Bio-lekcije

Spolno razmnožavanje u sjemenskim biljkama, koje uključuju cvatnju i golosjemenjače, provodi se pomoću sjemena. Obično je važno da se sjeme nalazi na dovoljnoj udaljenosti od matične biljke. U ovom je slučaju veća šansa da se mlade biljke neće morati natjecati za svjetlost i vodu kako među sobom tako i s odraslom biljkom..

Pokriveno sjemenke (one su i cvjetnice) biljke su u procesu evolucije biljnog svijeta najuspješnije riješile problem raspodjele sjemena. Oni su "izmislili" takav organ kao što je fetus.

Plodovi služe kao prilagodba određenom načinu raspodjele sjemena. Zapravo se plodovi najčešće distribuiraju, a sjeme s njima. Budući da postoji mnogo načina širenja voća, postoje mnoge sorte voća. Glavne metode širenja voća i sjemena su sljedeće:

vjetrom,

životinje (uključujući ptice i ljude),

samoširi se,

s vodom.

Plodovi biljaka, koje vjetar širi, imaju posebne uređaje koji povećavaju njihovu površinu, ali ne povećavaju masu. Riječ je o raznim pahuljastim dlačicama (na primjer, plodovima topole i maslačka) ili pterigoidnim izdancima (poput plodova javora). Zahvaljujući takvim formacijama, sjemenke se dugo vinu u zrak, a vjetar ih nosi sve dalje i dalje od matične biljke..

U stepama i polupustinji biljke često presušuju, a vjetar ih otkida u korijenu. Valjani vjetrom, suhe biljke rasipaju sjeme po tom području. Takve biljke "tumbleweed", moglo bi se reći, ne trebaju ni plodove za širenje sjemena, jer ih sama biljka širi uz pomoć vjetra..

Sjeme vodenih i poluvodnih biljaka distribuira se uz pomoć vode. Plodovi takvih biljaka ne tone, već ih odnosi struja (na primjer, kod johe koja raste uz obale). Štoviše, to nisu nužno mali plodovi. Na stablu kokosa su velike, ali lagane, tako da ne tone.

Prilagodbe biljnih plodova za distribuciju po životinjama su raznovrsnije. Napokon, životinje, ptice i ljudi mogu distribuirati voće i sjeme na različite načine..

Plodovi nekih kritosemenki prilagođeni su prianjanju uz životinjsko krzno. Ako, na primjer, životinja ili osoba prođe pored čička, tada će je uhvatiti nekoliko bodljikavih plodova. Prije ili kasnije, životinja će ih baciti, ali sjeme čička već će biti relativno daleko od prvotnog mjesta. Uz čičak, primjer biljke s plodovima kukica je i struna. Njegovi su plodovi vrste ahena. Međutim, ove ahene imaju male bodlje prekrivene zubima..

Sočni plodovi omogućuju biljkama da šire svoje sjeme uz pomoć životinja i ptica koje jedu plodove. Ali kako ih šire, ako voće i sjeme životinja jede i probavlja zajedno s njima? Činjenica je da se uglavnom sočni dio perikarpa probavlja, ali sjeme ne. Napuštaju probavni trakt životinje. Sjeme je daleko od matične biljke i okruženo izmetom, za koji se zna da je dobro gnojivo. Stoga se sočno voće može smatrati jednim od najuspješnijih dostignuća u evoluciji žive prirode..

Čovjek je imao značajnu ulogu u širenju sjemena. Tako su plodovi i sjemenke mnogih biljaka slučajno ili namjerno dovedeni na druge kontinente, gdje su mogli puštati korijenje. Kao rezultat toga, sada možemo, na primjer, promatrati kako biljke karakteristične za Afriku rastu u Americi, a biljke koje su porijeklom iz Amerike u Africi.

Postoji mogućnost širenja sjemena pomoću rasipanja, odnosno samorasprostiranja. Naravno, ovo nije najučinkovitija metoda, jer su sjemenke još uvijek blizu majčine biljke. Međutim, ova se metoda često promatra u prirodi. Raspršivanje sjemena tipično je za plodove mahuna, graha i kapsula. Kad se grah ili mahuna osuše, njegovi se zatvarači uvijaju u različitim smjerovima i plod puca. Sjeme iz njega leti s malo snage. Tako grašak, bagrem i ostale mahunarke šire svoje sjeme..

Voćna kapsula (na primjer u maku) njiše se na vjetru i iz nje se izlijevaju sjemenke.

Samorasprostiranje nije jedinstveno samo za suho sjeme. Primjerice, u biljci zvanoj ludi krastavac sjeme leti iz svog sočnog ploda. Nakuplja se sluz koja se izbacuje pod pritiskom zajedno sa sjemenkama..

Raspodjela plodova i sjemena

Voće i sjeme su često vrlo daleko od biljaka na kojima dozrijevaju. To je zbog činjenice da neke plodove i sjemenke nosi vjetar, druge šire životinje, ljudi, voda, a neke samorasipanjem, poput bagrema i ludog krastavca.

Vjetar širi sjeme topole i nekih drugih biljaka.

Sjeme topole, prekriveno bijelim dlakavim dlačicama, sazrijeva u svibnju. Padajući s grana, nosi ih vjetar, nakupljaju se na tlu, nalik snježnim pahuljicama. Zahvaljujući pahuljastim dlačicama, vjetar nosi sjeme topola na velike udaljenosti. Također se šire plodovi maslačka.

