Rajčica (rajčica)

Rajčica (rajčica) je plod istoimene biljke, jedne od najpopularnijih poljoprivrednih kultura na svijetu. Postoji ogroman broj sorti ovog povrća, koje se uglavnom razlikuju u obliku (od kuglastih do cilindričnih), težini (od 30 do 800 grama), boji kože i pulpe (razne nijanse žute i crvene).

Sadržaj kalorija

100 grama rajčice sadrži oko 18 kcal.

Sastav

Kemijski sastav rajčice karakterizira visok sadržaj bjelančevina, ugljikohidrata, vitamina (A, B9, C), makro- (kalij, kalcij, magnezij, natrij, fosfor) i mikroelemenata (kobalt, mangan, molibden, fluor).

Kako kuhati i poslužiti

Rajčica se jede, odvojeno i zajedno s ostalim prehrambenim proizvodima, kao dio ogromnog broja jela. Štoviše, ovo povrće se koristi ne samo svježe, već i u kiselim, soljenim, sušenim i sušenim oblicima. Popularnost rajčice u kuhanju uglavnom je posljedica karakterističnog kiselog okusa njihove pulpe. Pomiješani s ostalim sastojcima tijekom postupka pripreme, daju im bogat okus i prekrasnu aromu..

Kako odabrati

Pri odabiru rajčice treba uzeti u obzir mnogo čimbenika. Jedna od glavnih je boja kože; alergičari bi trebali izbjegavati crveno povrće. Osim toga, trebali biste obratiti pažnju na oblik rajčice, većina rebrastih plodova ima velik broj malih unutarnjih komora i privlačnijeg je okusa. Drugi faktor izbora je debljina i elastičnost kože. Debela i tvrda koža ukazuje na pretjeranu upotrebu kemikalija u uzgoju. Također, pri odabiru rajčice potrebno je uzeti u obzir i aromu, koja je jedan od pokazatelja svježine i zrelosti ovog povrća..

Skladištenje

Rajčica se može čuvati na sobnoj temperaturi najviše 3 dana, a u hladnjaku i do 1 tjedna. Poželjni uvjeti skladištenja ovog povrća su 8 do 12 Celzijevih stupnjeva, dobra cirkulacija zraka i niska vlažnost zraka..

Korisne značajke

Redovita konzumacija rajčice djeluje tonično, imunostimulirajuće, antioksidativno, protuupalno, antibakterijski, diuretički. Uz to, rajčica potiče moždanu aktivnost, smanjuje živčanu podražaj, normalizira funkcioniranje gastrointestinalnog trakta, bubrega i jetre, a također pomaže u smanjenju razine takozvanog "lošeg" kolesterola u krvi..

Ograničenja upotrebe

Pojedinačna netolerancija, sklonost alergijskim reakcijama, kolelitijaza. Pretjerana konzumacija rajčice povećava vjerojatnost grčeva žučnog mjehura i bubrežnih kamenaca.

FitAudit

FitAudit je vaš svakodnevni nutricionistički asistent.

Istinite informacije o hrani pomoći će vam da smršavite, dobijete mišićnu masu, poboljšate zdravlje, postanete aktivna i vesela osoba.

Pronaći ćete za sebe puno novih proizvoda, naučit ćete njihove istinske blagodati, iz prehrane ćete ukloniti one proizvode za koje prije niste ni znali o opasnostima.

Svi se podaci temelje na pouzdanim znanstvenim istraživanjima, mogu ih koristiti i amateri i profesionalni nutricionisti i sportaši.

Rajčica

Rajčica (rajčica) zeljasta je biljka roda Solanaceae, uzgajana kao povrtna kultura. Njegova domovina je Južna Amerika, gdje se i danas nalaze samonikle sorte. Naziv "rajčica" potječe od fraze "pomo d'oro", što na talijanskom znači "zlatna jabuka". Dugo vremena (do 17. stoljeća) rajčica se smatrala nejestivom, stoga su je europski vrtlari uzgajali isključivo kao egzotičnu ukrasnu biljku. Rajčica je prepoznata kao povrtna kultura tek u 18. stoljeću zahvaljujući znanstveniku A. T. Bolotovu, koji je metodom zrenja i sadnica uspio postići punu zrelost plodova..

Danas se rajčica smatra jednom od najtraženijih kultura na svijetu, koja se široko koristi u prehrambenoj industriji..

Prema sadržaju vitamina C, rajčica dijeli lovorike primat s crnim ribizlom i agrumima. Potiču bubrege, uklanjaju toksine, otrove, ubrzavaju metaboličke procese, ublažavaju otekline, ublažavaju zatvor, nadutost, bore se protiv anemije, gastritisa s niskom kiselošću, opće slabosti, visoke razine kolesterola.

  • Botanički opis
  • Kemijski sastav
  • Korisne značajke
  • Liječnici zabrane
  • Klasifikacija rajčice
  • Neodređena ili odrednica
  • Kriteriji za odabir i skladištenje
  • Primjena u tradicionalnoj medicini
  • Prednosti za kožu
  • Izlaz

Botanički opis

Prema kulinarskoj klasifikaciji, rajčica je povrće, a botaničko bobica.

Zbog velike potražnje razvijene su mnoge sorte proizvoda koje se razlikuju po: obliku (srcoliki, spljošteni, okrugli, izduženi), boji (žuta, narančasta, ružičasta, crvena, ljubičasta, kestenjasta), prirodi površine (srednje srebrnasta, snažno rebrasta, glatka, blago rebrasti), težina (od 0,02 kg do 1 kg / 1 plod), trajanje vegetacije (vrlo rano, rano, srednje rano, kasno, vrlo kasno).

Rajčica ima monopodski (šipkasti) korijenski sustav, koji se nalazi u gornjim slojevima tla. Stabljika prekrivena dlakama, uspravna ili ležeća.

Po visini biljke kultura se dijeli na sljedeće vrste: patuljak (do 30 cm), nizak (30-50 cm), srednji (50-90 cm), visok (90-150 cm), vrlo visok (preko 150 cm).

Listovi se sastoje od režnjeva, naizmjenični. Cvat je grozdasti uvojak, ovisno o sorti može biti višesložan, nekompliciran ili jednostavan.

Plod je vodenasta, sočna bobica s malim sjemenkama trokutasto-bubrežne konfiguracije. Površina, oblik i veličina rajčice uvelike ovise o uvjetima uzgoja. Uz nepovoljne čimbenike, bobica gubi rebrasto zaokruživanje, smanjuje veličinu u odnosu na uobičajene parametre sorte.

Sjeme rajčice ostaje održivo 5-7 godina.

Zanimljivo je da trajanje vegetacijske sezone biljke ovisi o teritorijalnom položaju mjesta. Kako se polja s nasadima kreću od juga prema sjeveru, sazrijevanje se produljuje. Kao rezultat, pomak u razdoblju klijanja može doseći 30 dana..

Kemijski sastav

Rajčica ne sadrži škrob i kolesterol, u njima praktički nema masti, poput šećera, prehrambenih vlakana. Tradicionalno se krastavac smatra najvodenijim povrćem, dok rajčica ni na koji način nije inferiorna od njega (95,28 g vode koncentrirano je u 100 g proizvoda), pa se preporučuje za upotrebu u dijetama za mršavljenje. Rajčica sadrži antioksidans (likopen) koji sprečava mutacije DNA i rast stanica karcinoma. U ljudskom se tijelu apsorbira biljnim mastima (uljem).

Energetska vrijednost, na 100 g proizvoda:

  • žuta rajčica, sirova - 15 kcal;
  • rajčica naranče, sirova - 16 kcal;
  • crvena rajčica, sirova - 18 kcal;
  • cherry rajčice, sirove - 27 kcal.

Omjer energije B: W: Y je 12%: 9%: 84%.

Plodovi sadrže antocijanine, apscisinsku kiselinu, sterole, triterpenske saponine, a lišće sadrži esencijalno ulje i glikoalkaloide (rajčica, tomatidin).

Aldehidi (furfural, benzaldehid) i hlapljivi alkoholi (izovalerijan, izobutil) daju karakterističnu aromu rajčici, a boju daju fenoli, antocijanini, antoksantini, likopen i karoten.

