.25.2-65,9272
Grožđice s jamama19,01.8-70,9276
Grožđice grožđice18,02,3-71.2279
Trešnja18,01.5-73,0292
Kruška24,02,3-62.1246
Breskve18,03.0-68,5275
Suve šljive25,02,3-65,6264
Jabuke203.2-68,0273

Mahunarke

Mahunarke sadrže biljne proteine. Puno je toga. Te proizvode ljudi često uključuju u svoju prehranu - vegetarijanci ili oni koji se pridržavaju neke dijete. Jedući mahunarke, u tijelu neće nedostajati proteina.

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Grah83,06,00,18.358
Grašak granat14.023,01.657,7323
Cijeli grašak14.023,01,253.3303
Soja12,034.917.326.5395
Grah14.022.31.754,5309
Leća14.024.81.153.7310

Pileća jaja (100g) sadrže 157 kilokalorija. Ne znaju svi da u žumanjku ima više kalorija nego u proteinima. Tipično jaje srednje veličine sadrži približno 70 kcal. Ako je jaje prženo, sadržaj kalorija raste i iznosit će 125 kilokalorija. Ako jaje skuhate tvrdo kuhano, tada će njegov sadržaj kalorija biti 50 kilokalorija..

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Pileće jaje74,012.711.50,7157
Jaje u prahu6.84537.37.1542
Proteinski prah12.173.31.87336
Suhi žumanjak5.434.252.24.4623
Prepeličje jaje73.311.913.10,6168

Riba i plodovi mora

U mesu ribe ima puno komponenata korisnih za tijelo. A sorte s malo masnoća imaju malo kalorija. Na brojku neće utjecati pečena ili kuhana riba. A to ne možete reći za ribu prženu na ulju i ribu iz konzerve. Ako se redovito koriste, mogu se pojaviti suvišni kilogrami.

Burbot 79.318.80.6-81

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Gobići70,812.88.15.2145
Ružičasti losos70,5217-147
Iverak79,516.12.6-88
Šaran78,917.71.8-87
Šaran79.1šesnaest3.6-96
Prijatelj71.3225.6-138
Gavun79,815.53.2-91
Bream77.717.14.1-105
Losos62,920.815.1-219
Lamprey7514.711.9-166
Pollock80.115.90,7-70
Kapelin7513.411.5-157
Smuđ75.417.65.2-117
Riječni smuđ79.218.50,9-82
Jesetra71.416.410.9-164
Iverak76.918.93-103
Plavi molac81.316.10,9-72
Šaran75.318.45.3-121
Veliki saury59.818.620.8-262
Saury mali71.320.40,8-143
Baltička haringa75.417.35.6-121
Haringa62.717.719.5-242
Bijela riba72.3197.5-144
Skuša71,8osamnaestdevet-153
Som7516.88.5-144
Šur74,918.5pet-119
Kečiga74,9176.1-320
Zander78,9190,8-83
Bakalar80,717.50,6-75
Tuna7422.70,7-96
Akne53,514.530.5-333
Oslić79,916.62.2-86
Štuka70.418.80,7-82
Ide80.118.20,3-117
Jetra bakalara26.44.265.7-613
Lignje80.3osamnaest0,3-75
Rak81,5šesnaest0,5-69
Škampi77,5osamnaest0,8-83
Alge880,90,23.0pet

Trebate ojačati imunitet? Jedite kavijar. Također je izvrsno profilaktičko sredstvo za bolesti srca i krvnih žila. Ako koristite ovaj proizvod, tada se moždana aktivnost poboljšava, vid se obnavlja. Sustavnom primjenom možete smanjiti razinu kolesterola u krvi.

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Chum losos46.931.613.8-251
Lijevi proboj5824.74.8-142
Slom polloka63.228.41.9-131
Granularna jesetra5828.99.7-203
Proboj jesetre39.53610.2-123

Masti, margarin, maslac

Masnoća je zbijena masa organskih spojeva koji sadrže masne kiseline. Svi znaju da je ovaj proizvod visokokaloričan. No, on obavlja važnu funkciju - u ljudskom tijelu osigurava opskrbu energijom.