Lik: 9. Raspodjela plodova i sjemena: 1 - maslačak; 2 - planinski pepeo; 3 - čičak; 4 - okret.

Plodovi javora imaju dva krilata. Padajući s grana, plodovi se brzo vrte u zraku. Stoga dugo ne padaju na zemlju i odnose se daleko od stabla. Neke osušene stepske biljke vjetar u korijenu lako slomi, nosi po zemlji, kotrlja se s mjesta na mjesto i sjeme se rasipa. Stepske biljke, vođene vjetrom, nazivaju se "tumbleweed".

Voda širi plodove i sjemenke ne samo vodenih biljaka, već i kopnenih. Primjerice, plodovi johe, koja često raste uz obale rijeka, sruše se u vodu, a struja ih odvodi od matičnih biljaka. Plodovi kokosa često padaju u more i dugo plivaju prije slijetanja na obalu i nicanja.

Sjeme mnogih korova životinje i ljudi ponekad nesvjesno nose. Dakle, košarica čička s voćem, koja se naziva složeno voće, prianja uz kosu životinja ili ljudsku odjeću, a plodovi su daleko od biljaka na kojima su zreli.

Niz korova raste u jarcima, u blizini ribnjaka i rijeka. Njezine su cvasti male žute košare, a plodovi su aheni s trnjem prekriveni klinčićima, koji su savijeni unatrag. Pas će trčati kroz šikare vlaka, proći će druga životinja ili osoba - a sitno će se bodljikavo voće čvrsto prilijepiti za vunu ili odjeću, toliko da ga ne možete očistiti četkom, morate ga odabrati rukama. Biljke se susreću ne samo s žilavim, već i s ljepljivim plodovima. Takvo voće u zaboravu.

Sjeme biljaka sočnih plodova - planinskog pepela, bazge, brusnice, borovnice, ptičje trešnje, đurđevka - šire ptice. Oni jedu ovo voće i, leteći od mjesta do mjesta, zajedno s izmetom izbacuju netaknuto sjeme pojedenih plodova..

Lik: 10. Raspodjela plodova i sjemena: 1 - breza; 2 - javor; 3 - ludi krastavac; 4 - mak.

Voće i sjeme nekih biljaka lijepi se ili se lijepi za vreće i bale tereta i završava u osamljenim kutovima vagona, automobila i aviona. Prilikom istovara sjeme pada na zemlju, klija i često sebi nađe novi dom. Dakle, trputac, koji se nalazi na stazama i cestama, nekada je uvezen iz Europe u Ameriku. Zbog toga autohtoni ljudi u Americi - Indijanci, trputac nazivaju "tragom bijelog čovjeka"..

Samorasprostiranje sjemena može se primijetiti kod mnogih biljaka. Primjerice, ljeti, po vrućem, sunčanom danu, u blizini grmlja žute bagrema možete čuti lagano pucketanje - zreli grah bagrema puca i raspršuje sjeme.

Raspršite njihovo sjeme i plodove graška, graha, graha. Stoga se plodovi ovih biljaka moraju brati bez čekanja da se potpuno osuše. U protivnom će se otvoriti, baciti sjeme, usjev će umrijeti.

U blizini Odese i na Krimu, na suhim padinama i morskoj obali, možete pronaći ludi korov krastavaca. Nakon sazrijevanja sjemena u njegovim plodovima nakuplja se sluz koja zajedno sa sjemenkama na silu izlijeće iz plodova. Čini se kao da ludi krastavac puca u svoje sjeme.

Ako pronađete pogrešku, odaberite dio teksta i pritisnite Ctrl + Enter.

Kako popuniti tablicu "Struktura biljke / ploda / metoda distribucije" ?

Svijet oko 3 razreda.

Postoji mnogo opcija, vjerojatno najjednostavnije biljke koje smo svi vidjeli i zamišljamo kako rastu i šire se trebaju uzeti za treću klasu.

Grašak - Voćna mahuna u kojoj dozrijevaju sjemenke - Širiti se osipanjem.

Rowan - voćna bobica sa sjemenkama - distribuiraju je uglavnom životinje.

Stablo jabuke - Voće Jabuka u kojoj se nalaze sitne sjemenke - Šire životinje koje ih koriste za hranu i ljudi.

Čičak, poznat i kao čičak - Plod se naziva achene - Širi se pričvršćivanjem na životinjsku kosu ili ljudsku odjeću

Maslačak - plod sjemenki (paperje) - šire se vjetrom.

Cedar - voćni češer - šire ga životinje i osip u zrelosti.

Grašak

Rod je jednogodišnjih zeljastih biljaka iz porodice mahunarki. Domovina većine svojih vrsta smatra se europskim i afričkim Mediteranom, kao i teritoriji Srednje Azije. Arheolozi tvrde da sjeme graška koriste ljudi od kamenog doba.

Između ostalog povrća, ovu mahunarku odlikuje činjenica da sadrži veliku količinu bjelančevina i vlakana, pa blagotvorno djeluje na procese probave i može biti dobar izvor proteina za vegetarijance i sportaše..