Tablica broj 1 "Hranjiva vrijednost rajčice prema vrsti"
KomponenteSadržaj u 100 grama proizvoda, grami
Žuta bojanarančaCrvena"Trešnja"
Voda95,2894,7894,5293.4
Ugljikohidrati2.983.183.893.84
Protein0,981.160,881,2
Alimentarna vlakna0,60,81.10,81
Pepeo0,40,590,40,4
Organske kiseline (oksalna, jantarna, vinska, limunska, jabučna)0,60,60,60,6
Mono- i disaharidi3.53.22.632.01
Masti0,280,180,22.02
Likopen--2,5732.16
Lutein + zeaksantin--0,1230,08
Tablica broj 2 "Kemijski sastav rajčice prema vrsti"
ImeKoncentracija hranjivih sastojaka u 100 grama proizvoda, miligrama
Žuta bojanarančaCrvena"Trešnja"
Vitamini
Askorbinska kiselina (C)9,015,013.724,0
Niacin (B3)1.1790,5930,5940,49
Pantotenska kiselina (B5)0,120,1860,089-
Piridoksin (B6)0,0560,0590,0780,1
Riboflavin (B2)0,0470,0340,0190,039
Tiamin (B1)0,0410,0460,0370,06
Folna kiselina (B9)0,0310,0290,0150,0113
Beta karoten (A)-0,0750,4491,2
Kolin (B4)--6,7-
Tokoferol (E)--0,540,40
Betaine--0,1-
Filokinon (K)--0,0079-
Makronutrijenti
Kalij258,0212,0237,0290,7
Fosfor36,030,025,027,0
Kalcij11,06,09,014.3
Natrij23,041,06,039,0
Magnezij11,09,010,020.1
Klor--56,061,0
Sumpor--11,011,0
Elementi u tragovima
Željezo0,490,460,260,9
Cinkov0,280,130,180,2
Mangan0,110,0880,1140,14
Bakar0,1010,0620,0590,112
Selen0,00040,00040,00040,0004
Fluor0,020,020,0230,0201
Molibden0,0070,0070,0070,007
Kobalt0,0050,0050,0050,005
Jod0,0020,0020,0020,0021
Bor0,1150,1150,1150,115
Krom---0,005

Godišnje se u svijetu uzgaja više od 60 milijuna tona rajčice, 44 milijuna tona banana i 36 milijuna tona jabuka. Najveće površine plantaža povrća koncentrirane su u Kini, gdje je obujam uzgoja biljke 16% ukupne proizvodnje u svijetu. Zanimljivo je da rajčica sadrži "hormon sreće" serotonin koji poboljšava raspoloženje, a glavnina askorbinske kiseline koncentrirana je u okolišu sjemena..

Zanimljivo je da kuhanje (za 2 minute kuhanja) povećava količinu likopena u rajčici za 1/3. A crvene sorte sadrže više hranjivih sastojaka od žute..

U pulpi zrelih plodova prisutni su fitoncidi koji sprečavaju razvoj infekcije.

Korisne značajke

Sok od svježe rajčice i pire od pulpe propisani su za djecu, odrasle i žene tijekom razdoblja trudnoće. Najbolji je prirodni izvor mineralnih spojeva, vitamina, prehrambenih vlakana. Zanimljivo je da su drevna indijanska plemena koristila povrće za pojačavanje muške potencije..

Rajčica je kućni liječnik koji se koristi za liječenje živčanih poremećaja, depresije, gastritisa s niskom kiselošću, očnih bolesti, bolesti kože, gornjih dišnih putova, rana, opeklina, prehlade, SARS-a. A također i za prevenciju ateroskleroze, nedostatka vitamina, povećanog libida.

Povrće ima diuretička, koleretička, protuupalna, antioksidativna svojstva.

  1. Smanjite krvni tlak, spriječite stvaranje krvnih ugrušaka, normalizirajte acidobaznu ravnotežu.
  2. Sprječava rast i propadanje stanica raka.
  3. Poboljšava metabolizam, dobro utažuje žeđ.
  4. Normalizirati rad srca, živčanog sustava, probave.
  5. Razveselite se, podržite imunitet, dajte snagu tijelu.
  6. Neutralizirajte toksine nakupljene u crijevima, pospješujte eliminaciju kolesterola.
  7. Poboljšati asimilaciju informacija, spriječiti očne bolesti.
  8. Potiče mršavljenje. Kalijeve soli smanjuju sposobnost tjelesnih tkiva da zadržavaju vodu. Kao rezultat, kilogrami odlaze zajedno s viškom tekućine..

Zapamtite, većina hranjivih sastojaka nalazi se u kori rajčice, pa se ne bi trebala guliti..

Rajčica je posebno korisna za pušače. Biološki aktivne tvari koje čine njihov sastav razgrađuju se i uklanjaju nikotinske toksine i katran iz pluća. Osim toga, oni normaliziraju okus, oslobađaju zube od duhanskih naslaga..

U nedostatku kontraindikacija, rajčica može biti uključena u dnevnu prehranu do 5 komada.

Zbog bogatog vitaminsko-mineralnog sastava, preporučuje se povremeno provesti dane posta na rajčici.

Liječnici zabrane

Rajčica je široko rasprostranjeni proizvod širom svijeta koji se konzumira i sirov i prerađen (soljen, ukiseljen, sušen, pržen, pečen). Umaci, kečapi, tjestenina, juhe, pite i punjenja od pizze pripremaju se na bazi povrća. Međutim, je li ovaj proizvod tako bezopasan? Razmotrimo ovo pitanje detaljno..

Rajčice predstavljaju skrivenu opasnost za zdravlje u sljedećim slučajevima:

  1. Uz individualnu netoleranciju. Svijetlo voće, poput agruma, čokolada su najjači alergeni, mogu uzrokovati košnicu, kihanje, kašalj, oticanje, curenje iz nosa i bolove u očima.
  2. S bolešću žučnih kamenaca. Organske kiseline u rajčici aktiviraju rad želuca, gušterače, sudjeluju u procesu probave, pojačavaju crijevnu pokretljivost, imaju snažan koleretički učinak, što može dovesti do promjene žučnih kamenaca i samo prijeti pogoršanjem zdravlja pacijenta.
  3. S pankreatitisom. Rajčica izaziva upalu gušterače. Najveću opasnost za zdravlje pacijenta predstavljaju nezreli, zeleni plodovi.
  4. S bubrežnom bolešću. Oksalna kiselina remeti metabolizam vode i soli, što pogoršava probleme s genitourinarnim sustavom. Osim toga, konzervirana rajčica pridonosi rastu bubrežnih kamenaca (ako postoji takva predispozicija).
  5. S bolestima gastrointestinalnog trakta. Gastritis i čir na želucu, posebno u akutnoj fazi, izravna su kontraindikacija za upotrebu rajčice.
  6. Za bolesti zglobova. Oksalna kiselina, koncentrirana u voću, uzrokuje jake bolove u pokretnoj vezi krajeva kostiju, stoga je proizvod isključen iz svakodnevnog jelovnika pacijenta.
  7. S hipertenzijom. Osobe s oštećenim radom srca trebale bi iz prehrane izuzeti ukiseljenu, soljenu i konzerviranu rajčicu..

Ne preporučuje se kombinirati unos rajčice s jajima, ribom, kruhom ili mesom. Minimalna pauza između jedenja povrća i ovih prehrambenih proizvoda je 2 sata. Uz to, hranu ne treba prati sokom od rajčice. Da bi se izbjeglo razrjeđivanje želučanog soka i oštećenje probave hrane, konzumira se 30 minuta prije obroka ili između obroka..

Klasifikacija rajčice

"Maksimalna korist - minimalno kalorija" - tako nutricionisti karakteriziraju biljku noćurka. Niska energetska vrijednost rajčice omogućuje uvrštavanje proizvoda u prehranu ljudi koji pate od pretilosti. Za razliku od rođaka u obitelji koji u pulpi nakupljaju otrovne alkaloide, rajčica ih sadrži manje (5 puta).