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Janjeća mast ili goveđa mast0,3-99,7-897
Svinjska mast (bez kože)5.71.492,8-816
Mliječni margarin15.90,382.31746
Sendvič s margarinom15,80,5821,2744
Majoneza253.1672.6627
Biljno ulje0,1-99,9-899
Maslac15,80,682,50,9748
Ghee maslac10,3980,6887

Meso, perad

Umjesto kobasica kupljenih u trgovini, preporučljivo je koristiti meso i iznutrice. Korisniji su. Meso je materijal koji gradi mišićnu masu. To ne znači da je meso niskokalorični proizvod. Ali puretinu, kunić, pileća prsa, teletinu oni koji se pridržavaju prehrane mogu sigurno jesti. Moramo imati na umu da su svinjetina, patka i janjetina visokokalorična hrana. Manje kalorija: bubrezi, pluća, srce, jetra.

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Ovčetina67,616.315.3-203
Govedina67,718.912.4-187
Konjsko meso72,520.27,0-143
Zec65.320.712.9-199
Nemasna svinjetina54,816.427.8-316
Masna svinjetina38.711.449.3-489
Teletina78,019.71,2-90
Janjeći bubrezi79,713.62.5-77
Janjeća jetra71.218.72.9-101
Janjeće srce78,513.52.5-82
Mozak od govedine78,99.59.5-124
Goveđa jetra72,917.43.1-98
Goveđi bubreg82,712.51.8-66
Goveđe vime72,612.313.7-173
Goveđe srce79,015,03.0-87
Goveđi jezik71.213.612.1-163
Svinjski bubrezi80.113,03.1-80
Svinjska jetra71.418.83.6-108
Svinjsko srce78,015.13.2-89
Svinjski jezik66.114.216.8-208
Guske49.716.133.3-364
purica64,521.612,00,8197
Pilići68,920.88.80,6165
Pilići71.318.77.80,4156
Patke51.516.561.2-346

Kobasice

Sada ne možemo reći da je kvaliteta kobasica "na visini". Svi znaju da proizvođači tim proizvodima dodaju štetne sastojke. A svaka kobasica ili kobasica visokokalorični je proizvod. U 100 grama ima više od 200 kalorija. Kobasicu možete napraviti sami koristeći prirodne sastojke. Tada će broj kalorija u proizvodu biti manji i takva će kobasica donijeti puno više koristi tijelu nego što je kupljena u trgovini..

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Kuhana kobasica Dijabetičar62.412.122.8-254
Kuhana kobasica Dijeta71,612.113.5-170
Kuhana kobasica Liječnička60,813.722.8-260
Kuhana kobasica Amater57,012.228,0-301
Kuhana kobasica Mlijeko62,811.722.8-252
Kuhana kobasica Odvojeno64,810.120.11.8228
Kuhana teleća kobasica55,012.529.6-316
Svinjske kobasice53.710.131.61.9332
Mlijekara za kobasice6012.325.3-277
Kobasice ruske66.212,019.1-220
Svinjske kobasice54,811.830.8-324
Amater kuhano-dimljeni39.117.339,0-420
Kuhano-dimljeni Cervelat39.628.227.5-360
Poludimljena Krakowska34.616.244.6-466
Poludimljena Minskaja52,023,017.42.7259
Poludimljena Poltava39.816.439,0-417
Ukrajinski poludimljeni44.416.534.4-376
Sirovi dimljeni amater25.220.947.8-514
Sirova dimljena Moskva27.624.841.5-473

Konzervirano meso i dimljeni proizvodi

Ako uzmemo u obzir koliko je meso iz kalorija visokokalorično, onda moramo pogledati njihov sastav. Na primjer, govedina je manje kalorija od svinjetine. To znači da će nakon konzerviranja manje štetiti figuri..

Ako uzmemo u obzir upotrebu dimljenog mesa, oni nisu uključeni u jelovnik za dijete, zbog visokog udjela kalorija.