Korisna svojstva graška

Sastav i sadržaj kalorija

Osnovne tvari
(g / 100 g):
Svježe
zelena [1]
Svježe
mahune [2]
Smrznuto
zelena [3]
Konzervirano
zelena [4]
Suho
usitnjeno [5]
Voda78,8688,8989,3085,138,69
Ugljikohidrati14.457,557.2010.6061,63
Šećer5.674-3.203.14
Alimentarna vlakna5.72.63.13.322.2
Protein5.422.82.83.0123.12
Masti0,40,200,300,483.89
Kalorije (Kcal)81424258364
Minerali (mg / 100 g):
Kalij244200192106852
Fosfor108535163334
Magnezij3324231963
Kalcij2543502046
Natrijpet44185pet
Željezo1.472.0821.294.73
Cinkov1.240,270,410,723.49
Vitamini (mg / 100 g):
Vitamin C40,060,022,07.81.8
Vitamin PP2.0900,6000,5000,9953.608
Vitamin B10,2660,0800,0600,0770,719
Vitamin A0,2300,3260,0420,0230,045
Vitamin B60,1690,1600,1540,0650,140
Vitamin B20,1320,1500,1000,0240,244
Vitamin E0,130,39-0,020,12

Iz gornjih tablica proizlazi da je grašak najkorisniji za tijelo kad je svjež. I sam grašak i mahune (pogodne za konzumaciju) sadrže puno vitamina i minerala. Uz to, ovo povrće nije opasno za one koji žele smršavjeti - malo je kalorija..

Što se tiče različitih metoda prerade zelenog graška, oni imaju različit učinak na njegovu hranjivu vrijednost. Dakle, smrzavanjem se samo djelomično oduzima proizvod hranjivim sastojcima i vitaminima, ali nakon konzerviranja u povrću ostaje zanemariva količina hranjivih sastojaka. Suhi žuti grašak, pak, nije previše bogat vitaminima, ali se može pohvaliti izuzetno visokim sadržajem proteina i prehrambenih vlakana..

Ljekovita svojstva graška

Grašak je jedan od najbogatijih izvora biljnih proteina koji su tijelu potrebni kao građevinski materijal za mišiće i kosti. Također pruža dugotrajan osjećaj sitosti, jer zajedno s prehrambenim vlaknima usporava probavni proces i podiže razinu hormona koji smanjuju apetit [6]. Što se tiče sadržaja proteina, grašak se često uspoređuje s mesom, a često ovo povrće postaje sastavni dio prehrane vegetarijanaca i vegana..

No, bez obzira koliko slični bili proteini biljnog i životinjskog podrijetla, oni još uvijek nisu identični, pa grašak ne može postati punopravna zamjena za meso. Konzumirajući ovo povrće, tijelo ne prima esencijalnu aminokiselinu metionin, koja je uključena u veliki broj biokemijskih procesa. Primjerice, 100 g graška sadrži samo 0,082 g metionina, a 100 g govedine 0,588 g.

S druge strane, znanstvenici su došli do zaključka da visoki sadržaj metionina i njegovog derivata - homocisteina - u tijelu dovodi do problema s krvnim žilama, stvaranja tromba i aktivacije gena koji potiču starenje. Najbolje je uravnotežiti i održavati metionin u minimalnom opsegu. To možete postići smanjenjem unosa mesa i dodavanjem drugih izvora bjelančevina poput graška u prehranu..

Također, svježi zeleni grašak pruža tijelu pravi vitaminski naboj. Povrće ima visoku koncentraciju vitamina B, a sadrži i vitamine C, PP, E, A, K. Osim toga, grašak je bogat elementima u tragovima kao što su kalij, magnezij, fosfor, željezo, cink, selen. Svi ti vitamini i hranjive tvari često igraju ključnu ulogu u mnogim procesima u tijelu, a njihov nedostatak može dovesti do ozbiljnih bolesti.

Imajte na umu da zajedno s graškom u tijelo ulaze i brojne vrijedne kiseline. Na primjer, glutaminska kiselina je bitan element za funkcioniranje mozga. Ova aminokiselina neurotransmitera aktivno sudjeluje u metabolizmu moždanih tkiva. Pantotenska kiselina također je nezamjenjiva u metaboličkim procesima. Također osigurava sintezu kolesterola, hemoglobina, histamina. Napokon, teško je precijeniti važnost folne kiseline koja sudjeluje u stvaranju crvenih krvnih stanica i doprinosi normalizaciji hematopoeze..

Pozitivan učinak graška na probavni sustav povezan je s prisutnošću prehrambenih vlakana u njegovom sastavu. Djeluju kao prirodni probiotici, podržavajući život korisnih bakterija i inhibiraju rast patogena u crijevima. To pomaže u prevenciji raznih gastroenteroloških problema, pa čak i raka debelog crijeva [7]. Vlakna također mogu pomoći u ublažavanju zatvora. A također provocira stvaranje elementa u slini koji je odgovoran za borbu protiv zubnih naslaga..

Imajte na umu da upotreba graška povoljno utječe na kardiovaskularni sustav čovjeka. Visok sadržaj kalija, magnezija i kalcija pomaže u održavanju normalnog krvnog tlaka. Dijetalna vlakna pomažu u normalizaciji razine kolesterola i u skladu s tim smanjuju rizik od razvoja ateroskleroze. Uz to, antioksidanti, zajedno s vitaminima A i E, štite stanice od uništenja i na taj način doprinose borbi protiv kardiovaskularnih bolesti, istodobno sprječavajući rak [8].

Preporučuje se grašak koristiti za dijabetes. Prvo, ovo povrće ima nizak glikemijski indeks - mjerilo brzine rasta šećera u krvi nakon konzumiranja proizvoda. Vlakna smanjuju brzinu apsorpcije ugljikohidrata, što dovodi do postupnog, a ne brzog porasta njihove razine [9]. Štoviše, istraživanja pokazuju da zbog visokog sadržaja proteina grašak pomaže stabilizirati šećer u krvi kod dijabetičara tipa 2 [10].