Vrste rajčica u obliku:

  1. Mesnat. Ovo je najukusnija vrsta, čija je prepoznatljiva značajka velika veličina povrća. Koristi se za izradu salata.
  2. Krug. Karakteristična značajka je ispravan oblik koji proizvodu daje lijepu prezentaciju. Koristi se u kuhanju za punjenje i pripremu jela koja ističu idealan oblik povrća.
  3. Krem rajčica. Srednje su veličine, izdužene i izvrsnog su okusa. Kuhari koriste proizvod za izradu umaka, začina i konzerviranje.
  4. Cherry rajčice. Riječ je o malim rajčicama veličine orašastih plodova koje se dodaju salatama i cijelim predjelima kako bi se poboljšala sofisticiranost jela. Za razliku od velikih kolega, sadržaj suhe tvari u njima je 2 puta veći. Dakle, kada se koristi ista količina obične rajčice i cherry rajčice, u drugom će slučaju ljudsko tijelo dobiti 2 puta više antioksidansa, šećera, vitamina.

Krem rajčice cijene se manje od okruglih solanaceae. Istodobno, lovorike primata pripadaju malim sortama trešnje i mesnata atraktivnog izgleda (prva) i neobično slatkog okusa (druga).

Razne rajčice prema vremenu sazrijevanja:

  1. Izuzetno zrelo (80-85 dana). U pravilu superdeterminantne rajčice pripadaju ovoj vrsti. Pulpa ploda nije slatka zbog činjenice da kultura raste s kratkim dnevnim svjetlom.

Plodovi ultra ranog sazrijevanja uključuju sljedeće sorte: Lark F1, Olya F, Cherry Stream F1, Sanka, Dječja slatkoća.

  1. Rano zrelo (90-95 dana). U ovu skupinu spadaju srednje velike determinantne sorte i rajčica niskog standarda.

Popularni hibridi: Leopold F1, Prima Donna F1, Vođa Crvenokožaca, Car Bell.

  1. Srednje rano (100-103 dana). Uzgaja se pod privremenim filmskim pokrivačem, u stakleniku ili na otvorenom polju, postavljajući krevete na južnoj strani mjesta. Uobičajene sorte: Verlioka plus F1, moskovska poslastica, Blagovest F1, div Moskovske regije.
  2. Sredina sezone (100-115 dana). Voće zahtijeva više sunčeve svjetlosti za sazrijevanje usjeva od rane rajčice.

Sorte u srednjoj sezoni uključuju: sibirsko čudo, Ukhazher, Budenovka, Konigsberg, francusku vinovu lozu, Kostroma F1.

  1. Kasno sazrijevanje (120-130 dana). Najbolja opcija za uzgoj rajčice je staklenik. Inače, kod uzgoja biljke na otvorenom polju, rani mrazovi mogu dovesti do gubitka prinosa..

Popularne sorte: De Barao, Titan, Oxheart, Finish, Date, Vladimir F1.

Prema svojoj namjeni, rajčice su izolirane za svježu konzumaciju (s tankom kožicom, mesnatom, sočnom, slatkom pulpom), za preradu (imaju gustu strukturu, mesnate s minimalnom količinom sjemenki), za konzerviranje (s tvrdom kožom, pravilnog oblika), univerzalne sorte (imaju sve navedene prednosti).

Tradicionalna boja rajčice je crvena. Ljubičaste, zelene, narančaste, žute, crne, bijele i ružičaste rajčice puno su rjeđe. Karakterističnu boju plodu daju sljedeći pigmenti: likopen, askorbinska kiselina, alfa i beta karoten, fenoli, antocijanini, antoksanthini.

Po ukusu su najbolje sorte rajčice "Čudo od zemlje", "Dina", "Apetit", "Smeđi šećer", "Bikovo srce" i "Bikovo čelo".

Neodređena ili odrednica

Rajčica je zeljasta biljka koja po svojoj prirodi može rasti poput lijane tijekom svog života. Predstavnici divljih biljaka pletu pristupačne zone u svojoj domovini (Americi), puzajući po tlu. Trenutno su selekcijom uzgajani uzgajani oblici s ograničenim rastom i visokim ranim dozrijevanjem plodova.

Vrste rajčice dok rastu:

  1. Neodređeno (neograničen rast). Rajčica ove sorte naziva se liana, penjanje. Uzgajaju se na otvorenom, zatvorenom terenu. Biljka kontinuirano raste zbog stvaranja bočnih izbojaka koji vire iz pazuha listova. Visoke sorte siju se u litrene tetra pakete, a determinantne sorte u široke tresetne posude.

Rajčice Liana obično nisu zrele, pa su zakopane u zemlju prije drugih. Ova sorta daje plodove kontinuirano nakon polaganja prvog grozda tijekom 5 mjeseci godišnje..

Popularne sorte: Budenovka, Volovsko srce, Andreevsky iznenađenje, Pink Magic F1, Babuškinova tajna, Giant malina.

  1. Grm. Karakteristična značajka vrste je ograničeni rast. Stabljika biljke je oivičena, zaustavljajući se da se rasteže nakon polaganja tri cvatova između kojih su koncentrirana 1-2 lista. To su rano rastuće sorte koje se uzgajaju za brzu berbu..
  2. Superdeterminantne - patuljaste biljke. Oni su razgranati grm s cvatovima na vrhu. Na glavnoj stabljici ne formiraju se više od 3 četke. Istodobno, vegetativni rast biljke dugo je inhibiran..

Plodovi superhideja su najranije sazrijevanje, u 20 dana sazrije i do 90% ukupne žetve.

Sorte i hibridi: Dječja slatkoća, Aljaska, Bijeli punjenje, Sanka, Betalux, Dječja slatkoća.

  1. Odrednice imaju prosječnu silu rasta koja se zaustavlja nakon stvaranja 5 četkica. Za razliku od prethodnih vrsta, brzina razvoja izbojaka je izraženija. Sorte determinante sazrijevaju 7 dana kasnije od superdeterminantnih sorti, a razdoblje prinosa smatra se produženijim. Stoga ih je korisno saditi u staklenicima, pa se prostor koristi racionalnije.

Najčešće sorte: ženski muškarac, Dubok, Sahalin, sibirsko rano sazrijevanje, amurska zora, F1 Aurora, kralj ranih godina, zlatno srce.

Neka vrsta determinantnih sorti su standardne rajčice s jakom stabljikom, niskim "rastom". Ne zahtijevaju vezivanje biljke.

Najbolje sorte rajčice (standardne): Edelrot, Harzfeuer F1, Moskvich, Snow White, Riddle.

  1. Poluodređene - visoke rajčice. Biljka ima neograničen rast i okrunjena je nakon stvaranja 10 cvatova. Riječ je o kasno sazrijevajućim sortama velikih veličina..

Popularni hibridi: Red Arrow F1, Nordic Express F1, Yvette F1.

Danas su najpopularnije determinantne sorte rajčice. Pozitivne značajke uključuju: ranu zrelost, visok prinos (zbog postavljanja jajnika zbog manjeg broja listova), istodobni povratak plodova od nekoliko četki odjednom. Među nedostacima ove vrste mogu se izdvojiti: sklonost bolestima, niži ukupni prinos zbog ograničenog rasta četkica, potreba za primjenom mineralnih gnojiva u povećanoj količini i uklanjanje pastorčadi (kako bi se izbjeglo preopterećenje kulture jajnicima).

Kriteriji za odabir i skladištenje

Zbog širokog asortimana sorti i hibrida rajčice na prodaji, možete se zbuniti u njihovoj raznolikosti i umjesto visoke žetve dobit ćete grmlje s trulim plodovima, spušteno pod težinom vlastitih grana. Prije kupnje sjemena odredite svrhu uzgoja rajčice: za svježu potrošnju, prijevoz u udaljena područja, preradu i skladištenje.

Kriteriji za odabir sjemena:

  • prinos;
  • zoniranje;
  • kvalitete okusa;
  • otpornost na bolesti.

Većina vrtlara odlučuje uzgajati povrće u staklenicima. To se posebno odnosi na područja s kratkim i hladnim ljetima (sjeverne regije). Za punopravni rast i razvoj biljke, širina staklenika ne smije biti manja od 2 m, a duljina - 4 m. Istodobno, udaljenost između kreveta trebala bi premašiti 0,4 m. A njegova širina je 0,8 m. Vjeruje se da je u stakleniku bolje istovremeno rasti visoke i premale sorte. Pravilnom kombinacijom žetva se može dobiti u roku od 7 mjeseci u godini.