A također, kada ljudi imaju problema s jetrom, želucem ili gušteračom, liječnici im savjetuju da ne jedu dimljenu hranu..

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Goveđi ragu63,016.818.3-232
Turistički doručak (govedina)66,920.510.4-176
Turistički doručak (svinjetina)65,616.915.4-206
Kobasica mljevena63.215.215.72.8213
Svinjski paprikaš51.114.932.2-349
Sirovi dimljeni prsni koš21,07.666,8-632
Sirova dimljena slabina37.310.547.2-467
šunka53,522.620.9-279

Gljive

To je dijetetski proizvod koji ima malo kalorija. Sve ovisi o tome kakve. Sadržaj kalorija može varirati od 15 do 30 kilokalorija. Možete pržiti gljive, od njih praviti juhe, konzervirati ili sušiti za zimu. Sastav gljiva je bogat. Sadrži velik broj komponenata korisnih za ljudsko tijelo. Najkorisniji biljni proteini. A aminokiseline sadržane u njima imaju blagotvoran učinak na tijelo.

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Bijelo svježe89,93.20,71.625
Bijelo sušeno13,027.66.8deset209
Svježi vrganj91,62,30,93.731
Vrganje svježe91.13.30,53.431
Sirovine svježe83,01.70,31.417

Orašasti plodovi

Orašasti plodovi pomažu brzo i trajno utažiti glad, kao i obogatiti tijelo vrijednim komponentama. Međutim, orašasti plodovi imaju visoku kaloriju, pa biste se trebali suzdržati od jedenja tijekom dijete..

Osoba na dijeti ne smije prekomjerno konzumirati orašaste plodove..

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Lješnjak4.816.166,99.9704
Badem418.657,713.6645
Orahpet13.861.310.2648
Kikirikideset26.345.29.7548
Sjemenka suncokreta820.752,9pet578

Slatkiši

Koji je proizvod vodeći u sadržaju kalorija? Ovo su slatkiši! Oni nisu samo super kalorični, već i štetni za lik. Sastav ovih proizvoda sadrži šećer, masti, razne komponente (u velikim količinama), koje doprinose debljanju. Slatkiši sadrže jednostavne ugljikohidrate. Oni imaju tendenciju da na kratko utaže glad i uskoro osoba želi ponovno jesti. Kad je osoba na dijeti, slatkiše mora isključiti iz prehrane..

ProizvodVodaProteinMastiUgljikohidratikcal
Med17.20,8-80.3308
Voće dražeja73.710.273.1384
Bijeli slez200,8-78.3299
Iris6.53.37.581.8387
Marmelada21-0,177.7296
Karamela (prosječno)4.4-0,177.7296
Slatkiši glazirani čokoladom7.92.910.776,6396
Zalijepitiosamnaest0,5-80.4305
Šećer0,20,3-99,5374
Takhinny halva3.912.729.950.6510
Suncokretova halva2.911.629.754516
Tamna čokolada0,85.435.352,6540
Mliječna čokolada0,96.935,752.4547

Ako pogledate sadržaj kalorija u sastojcima, možete izračunati koliko kalorija sadrži gotovo jelo. Ispod su neka jela s kalorijskom vrijednosti:

Količina kalorija koja nam je potrebna za naše vitalne funkcije ovisi o tjelesnoj aktivnosti, dobi, spolu, klimi itd..

Postoji jednostavna formula. Omogućuje izračunavanje približne količine kalorija koje su čovjeku potrebne dnevno za normalno funkcioniranje tijela. Trebate samo pomnožiti vrijednost težine s 30.

TEŽINA (u kg) X 30 =….Kcal

Na primjer, ako je vaša težina sada 80 kg, tada je 80x30 = 2400 kcal dnevno.

Da biste se udebljali, dodajte dobiveni broj dodatnih 500 kcal, a ako želimo smršaviti, oduzimamo 500 kcal - ovo će biti vaš približni broj kalorija koje biste trebali unijeti dnevno.