Ipak, unatoč mnogim korisnim svojstvima, mnogi su i dalje dvosmisleni prema grašku, jer je jedan od vodećih među namirnicama koje uzrokuju nadutost i nadutost. Stvar je u tome što se ovo povrće ne apsorbira u potpunosti u tankom crijevu i ulazi u debelo crijevo, gdje ga tamo napadaju bakterije. Kombinacija ovih mikroorganizama s jednostavnim šećerima koji se nalaze u grašku dovodi do fermentacije i stvaranja plinova. Suprotno uvriježenom mišljenju, ti se plinovi apsorbiraju u tako minimalnim količinama da ne nanose nikakvu štetu tijelu, ali svejedno stvaraju određene neugodnosti..

Međutim, postoji nekoliko načina da se riješite nelagode. Prvo, grašak možete kombinirati s hranom poput kopra, kurkume i mente. Pomažu u razbijanju plinova u male mjehuriće, smanjujući nadutost. Drugo, jesti proklijali ili namočeni grašak može vam pomoći. Ovaj pripravak potiče proizvodnju dodatnih enzima koji ubrzavaju proces probave. Konačno, uključivanje graška u prehranu kontinuirano omogućuje tijelu da se navikne i počne proizvoditi više amilaze, koja razgrađuje šećer i tako sprječava fermentaciju..

Upotreba graška u medicini

Danas se ova mahunarka još ne koristi u proizvodnji lijekova, ali ima dobar potencijal za upotrebu u farmaceutskoj industriji. Na primjer, japanski znanstvenici vjeruju da grašak ima imunomodulatorna svojstva i može postati jedna od komponenata imunostimulacijskih sredstava. Osim toga, u terapeutske svrhe može se koristiti u pripravcima za normalizaciju crijevne mikroflore..

Također imajte na umu da se protein graška izrađuje od sjemena graška sjetve, koji se koristi u sportskoj i dijetalnoj prehrani. Potiče rast mišićnog tkiva i, za razliku od životinjskih proteina, daje manje stresa na bubrege.

Upotreba graška u tradicionalnoj medicini

U narodnoj medicini na osnovi graška pripremaju se razni ljekoviti proizvodi, ali nije preporučljivo koristiti ih kao glavni lijek. Takvi prirodni pripravci mogu biti dodatak terapiji ili, u nekim slučajevima, prevenciji. Također je potrebno konzultirati se sa svojim liječnikom o njihovoj primjeni..

Ravnoteža vitaminsko-mineralnih kompleksa čini grašak vrijednim dijetalnim povrćem za bolesti bubrega. Povrće djeluje diuretički i uklanja sol iz tijela, sprečavajući stvaranje kamenaca. Uz to, može pomoći u razbijanju postojećih kamenaca na manje komade kako bi se olakšalo njihovo uklanjanje iz tijela. U tu svrhu narodni liječnici preporučuju izradu dekocije mladih izbojaka graška. Neki savjetuju dodavanje lišća biljke i samih graha..

Izbojci se sakupljaju tijekom razdoblja cvatnje, peru, drobe i prelivaju vodom (brzinom od 2 žlice na 1 čašu vode). Nakon što zavrije, ostavite stabljike na laganoj vatri 10 minuta. Tada juhu treba pustiti da se kuha oko 30 minuta i procijediti. Da bi sredstvo dalo željeni učinak, potrebno je juhu uzimati oko mjesec dana. Obično se pije 2 žlice 3-4 puta dnevno prije jela..

Za kožne bolesti poput ekcema i erizipele, kao i za gnojne rane, tradicionalni iscjelitelji savjetuju da grašak upotrebljavate izvana. Da biste to učinili, možete pomiješati nekoliko žlica brašna od graška s proteinima sirovog pilećeg jaja i miješati dok ne postane glatko, nanijeti na zahvaćeno područje kože. Druga mogućnost: pomiješajte bjelanjak s nezrelim graškom pasiranim u kašu.

Također, grašak se smatra dobrim pomagačem u borbi protiv vrenja i karbunula. Za liječenje takvih gnojno-upalnih bolesti, oblozi se izrađuju od graškastog brašna. Omogućuju ubrzano sazrijevanje i omekšavanje oštećenih segmenata kože. Inače, brašno možete sami napraviti kod kuće. Suha zrna graška potrebno je nasjeckati i prokuhati kipućom vodom u omjeru jedan prema jedan. Smjesu promiješajte, ohladite kako biste izbjegli opekline i nanesite toplo na bolno mjesto, pokrivajući ga papirom i zavojima. Ostavite nekoliko sati.

Uz to, brašno od graška preporuča se za upotrebu u slučaju probavnih problema (posebno zatvora), s visokom razinom kolesterola (kao prevencija ateroskleroze) i visokom razinom šećera. Također, tradicionalni iscjelitelji vjeruju da brašno od graška pomaže vratiti normalnu cirkulaciju krvi u mozgu, što zauzvrat dovodi do smanjenja glavobolje i poboljšanja pamćenja. U takve svrhe obično uzimajte 1 žličicu brašna natašte svakodnevno..