Metode odabira rajčice:

  1. Procijenite veličinu fetusa. Izbjegavajte veliko povrće, najvjerojatnije su u procesu uzgoja korištena kemijska gnojiva. Iznimke su sorte s velikim plodovima, težine do 0,5 kg - "Pink Giant", "Govedina", "Bull Heart". U drugim se slučajevima preporučuje davanje prednosti rajčicama srednje veličine..
  2. Ispitajte fetalnu ljusku. Trebao bi biti jednolike boje, sjajan, ujednačen, bez mrlja, posjekotina i udubljenja. Zapamtite, na mjestima oštećenja mogu se nakupiti nečistoća, prašina, štetni mikroorganizmi koji, kada se progutaju, poremete prirodnu crijevnu mikrofloru i proces probave..
  3. Pregledajte krišku rajčice. Ako su unutarnje komore pune, a na površini se pojavio sok, rajčica je svježa.
  4. Miris. Zelena rajčica gotovo nema mirisa, a voće koje odiše slasnom sočnom aromom smatra se zrelim.
  5. Ispitajte područje peteljke. Trebao bi biti iste boje kao i cijela površina rajčice. Zelenilo, žuti pečati ukazuju na to da su plodovi ubrani u nezrelom stanju. Kao rezultat, takav je proizvod lišen svih korisnih svojstava..
  6. Provjerite elastičnost. Svježa rajčica nije ni tvrda ni mekana na dodir. U prvom se slučaju plodovi smatraju nezrelim, u drugom - odavno otkinuti.

Zapamtite, premekana rajčica ukazuje na to da je proizvod već počeo trunuti..

Tvrde žile od peteljke oko opsega rajčice, svijetlozelena boja pulpe ukazuju na uporabu kemijskih gnojiva u procesu uzgoja povrća i obilje nitrata u njihovom sastavu. Odbijte kupiti takav proizvod.

Najkorisnije su mljevene rajčice koje sadrže maksimum korisnih hranjivih sastojaka..

Rajčica se čuva na tamnom mjestu, na temperaturi od 20-25 stupnjeva, najviše 3 dana. Inače će se prezreti, postati mekani i početi trunuti. Povrće stavljeno u hladnjak gubi svoj okus. Međutim, njihov rok trajanja povećava se na jedan tjedan. Nezrele rajčice čuvaju se u papirnatoj vrećici zajedno s jabukama.

Kako bi se povećao rok trajanja velike serije rajčica, povrće se čuva u kutijama i kutijama s peteljkama prema gore, premještajući svaki red piljevinom, slamom ili kokosom. Idealna temperatura za skladištenje proizvoda je 10 stupnjeva iznad nule. U slučaju smanjenja pokazatelja, plodovi se mogu razboljeti i postati pljesnivi, porast može prezreti i pogoršati se. Uz to treba osigurati dobru cirkulaciju zraka u sobi. Plodovi kompaktne veličine s gustom kožicom najbolje su sačuvani.

Primjena u tradicionalnoj medicini

Rajčica je dobar diuretik koji uklanja bolesti mjehura i bubrega, poboljšava rad srca, smanjuje vjerojatnost razvoja srčanog i moždanog udara i sprječava aterosklerozu. Hranjiva vrijednost ploda određena je sadržajem likopena, vitamina B, C, K, PP.

Zanimljivo je da 100 g rajčice sadrži 2-3 puta više željeza od ribe, piletine i mlijeka. Istodobno, ljudi s bolestima gastrointestinalnog trakta, popraćeni hipersekrecijom klorovodične kiseline, trebali bi napustiti upotrebu rajčice, jer kiselina u njihovom sastavu ima korozivan učinak na sluznicu probavnog sustava. Ova značajka rajčice koristi se na farmi za čišćenje vodovoda..

Domaći recepti za zdravlje:

  1. Za poboljšanje metabolizma. Sastojci: svježa rajčica (1 kg), jabuke Antonov (300 g), češnjak (klinčić od 2 glave), hren (100 g). Sameljite sve komponente. Uzmite 30 ml kaše natašte.
  2. Protiv anemije. Crvena rajčica izvor je askorbinske kiseline i likopena. Ti spojevi poboljšavaju apsorpciju željeza, koje je uključeno u hematopoezu. Za borbu protiv anemije preporučuje se svakodnevno uzimanje 150 ml svježe iscijeđenog soka od rajčice 10 minuta prije obroka..
  3. Za liječenje respiratornih bolesti, uklanjanje kašlja. Sastojci: češnjak (50 g), korijen hrena (100 g), svježa rajčica (1 kg). Sve dijelove sameljite miješalicom u jednoliko stanje. Upute za uporabu: 15 ml 3 puta dnevno 20 minuta prije jela.
  4. Protiv proširenih vena. Da bi se uklonile bolovi i plavičaste mrlje, na otečene vene stavljaju se kriške svježe rajčice kao oblog. Povrće je fiksirano zavojem, zavoj se ostavlja 3 sata. Nakon navedenog vremena, noge se isperu hladnom vodom. Postupak se provodi svakodnevno dok se ne postigne trajni rezultat..
  5. Protiv gnojnih rana i apscesa. Paradajz pulpa ubrzava zacjeljivanje rana. Uz to, voću se pripisuje antiseptički učinak. Prema kliničkim studijama, utvrđeno je da fitoncidi sadržani u rajčici inhibiraju rast piogenih bakterija. Pulpa ploda samelje se u homogenu kašu i nanosi se na ranu, čir, apsces 15 minuta, a zatim uklanja destiliranom vodom.

Američki su znanstvenici došli do zaključka da je najučinkovitiji prirodni način zaštite od raka svakodnevna konzumacija salate od svježe rajčice i brokule. Proizvodi sadrže tvari koje inhibiraju rast i sprečavaju razgradnju malignih stanica.

Prednosti za kožu

Maska od rajčice poboljšava ten, omekšava dermis, daje joj elastičnost i svježinu, uklanja masni sjaj. Korisna svojstva plodova ovise o stupnju zrelosti. Za kozmetičke postupke preporučuje se uporaba zrelih crvenih, ružičastih ili žutih rajčica. Sadrže maksimum vitamina. Fitoncidi koji se nalaze u pulpi rajčice bore se protiv upala uzrokovanih osipom i alergijskim reakcijama. A cink sprečava starenje kože, povećavajući sposobnost regeneracije epiderme.

  1. Za normalnu kožu (hranjiva). Sastojci: pulpa jedne rajčice, pileći žumanjak, brašno. Miješajte dok se ne dobije homogena gusta masa. Nanesite masku na lice 10 minuta, isperite.

Još jedan recept za izradu hranjive maske: pomiješajte naribanu masu rajčice (od 1 voća) s sokom od grožđa (30 ml), toplom prokuhanom vodom (15 ml), medom (15 ml). Ostavite masku na koži 10 minuta, uklonite ostatke ubrusom, obrišite lice tonikom.

  1. Za suhu kožu (hidratantna). Sastojci: svježi sir 20% (15 g), rajčica (0,5 kom), punomasno kravlje mlijeko (30 ml), maslinovo ulje (5 ml). Komponente dobro sameljite, nanesite proizvod na kožu četvrt sata, operite.
  2. Za masnu kožu (stezanje pora). Sastojci: rajčica (1 kom), limunov sok (5 ml), brašno (15 g). Pomiješajte komponente maske, nanesite na lice, isperite vodom.
  3. Šal (za čišćenje dermisa od keratiniziranih čestica). Sastojci: kiselo mlijeko (15 ml), "kaša od rajčice" (od 1 voća), maslinovo ulje (4 kapi), mljevena zobena kaša (15 g). Komponente pilinga temeljito promiješajte, nanesite na kožu, temeljito je umasirajte, isperite vodom.

Uz to, na bazi soka od rajčice priprema se osvježavajući losion od destilirane vode (70 ml), stipsa (2 g), komine rajčice (30 ml), glicerina (5 ml) za smanjenje znojenja kože. Preporuča se nanositi tonik na očišćenu kožu ljeti..