Upotreba graška u orijentalnoj medicini

Na istoku je grašak poznat vrlo dugo. Na primjer, spominjanje njega nalazi se u drevnim indijskim Vedama. Prema legendi, bob su ovu mahunarku ljudima predstavili kad je zemlja prestala proizvoditi usjeve. Legendarni vladar i utjelovljenje Boga na zemlji, Prthu Maharaj, znao je komunicirati s Devama - polubogovima koji kontroliraju energije, zvijezde, elemente. Kako bi spasili ljude od gladi, savjetovali su vladara da sadi mahunarke koje tijekom rasta akumuliraju sunčevu energiju, a zatim je prenose na ljude.

U drevnoj Kini grašak je bio simbol bogatstva i blagostanja. Tamo je klasificiran kao neutralan proizvod koji djeluje blago i umirujuće na tijelo. Kineski narodni liječnici vjeruju da ovo povrće stimulira slezinu, poboljšava probavu, bori se protiv zatvora, ima blagi diuretički učinak i, kao rezultat toga, smanjuje otekline. Općenito, grašak se smatra zdravim proizvodom koji tonizira i jača tijelo..

U tibetanskim klasičnim medicinskim raspravama grašak je predložen za liječenje kožnih bolesti. Da bi to učinili, zahvaćenim područjima savjetovalo se trljanje graškovim brašnom. Smatralo se da ovi tretmani poboljšavaju cirkulaciju i ublažavaju probavne smetnje..

Grašak u znanstvenim istraživanjima

Znanstvenici sa Sveučilišta u Kopenhagenu otkrili su da biljni proteini zasićuju ljudsko tijelo bolje od životinjskih proteina. U eksperimentu su sudjelovala 43 mladića kojima su servirana tri obroka koja su se sastojala od hrane bogate biljnim proteinima (uglavnom graška) ili hrane koja sadrži životinjske proteine ​​(uglavnom svinjetina, divljač i govedina). Kao rezultat toga, pokazalo se da su se oni koji su jeli mahunarke bolje zasitili i konzumirali su u prosjeku 12% manje kalorija pri sljedećem obroku od onih koji su jeli meso [11].

Znanstvenici to pripisuju velikom udjelu vlakana u grašku. Iako su mahunarke manje bogate proteinima od mesa, oni stvaraju osjećaj sitosti zbog svojih grubih dijetalnih vlakana [11]. Rezultati pokusa bili su važni u pogledu uključivanja graška u prehranu..

Sljedeće studije nisu dugo čekale. Stoga su kanadski znanstvenici uzimajući za osnovu rezultate prethodnih eksperimenata nastavili razvijati ovu temu. U njihovom eksperimentu sudjelovalo je 940 ljudi (muškaraca i žena) koji su primali 130 g graška dnevno tijekom 6 tjedana. Istodobno se nisu ograničili na druge proizvode i vodili poznati način života. Kao rezultat toga, čak i kada su primili minimalni udio graška i bez napora, u prosjeku je svaki sudionik tijekom tog razdoblja izgubio 0,34 kg [12].

Znanstvenici iz istog istraživačkog centra u Torontu uspjeli su otkriti da uvođenje mahunarki, uključujući grašak, u prehranu smanjuje razinu kolesterola za 5%. Jedenje ove hrane svakodnevno bi smanjilo rizik od razvoja kardiovaskularnih bolesti, koje se danas smatraju jednim od vodećih uzroka smrti, prema istraživačima. Imajte na umu da je zamjetniji pad kolesterola zabilježen kod muškaraca, jer u pravilu manje prate prehranu, a početni pokazatelji lošiji su nego kod žena [13].

Japanski znanstvenici pak vjeruju da se grašak može koristiti za rješavanje gastrointestinalnih problema. Nakon niza pokusa na miševima, došli su do zaključka da je povrće po svom djelovanju slično probioticima: značajno poboljšava funkcije sluznice, podiže lokalni imunitet i ometa vitalnu aktivnost patogenih mikroorganizama. Međutim, prema istraživačima, problem je u tome što se grah mora jesti u ogromnim količinama da bi se postigao željeni rezultat, pa sada proučavaju mehanizam njegovog djelovanja i uskoro će pokušati sintetizirati potrebnu tvar [14].

Između ostalog, grašak se pokazao učinkovitim u liječenju hipertenzije i ublažavanju simptoma kronične bubrežne bolesti. Često su ove dvije bolesti povezane u začarani krug: visoki krvni tlak negativno utječe na rad bubrega, a zatajenje bubrega održava visoki krvni tlak. Međutim, kada se koristi protein graška, moguće je odgoditi ili čak spriječiti razvoj zatajenja bubrega. Ako se bolest već razvila, tada će proteini graška barem održavati krvni tlak na normalnoj razini, smanjujući teret na bubrege [15].

Znanstvenici su proveli eksperiment na štakorima, u kojem je polovica glodavaca s policističnom bubrežnom bolešću dobila hidrolizat proteina graška (protein se djelomično uništava i pročišćava enzimima, nakon čega su ostale samo najbitnije aminokiseline), a drugi nisu promijenili uobičajenu prehranu. Kao rezultat toga, životinje na proteinskoj prehrani doživjele su pad krvnog tlaka od 20 posto. Ovi rezultati izgledaju obećavajuće, jer u većini slučajeva komplikacije uzrokovane visokim krvnim tlakom postaju uzrok smrti u bolesnika s bubrežnom insuficijencijom [15].