Izlaz

Rajčica je jedno od najzdravijih i najčešćih povrća na svijetu. Kemijski sastav i ljekovita svojstva proizvoda ovise o vrsti voća i stupnju zrelosti. Rajčica se klasificira prema obliku ploda (velika mesnata, okrugla, krem, trešnja), vremenu sazrijevanja (ultrarano sazrijevanje, rano sazrijevanje, srednje rano, srednje sazrijevanje, kasno sazrijevanje), visini biljke (neodređena, superdeterminantna, determinantna, poluodređena i namijenjena), boji Za zimske pripreme prikladni su smeđi plodovi, a za jelo - crveni, žuti, narančasti, za konzerviranje - zeleni.

  • Zašto sami ne možete na dijetu
  • 21 savjet kako ne kupiti ustajali proizvod
  • Kako održavati povrće i voće svježim: jednostavni trikovi
  • Kako pobijediti želju za šećerom: 7 neočekivanih namirnica
  • Znanstvenici kažu da se mladost može produžiti

Sastav rajčice uključuje karotenoide, organske kiseline, vlakna, škrob, minerale, pigmentne tvari (ksantofil, karoten, fenole, antocijane, antoksanthine, likopen), vitamine A, PP C, B, K. Redovitom upotrebom povrća poboljšava se rad srca i stanje koža, metabolički procesi i tjelesna težina se normaliziraju, povećava se imunitet, jača koštano tkivo, nadopunjuju se energetski resursi tijela, uklanja višak tekućine, zaustavlja se razvoj anemije s nedostatkom željeza.

Rajčice su izvrsni antidepresivi koji potiču proizvodnju serotonina. Tjedna norma rajčice ne smije prelaziti 40 komada. Inače, umjesto koristi, možete naštetiti zdravlju i izazvati upalu gastrointestinalne sluznice. Osim za unutarnju upotrebu, rajčica se koristi i izvana kao dio maski za lice, obloga za rane, natečenih vena.

Rajčica

Solanum lycopersicum, Tomadoro

  1. Opći opis
  2. Korisna svojstva rajčice
    1. Sastav i sadržaj kalorija
    2. Ljekovita svojstva
    3. U tradicionalnoj medicini
    4. U narodnoj medicini
    5. U orijentalnoj medicini
    6. U znanstvenim istraživanjima
    7. U dijetetici
    8. U kuhanju
    9. Kombinacija s ostalim proizvodima
    10. Pića
  3. Opasna svojstva rajčice i kontraindikacije
  4. Zanimljivosti o rajčici
  5. podrijetlo imena
  6. Povijest
  7. Sorte
  8. Značajke uzgoja
  9. Odabir i pohrana
  10. Izvori informacija

Vrtna rajčica na koju smo navikli ima bogatu crvenu boju. To, između ostalog, znači da rajčica sadrži likopen, snažni antioksidans s antikancerogenim i antikarcinogenim svojstvima, što smanjuje rizik od razvoja nekoliko vrsta karcinoma i doprinosi stvaranju koštanog tkiva. No, u rajčici postoje mnoge druge korisne komponente koje su odgovorne za vlastiti "radni front". Sposobnosti ovih tvari omogućit će vam da na novi način sagledate rajčicu na koju smo navikli..

Korisna svojstva rajčice

Sastav i sadržaj kalorija [18]

100 g zrele sirove rajčice sadrži:
Osnovne tvari:rMinerali:mgVitamini:mg
Voda93,76Kalij223Vitamin A43
Protein0,85Fosfor24Vitamin C19
Masti0,33MagnezijjedanaestVitamin E0,38
Ugljikohidrati4.64KalcijpetVitamin PP0,628
Kalorije (Kcal)21
100 g svježe cijeđenog soka od rajčice sadrži:
Osnovne tvari:rMinerali:mgVitamini:mg
Voda93,9Kalij220Vitamin A38.5
Protein0,76Fosfor19Vitamin C18.3
Masti0,06MagnezijjedanaestVitamin E0,91
Ugljikohidrati4.23KalcijdevetVitamin PP0,67
Kalorije (Kcal)17
100 g zrele konzervirane rajčice u vlastitom soku sadrži:
Osnovne tvari:rMinerali:mgVitamini:mg
Voda93,65Kalij221Vitamin A41
Protein0,92FosforosamnaestVitamin C14.2
Masti0,13Magnezij12Vitamin E0,32
Ugljikohidrati4.37KalcijtridesetVitamin PP0,73
Kalorije (Kcal)19

Ljekovita svojstva

Rajčica sadrži skup elemenata koji blagotvorno djeluju na kardiovaskularni sustav i pomažu u čišćenju tijela. Rajčica je važan izvor likopena (snažnog antioksidansa koji ima imunostimulacijsko i antitumorsko djelovanje, usporava starenje tijela) i glutationa (tvari koja štiti stanice od otrovnih slobodnih radikala) [16,17]. Zahvaljujući tim svojstvima, rajčica je nezamjenjiv proizvod u bilo kojoj uravnoteženoj prehrani, kao i u prehrani s malo masnoća, dijeti protiv raka itd..

Likopen je komponenta koja rajčicu čini crvenom. Sukladno tome, što je rajčica „crvenija“, u njoj je više ove tvari. Ovaj element u tragovima ima svojstva slična beta-karotenu (koji se nalazi u mrkvi), naime antikancerogeni učinak. Istraživanja pokazuju da ovaj flavonoid potiče stvaranje kostiju. Preporučuje se osobama kojima je dijagnosticirana osteoporoza, menopauza ili lomljive kosti. Likopen smanjuje rizik od razvoja određenih vrsta karcinoma, poput raka prostate, želuca, mokraćnog mjehura i maternice. Nalazi se u svježim rajčicama, ali posebno ga ima u termički obrađenim rajčicama, jer postupak kuhanja pomaže oslobađanju likopena i poboljšanju njegove apsorpcije u tijelu [18,19].

Glutation - ima svojstva snažnog antioksidansa, pomaže riješiti slobodne radikale koji izazivaju mnoge bolesti. Velika količina glutationa nalazi se u kožama mnogih povrća, pa je korisno jesti i rajčicu sirovu, u salatama. Ovo je vrlo važan element koji uklanja toksine, posebno teške metale (koji akumulirajući dovode do pogoršanja stanja tijela).

Znanstvene studije pokazale su da rajčica i umak od rajčice mogu pomoći u smanjenju rizika od raka prostate. Ovaj je učinak posljedica antioksidativnih svojstava rajčice. Smatra se da se likopen i glutation vežu na tkivo prostate i tako smanjuju rizik od oštećenja DNA.

Rajčica je bogata kalijem. Ovaj element u tragovima sudjeluje u izmjeni tekućina u tijelu, a također je odgovoran za zdravlje živčanog sustava, srca i mišića. U rajčici ima puno kalija, poput kalcija. Zbog prisutnosti vode i mnogih minerala, rajčica se preporučuje kao sredstvo za obnavljanje normalne količine tekućine u tijelu tijekom dehidracije.

Vitamin A i vitamin C smatraju se ključnim sastojcima za detoksikaciju tijela - i njima je bogata rajčica. Vitamin A, prvi put otkriven 1913. godine, pomaže u procesu rasta stanica, jača imunološki sustav i neophodan je za oči. Vitamin C snažan je antioksidans, jer sudjeluje u procesu oslobađanja od slobodnih radikala, i to ne samo onih koji dolaze izvana, već i onih koje tijelo proizvodi samo. Dokazano je da ovaj vitamin čisti tijelo. Uz to, pozitivno djeluje na liječenje Alzheimerove bolesti i drugih demencija, kao i na bolesti poput fibromialgije i multiple skleroze [18].

Rajčica pruža značajno smanjenje krvnog tlaka. Tijekom studija, nakon 8 tjedana dnevnog unosa rajčice (u obliku ekstrakta - likopenskog kompleksa), sistolički krvni tlak bolesnika pao je za 10 jedinica, a dijastolički tlak - za 4 jedinice.

Uočeno je da likopen djeluje kao prirodna krema za sunčanje i štiti od UV zraka.

Rajčica je bogat izvor riboflavina koji pomaže u ublažavanju napada migrene. Također je korisno za živčani sustav u cjelini..

Jesti rajčice može vam pomoći u povećanju zaštite od gripe i prehlade, posebno kada se pije sok od rajčice.

Zahvaljujući visokom sadržaju vitamina C, rajčica je korisna za dijabetes pomažući apsorpciji inzulina i glukoze [24].

U tradicionalnoj medicini

Glavna komponenta koja se nalazi u rajčici, a koja skreće pažnju na modernu tradicionalnu medicinu, je likopen. Kao što je spomenuto, moćan je sastojak koji smanjuje rizik od određenih vrsta raka (prostate, dojke), a blagotvorno djeluje u liječenju karcinoma pluća, želuca, jednjaka, gušterače, mjehura i vrata maternice. Uz to, studije su pokazale da likopen smanjuje oksidaciju kolesterola i smanjuje rizik od srčanih bolesti. Postoje čak i neki dokazi da likopen može smanjiti rizik od katarakte i opeklina..

No, unatoč svim tim izvanrednim svojstvima, postoji jedan problem. Za izolaciju od rajčice koristi se redukcijski model. Novi lijekovi koji sadrže likopen na tržištu se pojavljuju po nebeskim cijenama. Istodobno, postoje dokazi da ti dodaci lipidima nemaju isti učinak kao proizvod koji se nalazi izravno u fetusu. Likopen je izvanredan proizvod u kombinaciji i interakciji s drugim tvarima koje možemo dobiti izravnim jedenjem rajčice i proizvoda od rajčice [24].

U narodnoj medicini

Uvarak od lišća

U alternativnoj medicini često se koriste sušeni ili svježi vrhovi rajčice. Sadrži vitamine, minerale, vlakna, esencijalno ulje, fitoncide i organske kiseline. Smatra se da infuzije iz njega pomažu u liječenju reumatizma, gljivičnih bolesti, čira, radikulitisa. Međutim, vrhovi sadrže i otrovne tvari s kojima morate biti oprezni [21].

Lišće se može ubrati u bilo koje vrijeme, prikladni su i mladi i zreli. Potrebno je temeljito oprati vrhove, sitno nasjeckati i osušiti. Lišće trebate čuvati u platnenim ili papirnatim vrećicama 12 mjeseci. Gotova infuzija može se čuvati najviše dva dana. Može se koristiti i izvana - utrljavanjem u bolna područja tijela ili u obliku obloga, ali i iznutra (samo nakon prethodnog savjetovanja s liječnikom). Osim toga, infuzija vrhova rajčice može se dodati u vruću kupku. Vrhovi se koriste i samostalno i u kombinaciji s drugim biljem - celandinom, čičkom, nevenom, hrastovom korom, verbenom, kaduljom, slatkom djetelinom, koštunicom, brezinim pupoljcima, kamilicom [20].

Izvana se rajčica koristi kao baktericidno sredstvo za gnojne rane, u obliku kaše. Kod varikoznih vena, kriške rajčice nanose se na problematična područja, fiksiraju zavojem i drže dok se ne pojave trnci. Zatim se noge operu hladnom vodom. Smatra se da takve postupke treba provoditi svakodnevno tijekom mjesec dana [21].

Za tromu i suhu kožu rajčica se koristi kao kozmetički proizvod. Uz to, kaša od rajčice može se koristiti kao stimulans za rast kose. Rajčica se može koristiti u kremama i maskama. Hranjiva krema od rajčice s lanolinom i zobenim brašnom, pogodna za sve tipove kože. Kao jedna od komponenti maski za lice, rajčica se može koristiti na suhoj, normalnoj, masnoj, mješovitoj i staru koži. Također, rajčica se koristi u maskama i pilinzima za tijelo [22].

Svježe iscijeđeni sok od rajčice može se koristiti kod bolesti jetre (zajedno s medom), gubitka snage (dodavanje nasjeckanog peršina, kopra i soli), ateroskleroze, pretilosti, anemije, zatvora. Sok od rajčice pojačava lučenje želučanog soka i crijevnu peristaltiku, suzbija učinak nepovoljne crijevne mikroflore.

U orijentalnoj medicini

U tradicionalnoj orijentalnoj medicini rajčica ima posebno značenje jer se može koristiti i kao voće i kao povrće. Jedna od drevnih kineskih knjiga o dijetetici opisuje rajčicu kao "slatko-kiselog okusa, hladne prirode". U knjizi se također spominje da je rajčica korisna za zdravlje jer hladi tijelo i smanjuje "toplinu jetre", čime održava ravnotežu i uklanja toksine. Stoga je rajčica neophodna u sljedećim slučajevima:

  • za ljude s povišenim krvnim tlakom, za kojeg vjeruje da je u kineskoj medicini često uzrokovana "vrućinom jetre";
  • Za one koji pate od smanjenog apetita ili probavne smetnje, osjećaja punog želuca, nelagode u trbuhu ili zatvora. Kuhana rajčica posebno je dobra za djecu s lošim apetitom;
  • za ljude koji piju alkohol. Sok od rajčice, koji se pije prije, za vrijeme ili nakon pijenja alkohola, pomaže jetri da ga apsorbira i brzo uklanja toksine iz jetre i tijela u cjelini;
  • Rajčica je po prirodi "hladna", pa je korisnija nego ikad u vrućim danima i ljeti. Kineska medicina ima predodžbu o tijelu i prirodi kao jednoj nerazdvojnoj cjelini, stoga će u vrućini tijelo posebno patiti od vanjske topline. Toplina uzrokuje promjene u tijelu i može dovesti do simptoma kao što su suha koža, žeđ, taman urin, znoj, pregrijavanje tijela, promjenjive emocije i nesanica. Kvalitet hlađenja rajčice pomaže u ublažavanju ovih simptoma i izbjegavanju toplotnog udara. Rajčica je ljetno voće i posebno je pogodna za konzumaciju tijekom vruće sezone [23].

U znanstvenim istraživanjima

Unatoč obilju suvremenih biljnih vrsta i već proučenim podacima o korisnim svojstvima rajčice, znanstvenici nastavljaju istraživati ​​mnoge aspekte rajčice. Tako se, na primjer, mnogo pažnje posvećuje umjetnom uzgoju i genetskom inženjeringu radi poboljšanja okusa biljke, njene otpornosti, prisutnosti hranjivih sastojaka, brzine rasta, arome.

Važno mjesto u istraživanju također zauzima proučavanje podrijetla rajčice i, posebno, nekih njezinih vrsta. Primjerice, proučavaju se geni za proizvodnju matičnih stanica - studije koje u konačnici mogu optimizirati veličinu bilo kojeg fetusa [26]. Također istražuje razliku između organsko uzgojene rajčice i velike poljoprivrede [25].

2017. godine, znanstvenici u svom radu na procjeni svojstava biofilma bakterije Listeria monocytogenes (uzročnika teške zarazne bolesti), paradajz je bio jedno od povrća koje se proučavalo u tri kategorije interakcija (usporavanje ili ubrzavanje rasta, bez učinka). Kao rezultat ove studije utvrđeno je da soj koji je prisutan na površini rajčice (kao i daikon, jabuka i salata) potiče rast proučavanih bakterija [38].

Uz to treba napomenuti da rajčica, kao jedan od najčešćih proizvoda u domaćoj prehrani, često postaje predmetom istraživanja u ekonomiji, dijetetici, inovativnoj znanosti i poljoprivrednim znanostima. Primjerice, kada se analizira diverzifikacija poljoprivredne proizvodnje, uzgoj rajčice smatra se jednom od perspektivnih grana poljoprivrede. Očekuje se da razvoj ove industrije može donijeti velike prihode, porezne olakšice, nedostatak konkurencije na domaćem tržištu i dobru žetvu tijekom cijele godine prilikom uzgoja rajčice u stakleniku. [39].

Rajčica se također spominje u interdisciplinarnom istraživanju - na primjer, u radu na slikama biljaka na slikama umjetnika kao resursa za informacije o povijesti agronomije. Ova studija daje primjer slika L.E.Melendeza (1772.) i P. Lacroixa (1864.), koje pokazuju kako je rajčica promijenila svoj oblik kao rezultat odabira prema glatkoj i manje rebrastoj (radi lakšeg prijevoza i berbe).

Dakle, rajčica kao predmet sveobuhvatnih znanstvenih istraživanja ne gubi svoju važnost i važnost [40].