Grašak za mršavljenje

Nutricionisti još uvijek nisu mogli dati jednoznačnu ocjenu graška. Ovo je nesumnjivo vrlo zdrav proizvod, ali njegovo uključivanje u prehranu prilikom mršavljenja pitanje je koje ostavlja prostor za raspravu. Primjerice, u lifting dijeti poznatog holivudskog liječnika Nicholasa Perriconea grašak je u kategoriji zabranjenog povrća, no poznati kanadski nutricionist Russell de Sousa tvrdi da svakodnevna konzumacija ove mahunarke pomaže u gubitku suvišnih kilograma bez puno truda..

Pa, prvo morate shvatiti o kakvom grašku govorimo. Budući da se prilikom dopuštanja ili zabrane upotrebe određenog proizvoda uzima u obzir nekoliko parametara koji su za grašak različiti, ovisno o načinima njegove pripreme. Prvo, morate pogledati sadržaj kalorija. S ovog gledišta, svježi zeleni grašak apsolutno je pogodan za bilo koju prehranu. Sadrži puno hranjivih sastojaka i vitamina i samo oko 80 kcal na 100 g. Apsolutno je drugačija situacija sa suhim graškom, čija energetska vrijednost doseže 350 kcal na 100 g..

Međutim, to nije sve. Proturječnost se javlja kada se razmatra drugi parametar - glikemijski indeks proizvoda (pokazatelj učinka ugljikohidrata na promjene u razini šećera u krvi). Dakle, za svježi grašak to je 50 jedinica, a za suhi grašak - 25. To jest, svježi grašak odmah se odriče energije i razina glukoze u tijelu raste brže i, shodno tome, osjećaj gladi nastaje puno brže. Ali kad jedete suhi grašak, koji također sadrži puno bjelančevina i vlakana (zbog čega se sporije probavlja), osjećaj sitosti ostaje dulje vrijeme.

Dakle, ako prehrana uključuje odricanje od mesa, onda suhi grašak može nadoknaditi nedostatak proteina. Uz to, pružit će potrebnu energiju i snagu tijekom tjelesnog napora. Štoviše, rezultati nekoliko studija pokazuju nam da redovitim unosom malih dijelova suhih žitarica osoba gubi višak kilograma. To je uglavnom zbog činjenice da vam se nakon jela s graškom više ne jede. Uz to, ovo povrće pomaže poboljšati funkcioniranje probavnog trakta, što je također važno za normalizaciju težine. Ako vam je sadržaj kalorija graška i dalje previsok, tada u prehranu možete uključiti puno lakši svježi zeleni grašak..

Konačno, ako već imate dovoljno proteina u prehrani, onda bi se graška zaista moglo isplatiti odustati. Budući da velika količina proteina teško opterećuje bubrege. Također, proteinska dijeta kontraindicirana je onima koji pokušavaju smršaviti isključivo promjenom prehrane, bez tjelesne aktivnosti. U tom će se slučaju nakupljeni protein postupno pretvoriti u glukozu i samo izazvati prekomjerno debljanje..

Grašak u kuhanju

Grašak se dugo voli i koristi u gotovo svim zemljama svijeta. Poznato je da je bio popularan među starogrčkim pukom. U Rusiji su se od srednjeg vijeka od graška radila mnoga različita jela, ali u to doba jeli su je uglavnom i siromašni. Ali u Francuskoj se svježi zeleni grašak u bogatim kućama posluživao kao delicija, a suhi grah bio je dio običnih ljudi..

Danas se grašak nipošto ne smatra drugorazrednom hranom. Primjerice, u Holandiji u jednom od najboljih restorana u Amsterdamu, koji se nalazi nedaleko od kraljevske palače, pripremaju specijalitet - juhu od graška s dimljenim mesom. Za neke narode (na primjer, u Latinskoj Americi) ova kultura mahunarki općenito čini osnovu biljnog jelovnika. Inače, na Bliskom istoku su takozvani "ovčji grašak" ili slanutak rašireni. Međutim, ovo nije posebna sorta graška, već njegov bliski srodnik, mahunarka koja pripada drugom rodu..

U kuhanju se grašak koristi na različite načine: jede se svjež, dodaje se mesnim jelima, salatama, konzervira, juhama, žitaricama, pire krumpiru, od njega se rade kotleti, koristi se kao nadjev za vegetarijanske okruglice, pite i palačinke. A u Kini su čak smislili da grašak dodaju sladoledu..

Zanimljivo je da ljeti imamo svježi zeleni grašak, običaj je jesti odvojeno od svega ostalog, iako se savršeno može uklopiti u bilo koju salatu od povrća. Na primjer, dodajte ga rajčici, crvenom luku, tofuu i čili papričici (ili češnjaku). Takvu salatu možete začiniti maslinovim uljem..

Još jedna zanimljiva stvar: navikli smo pripremati juhu od graška od suhih žitarica, ali postoji i lakša ljetna verzija ovog jela u kojem se koristi mlado povrće. Recept za pasiranu juhu od graška vrlo je jednostavan. Zakuhajte vodu u loncu, bacite u nju nekoliko listova metvice, ubacite grašak (u sezoni možete koristiti smrznuti proizvod) i kuhajte 3 minute. Tijekom takvog kratkotrajnog toplinskog tretmana korisne tvari neće imati vremena da se uruše. Zatim trebate isušiti vodu, samljeti grašak i metvicu u blenderu i preliti dobivenu smjesu natrag u juhu. Dodajte sol, papar i maslinovo ulje.

Ako više volite tradicionalnu juhu ili pire od graška od suhih žitarica, tada biste trebali obratiti pažnju na nekoliko korisnih hakovanja. Prvo, savjetuje se namočivanje graška prije vrenja - to je poznato mnogima, ali ne znaju svi da u tom procesu u vodu možete dodati jednu žličicu sode bikarbone i to će ukloniti enzimske blokatore koji pomažu grašku da se bolje i brže probavi. Dakle, to će pomoći djelomično riješiti problem nadutosti i nadutosti..

Drugo, ako ste zaboravili ili niste imali vremena za natapanje graha, a zatim da biste ubrzali njegovo ključanje, u tavu morate dodati malo hladne vode svakih 5-7 minuta. Grašak možete kuhati i u polaganom kuhalu. Istina, trebat će više vremena - oko sat i pol s načinom "gašenja".

Što se tiče kompatibilnosti graška s drugim proizvodima, dobro ga je koristiti sa svježom paprikom, kupusom svih vrsta, krastavcima, mrkvom, rajčicom, tikvicama, patlidžanima i repom. Kiseli kupus i krastavci također su izvrsni. Ne kombinirajte grašak sa žitaricama i mliječnim proizvodima..

Upotreba graška u kozmetologiji

Unatoč činjenici da mahunarke općenito, a grašak posebno imaju mnoštvo korisnih svojstava, kozmetika na njihovoj osnovi toliko je rijetka da se može nabrojati na prste jedne ruke, a u osnovi govorimo o pružanju anti-age učinka. Tako je latvijska tvrtka ITLA.LV objavila seriju krema "La Femme élégante", koje sadrže ekstrakt graška. Kreme za podizanje i maske s ekstraktom ove kulture mahunarki također su razvili Španjolci (Natura Bisse ultra-obnavljajuća krema za konture oko očiju) i Rusi (Russian Field krema protiv bora).

I premda se sada grašak u kozmetologiji ne koristi najaktivnije, nekada se smatrao dobrim pomagačem u borbi protiv kožnih bolesti. Prema legendi, Katarina II patila je od problematične kože lica i sramivši se to pokazati u javnosti, nanijela je sloj brašna u prahu. To je, naravno, samo pogoršalo situaciju i na licu su se pojavila nova mjesta i iritacije. Tada je jedan od dvorskih liječnika savjetovao carici da isproba masku od rimskog graška. U drvenom mužaru bilo je potrebno zgnječiti grašak, dodati kiselo vrhnje i nanijeti na lice nekoliko puta tjedno. Carica je bila vrlo zadovoljna rezultatima jer joj je koža postala bijela i glatka..

Iako znanstvena učinkovitost kozmetike "grašak" nije potvrđena, žene i dalje često koriste samopripremljene proizvode. U principu, ovo ima zdrav razum, jer ovo povrće ima kompleks vitamina B, vitamina E i antioksidansa koji pozitivno utječu na stanje integriteta. Maske se koriste kako za uklanjanje nedostataka, tako i za održavanje zdrave i mladenačke kože..

Za suhe i normalne tipove kože preporučuje se uporaba svježeg zelenog graška koji pruža dobru hidrataciju. Za pripremu maske mora se mijesiti do stanja pire. Postupak se u pravilu provodi jednom tjedno. Vlasnicima masnih tipova kože više odgovaraju proizvodi od suhog graška - suše epidermu i bore se protiv akni. Obično se suhi grah ili kuha, a zatim zgnječi ili samelje u mlinu za kavu da se brašno. Masku je potrebno nanositi 2 puta tjedno. Sredstva držite na koži ne više od 10-15 minuta, a zatim dobro isperite vodom.

Među najpopularnijim receptima za maske za suhu kožu izdvajamo sljedeće:

  • Bobica i grašak. Dvije žlice svježeg pirea od graška pomiješaju se s dvije žlice nasjeckanog crnog ribiza što je više moguće. Vjeruje se da pomaže u borbi protiv bora..
  • Maslina i grašak. Dvije žlice pirea od svježeg graška kombiniraju se s jednom žlicom maslinovog ulja, tri kapi etera naranče i sirovim žumanjkom pilećeg jaja. Takva maska ​​trebala bi imati učinak podizanja..
  • Čisti grašak. Ako samo želite navlažiti kožu, onda na lice samo nanesite pire od graška bez dodavanja dodatnih sastojaka..

Za njegu masne kože mogu biti korisni sljedeći recepti:

  • Klasična maska ​​dizajnirana je za uklanjanje masnog sjaja. Tri žlice graška brašna moraju se preliti vodom ili mlijekom tako da se dobije viskozna smjesa.
  • Maska za pročišćavanje priprema se s 30 g brašna, 30 g zobenih pahuljica, malo vode, prstohvat muškatnog oraščića i cimeta. Maska bi trebala imati piling učinak, stoga ju je potrebno nanositi masažnim pokretima, a zatim je ostaviti na licu 5-7 minuta.

Opasna svojstva graška i kontraindikacije

Blagodati graška su neporecive, ali istodobno postoje neke kontraindikacije za njegovu upotrebu. Na primjer, ne preporučuje se osobama s gihtom, za vrijeme pogoršanja gastrointestinalnih bolesti, s akutnim nefritisom i poremećajima cirkulacije..