U dijetetici

Nutricionisti rajčicu cijene ponajprije zbog njihovih korisnih i ljekovitih svojstava. Uključuju šećere (uglavnom fruktozu i glukozu), mineralne soli (jod, kalij, fosfor, bor, magnezij, natrij, mangan, kalcij, željezo, bakar, cink). Rajčica je bogata i vitaminima - A, B, B2, B6, C, E, K, P, beta-karotenom. Rajčica sadrži organske kiseline i snažni antioksidans likopen, koji može zaštititi od raka prostate i vrata maternice, zaustaviti diobu tumorskih stanica i mutacije DNA te smanjiti rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti. Termički obrađena rajčica sadrži čak i više likopena od sirove rajčice, zbog čega nutricionisti često preporučuju kuhanu rajčicu..

Rajčica regulira funkcioniranje živčanog sustava, djeluje protuupalno i antibakterijski, poboljšava metabolizam i probavu, pomaže kod astenije i ateroskleroze, a također je dobar diuretik za bolesti bubrega i mjehura [28].

Mnogo organskih kiselina prisutno je u rajčicama, posebno jabučnoj i limunskoj. Soli organskih kiselina u procesu asimilacije ostavljaju u tijelu značajnu opskrbu alkalnim mineralnim komponentama i na taj način doprinose alkalizaciji tijela i sprječavanju kiselinskih pomaka. Dakle, rajčica održava potrebnu kiselinsko-baznu ravnotežu u tijelu. Nizak sadržaj purina u rajčici važna je poveznica u strukturi prehrane bez purina za prevenciju ateroskleroze. Rajčica sadrži folnu kiselinu koja igra važnu ulogu u stvaranju krvi, a također pridonosi stvaranju kolina u tijelu, tvari koja normalizira metabolizam kolesterola. Dakle, rajčica se može široko koristiti u prehrani ljudi zrele i starije dobi, kao i bolesnika s oštećenim metabolizmom mokraćne kiseline (giht) [27].

U kuhanju

Rajčica se široko koristi u kuhanju. Koriste se kao sastojak predjela, prvih i drugih jela, salata - i sirovih i kuhanih. Potpuno smo se navikli na salate sa svježom rajčicom, juhe od rajčice, umake, pizzu i tjesteninu s dresingom od rajčice. Rajčica se uspješno koristi za pripremu raznih vrsta konzervirane hrane. Plodovi sadrže značajnu količinu kiseline, što omogućuje ograničavanje proizvodnje konzervirane hrane sterilizacijom u kipućoj vodi. Ovisno o tome kakav okus hostesa želi postići, rajčice se mogu ukiseliti, posoliti, skuhati sa slatkim umakom, sokom ili kompotom. Šećer, sol, ocat, limunska kiselina i sve vrste začina u pravilu se koriste u bilo kojoj vrsti konzerviranja [29]. Ako se pravilno pripremi, proizvod se može čuvati na hladnom i tamnom mjestu nekoliko godina. Ove su konzerve uvijek izvrstan dodatak prilozima, mesu, ribi, salatama i samostalnom međuobroku. Poznati proizvod od rajčice je kečap - omašeni umak od rajčice sa začinima.

Kombinacija s ostalim proizvodima

Prema pravilima zdrave prehrane, nije preporučljivo kombinirati rajčicu s škrobnim proizvodima i proizvodima od žitarica. Preporuča se jesti rajčicu s biljem i povrćem koje ne sadrži škrob. Savjetuje se uzimanje rajčice s proteinima i mastima, čime se poboljšava njihova apsorpcija. Rajčica i avokado, kao i brokula smatraju se zdravom kombinacijom [34].

Poznata kombinacija rajčice i krastavaca nije toliko korisna koliko se čini - sastojci ovog povrća, prema nedavnim studijama, međusobno ometaju asimilaciju ljekovitih komponenata jedne druge [35].

Rajčice i jetra, maslinovo ulje također se smatraju korisnim kombinacijama [37].

Pića

Najpoznatiji napitak od rajčice, kao što biste i očekivali, je sok od rajčice. Konzumira se kako u prirodnom obliku, tako i uz dodatak soli, papra, celera, Worcesterovog umaka, soka od limuna i limete. Uz to, sok od rajčice koristi se kao komponenta nekoliko alkoholnih koktela. Rajčice se mogu dodati u jogurt ili povrće na bazi kefira, a od njih se može napraviti i začinjeni kompot. [36].

Opasna svojstva rajčice i kontraindikacije

Unatoč svim korisnim svojstvima rajčice, postoji nekoliko kontraindikacija za njihovu upotrebu:

  • Morate biti što oprezniji s lišćem biljnog grma, jer su otrovni.
  • Morate biti oprezni s voćem rajčice za ljude sklone žgaravici i visokoj kiselosti.
  • Također, rajčica može izazvati ozbiljne alergije..
  • Prema nekim studijama, rajčicu treba jesti s oprezom kod osoba s kroničnom bubrežnom bolešću zbog visokog sadržaja kalija..
  • Rajčica može pogoršati sindrom iritabilnog crijeva i proljev te je kontraindicirana kod kolelitijaze [41].
  • Ne preporučuje se upotreba paste od rajčice kupljene u trgovini, jer sadrži konzervanse koji štete tijelu.
  • Uz hipertenziju, kardiovaskularne bolesti, ne preporučuje se koristiti ukiseljene i slane rajčice, jer mogu izazvati pojavu kamenaca u mjehuru. Osim toga, bubrežni kamenci mogu se pojaviti redovitim uzimanjem konzerviranog soka od rajčice, jer sadrži škrob.
  • S pankreatitisom i čirima indicirana je umjerena konzumacija rajčice, jer mogu izazvati pogoršanje.

Na ovoj ilustraciji skupili smo najvažnije točke o prednostima i mogućim opasnostima rajčice i bit ćemo vam vrlo zahvalni ako podijelite sliku na društvenim mrežama, uz poveznicu na našu stranicu:

Zanimljivosti

Američki magazin Mystery Queen Ellery Queen objavio je 1959. priču o tome kako je kuhar, politički pristaša Britanije, pokušao otrovati američkog predsjednika Georgea Washingtona jelom od rajčice. Tih dana, u 18. stoljeću, rajčica se smatrala otrovnom. Kuhar je, iskoristivši hladnoću gospodina Washingtona i kršenje njegova okusa, dodao gulaš od rajčice u varivo. Nakon posluživanja jela, kuhar je počinio samoubojstvo. U svom posljednjem pismu napisao je: „Kao kuhar, ne vjerujem u samoubojstvo otrova; Predebela sam da bih se objesila; ali, po zvanju, majstorski rukujem nožem. " Kao što se kasnije pokazalo, priča je bila fikcija, ali mogla bi biti istina, jer se rajčica dugo smatrala otrovnom [38].

Rajčica se često nalazi u narodnoj umjetnosti, na primjer u poslovicama. Na njemačkom jeziku kažu da oni koji ne vide stvarno stanje imaju "rajčice u očima" [40]. Na arapskom, "biti poput rajčice" znači "biti društven i ugodan čovjek" [39]. Pa, na ruskom se sjećamo rajčice kada govorimo o najvažnijem - o ljubavi. Napokon, nažalost, "ljubav je prošla - rajčica je uvenula".

A u našem članku rekordni proizvodi možete pogledati divovske rajčice i ostalo povrće koje su marljivi vrtlari uspjeli uzgajati.

Brojni festivali, muzeji i spomenici posvećeni ovom divnom proizvodu dokazuju ogromnu ljubav prema rajčicama širom svijeta. Evo samo nekoliko njih:

podrijetlo imena

U Francuskoj su rajčicu nazivali "jabukom ljubavi" ("pomme d'amour"), jer se vjerovalo da ima afrodizijačka svojstva.

Latinski naziv rajčice, Lycopersicum esculent, skovao je francuski botaničar Joseph Pitton de Tournefort u 17. stoljeću i značio je "vučja breskva". Okruglo i sočno, plod rajčice pogrešno je izjednačen s bobicama belladonna i smatran je otrovnim - otuda i naziv.

Rajčica, pak, potječe od španjolskog tomata - izvedenog iz drevne astečke riječi tomatl [2].

Ime rajčice došlo nam je iz talijanskog jezika, "zlatna jabuka" - pomo d'oro, budući da su se u Europi isprva vjerojatno koristile žute sorte voća [4].

Povijest

Povrće je iz obitelji noćurka podrijetlom iz Južne Amerike i zauzima vodeće mjesto na svijetu među povrtnim kulturama [3].

1519. godine konkvistador Fernando Cortes prvi je put vidio jarko crveno voće u vrtovima Montezume. Impresioniran, sjeme rajčice donio je u Europu, gdje su ga počeli uzgajati kao ukrasnu biljku..

Prva zemlja koja je počela uzgajati rajčicu bila je Italija [1]. S gledišta botanike, voće rajčice smatra se bobičastim voćem, ali u svakodnevnom životu i načinu upotrebe dugo je zauzimalo svoj položaj među povrćem [5].

Sorte

Postoje stotine vrsta rajčica - male cherry rajčice veličine grožđa, ogromne rajčice Bull's Heart teške 600-800 grama, sočne za salate i mesnate za tjesteninu, campari i vrhnje - to su samo najpoznatije od mnogih sorti. Boja voća osim crvene može varirati od bijele, narančaste, žute, zelene do ljubičaste i čokoladne [6,10].

Značajke uzgoja

Biljka može biti jednogodišnja ili višegodišnja.

Jednogodišnji grm doseže visinu od 60-90 centimetara, na vrhovima grana umjesto lišća nalaze se pupoljci. Voće sazrijeva, u pravilu, odjednom, a nakon sazrijevanja biljka umire.

Višegodišnja rajčica je biljka penjačica koja zahtijeva potporu kolcima ili kavezima. Takva rajčica rodit će plod dok se ne smrzne. Plod obično sazrijeva kasnije od jednogodišnje biljke, ali općenito daje više. Cvijet se obično nalazi na glavnim granama. Visina doseže 1,5-3 metra, pod uvjetom da se biljka neprestano podupire i uvija [8].

Rajčica je prilično hirovita biljka. Voli prostor, toplinu (temperatura oko 25 stupnjeva) i puno svjetla. Sjeme treba međusobno razmaknuti na dovoljnoj udaljenosti kako bi se grane mogle probiti bez međusobnog ometanja [7,11]. Slobodna cirkulacija zraka neophodna je za puni rast rajčice, kao i toplo tlo. Adekvatna vlaga je također vrlo važna. Najbolje vrijeme za sadnju je kasno proljeće i rano ljeto, ali priprema sjemena započinje već krajem siječnja zagrijavanjem i preradom. U prvoj polovici veljače sadi se sjeme, a u ožujku se pojavljuju sadnice [12]. Rajčice se mogu uzgajati u zemlji, u stakleniku ili u posudama, naopako. Potonja metoda prikladna je tamo gdje ima malo prostora ili je siromašno tlo [9].

Odabir i pohrana

Zrela rajčica ima prilično bogatu aromu. Ako nema mirisa, rajčica je najvjerojatnije ubrana nezrela. Stabljika bi trebala biti mala. Pri odabiru rajčice trebate obratiti pažnju na glatkoću kože, odsutnost pukotina, mrlja i tragova udaraca [14].

Potpuno zrela rajčica je mekana i prozirna, ali na njoj možete zaustaviti svoj izbor samo ako se odmah pojede. Prezrela rajčica uvijek je dobra za umake i juhe. Zdravi plodovi imaju tanku kožicu i jednoličnu pulpu.

Ako su u pulpi vidljive bijele tanke žile, u jezgri su bijele mrlje, a na dodir je „plastična“, to znači da rajčica sadrži nitrate [13].

Uvjeti skladištenja rajčice izravno ovise o tome koliko je zrela. Sobna temperatura će ubrzati proces sazrijevanja. Stoga, ako želite da rajčica dozrije, slobodno je ostavite na toplom. Zrele rajčice najbolje je čuvati na oko 12 Celzijevih stupnjeva. Na ovoj temperaturi rajčica će prestati sazrijevati, ali neće izgubiti okus i korisna svojstva [15].

  1. Povijest rajčice - Povijest rajčice kao hrane, izvor
  2. Internetski etimološki rječnik, izvor
  3. Demidenko G.A. Primjena hranjivih tla za uzgoj presadnica rajčice.
  4. Wikipedia, izvor
  5. Wikipedia, izvor
  6. Sorte i vrste rajčice, izvor
  7. Top 10 savjeta za uzgoj rajčice Izvor
  8. Uzgoj rajčica, izvor
  9. Kako uzgajati rajčicu, izvor
  10. Sorte rajčice, izvor
  11. Kako uzgajati rajčicu - poljoprivredna tehnologija, izvor
  12. Tajne uzgoja rajčice. Enciklopedija tehnologija i tehnika, Patlakh V.V. 1993.-2007
  13. 10 načina na prvi pogled možete utvrditi je li kemijski ili prirodni, izvor
  14. Kako odabrati najbolje rajčice, izvor
  15. Kako čuvati rajčice, izvor
  16. Wikipedia, izvor
  17. Likopen. Priručnik o glavnim komponentama dodataka prehrani. izvor
  18. Ljekovita i jestiva svojstva rajčice, izvor
  19. Rajčice i proizvodi od rajčice kao lijek Jade Teta, ND, CSCS; Keoni Teta ND, LAc CSCS; i Julie Sutton ND, LAc, CSCS, izvor
  20. Upotreba vrhova rajčice u liječenju bolesti, izvor
  21. Rajčica: medicinska upotreba, izvor
  22. Kako koristiti rajčicu u kozmetici: melemi, maske, gelovi, izvor
  23. Rajčica i visoki krvni tlak, izvor
  24. Rajčica-Prirodni lijek i njegove zdravstvene dobrobiti. Debjit Bhowmik, P. Sampath Kumar, Shravan Paswan, Shweta Srivastava. Časopis za farmakognoziju i fitokemiju. izvor
  25. Organski paradajz - manji, hranjiviji, izvor
  26. Laboratorij Cold Spring Harbor. "Tim precizno određuje gene koji stvaraju biljne matične stanice, otkrivajući podrijetlo biftek rajčice." ScienceDaily. ScienceDaily, 25. svibnja 2015. Izvor
  27. Petrovsky K. S. ABC zdravlja. O racionalnoj prehrani ljudi. Pučko sveučilište, Prirodoslovno-matematički fakultet. Izdavačka kuća Znanie, Moskva, 1982.
  28. Pervushina E. Ogorodnaya ljekarna od A do Z. Prirodni vitamini SPb. : JSC "TI kuća" Amfora ", 2015. - 62 str..
  29. Sve o rajčicama. Kako ih sami uzgajati i sačuvati. Savjet vrtlaru. Recepti za domaćicu. Moskva, 1992.
  30. Spajanje hrane za zdravu prehranu, izvor
  31. 8 uobičajenih parova hrane koje ne biste trebali miješati, izvor
  32. Pića od rajčice: sokovi, kompoti, kokteli, izvor
  33. 20 namirnica koje će učiniti najbolje kad se jedu zajedno, izvor
  34. Ubojica rajčica Georgea Washingtona, izvor
  35. 12 Idioma inozemne hrane zbog kojih ćete se osjećati poput globalne gurmane, izvor
  36. 40 sjajnih fraza koje se ne mogu doslovno prevesti, izvor
  37. 12 ozbiljnih nuspojava rajčice, izvor
  38. Procjena svojstava Listeria Monocytogenes u obliku biofilma u povezanosti s pripadajućom mikroflorom izoliranom s površine biljke. L. S. Buzoleva. izvor
  39. Diverzifikacija poljoprivredne proizvodnje. Moroz N. Yu, izvor Marukha V.R.
  40. Slike biljaka na slikama umjetnika kao izvor informacija o povijesti agronomije. Tsatsenko L.V., Savichenko D.L.

Zabranjeno je koristiti bilo koji materijal bez našeg prethodnog pismenog pristanka..

Uprava nije odgovorna za bilo kakav pokušaj korištenja bilo kojeg recepta, savjeta ili dijete, a također ne jamči da će navedeni podaci pomoći ili štetiti vama osobno. Budite razboriti i uvijek se obratite odgovarajućem liječniku!