Uz to, grašak sadrži takozvane antinutrijente - spojeve koji ometaju apsorpciju hranjivih sastojaka. Od svih mahunarki grašak sadrži najmanje antinutrijenata, ali još uvijek je tu i, osim što neutralizira korisne minerale, može stvoriti probavne probleme. Posebno oprezan treba biti kod ljudi koji grašak konzumiraju kao glavnu bjelančevinastu hranu i onih koji pate od kronične pothranjenosti..

Među najaktivnijim antinutrijentima u grašku su fitinska kiselina i lektini. Prva veže minerale i sprječava da tijelo apsorbira dovoljno željeza, kalcija, cinka i magnezija. A potonji doprinose povećanoj proizvodnji plina i nadutosti. Da bi se spriječio negativan učinak graška na tijelo i omogućilo apsorpciju svih korisnih elemenata, potrebno je:

  • jedite grah, posebno svježi, u umjerenim obrocima (120-170 g);
  • niknite ili namočite grah prije kuhanja i jela.

Na ovoj ilustraciji skupili smo najvažnije točke o prednostima i mogućim opasnostima graška i bit ćemo vam vrlo zahvalni ako podijelite sliku na društvenim mrežama s vezom na našu stranicu:

Kako odabrati i kako čuvati grašak

Kada kupujete svježi zeleni grašak, morate obratiti pažnju na boju: mahune bi trebale biti zelene bez žutosti. Uz to, trebali bi se slomiti lako i uz krckanje, oslobađajući sok. Imajte na umu da je ovo pokvarljivo povrće koje brzo gubi svoj okus i korisne osobine, pa ga je poželjno jesti odmah nakon berbe ili kupnje. Najbolje čuvati u zatvorenoj posudi u hladnjaku ne duže od 7-10 dana.

Pri odabiru suhog graška, trebali biste gledati veličinu graška: trebao bi biti srednje veličine (promjera 3-4 mm). Boja može biti ili žuta ili zelena, ali ne i ljubičasta, jer su to već krmne sorte. Ovu mahunarku možete sušiti u plastičnoj ambalaži do 5 godina, te u hermetički zatvorenoj posudi ili u vakuumu - i svih 10. Iako je poželjno koristiti staklene posude s malom količinom soli na dnu - to će pomoći u odbacivanju insekata i uklanjanju suvišne vlage. Usput, ako se pitate kako brzo skuhati kašu od graška i želite da grašak lako prokuha dok ne postane gladak, tada morate odabrati suhe zdrobljene žitarice.

Konačno, što se tiče konzerviranog graška, prilikom odabira trebate dati prednost staklenim posudama, što vam omogućuje da razmotrite kvalitetu proizvoda. Grašak treba biti cjelovit, a ne naboran. Također, poklopac na limenci nikada ne smije biti natečen. Osim toga, svakako biste trebali obratiti pažnju na sastav. U kvalitetnom proizvodu nema ništa osim same vode, šećera, soli i graška, čiji sadržaj, usput rečeno, ne bi trebao biti niži od 65%. Datum proizvodnje također igra važnu ulogu, jer od svibnja do srpnja proizvođači obično koriste svježe sirovine, a ostatak vremena - smrznute ili liofilizirane.

Zanimljivosti o grašku

U mnogim kulturama pojava graška na zemlji povezana je s božanskom providnošću. Na primjer, prema jednoj od legendi, kad je Bog protjerao zgriješenog Adama iz vrta, morao je naporno raditi. I tako, kad je orao zemlju, suze su mu se zakotrljale niz obraze i, padajući u zemlju, pretvorile u grašak.

Iz pouzdanijih podataka poznato je da se u Rusiji grašak često sadio uz ceste kako bi se daleki putnici mogli zasititi. Također se koristio za razne rituale. Na primjer, kako bi privukli sreću i bogatstvo, 22 suha graška stavljena su u željeznu šalicu, prekrivena lijevom rukom i zveckala sadržajem, obilazeći kuću u krug. Ali u starom Rimu grašak se koristio za ljubavne čarolije. Dakle, postojalo je vjerovanje da se dijelovi graška podijeljeni na pola privlače, pa su djevojke polovicu zadržale za sebe, a drugu polovicu bacile voljenoj.

U Japanu grašak već dugo i još uvijek simbolizira dobro zdravlje. Vjeruje se da mora biti na novogodišnjem stolu zajedno s rezancima - simbolom dugovječnosti i rižinim kolačićima - simbolom obilja [17]. U srednjovjekovnoj Francuskoj zauzvrat je grašak ne samo postao simbol zdravlja, već se pretvorio u stvarnog spasitelja ljudi. Neugledne kuće običnih ljudi vrlo su loše čuvale toplinu, pa su u hladnim zimama mnogi oboljeli i umrli.

Situaciju je spasio kralj Karlo V., koji je iz jednog od posjeta Španjolskoj donio neobičnu novu kulturu - grašak. Ispostavilo se da je španjolski plemić Charlesa počastio kašom od graška s prženom svinjetinom. Francuskom se monarhu svidjela činjenica da je hrana tijekom dva sata obroka ostala topla. Naredio je kući dovesti nekoliko stotina vagona s ovom mahunarkom. Sijala je polja na jugu zemlje, a od tog trenutka kaša od graška sa slaninom postala je francusko narodno jelo koje je grijalo mnoge obitelji u jakim mrazima..

Ali u staroj Grčkoj grah je imao dvosmislen ugled. Jeli su ih uglavnom siromašni ljudi, dok su intelektualci vjerovali da grašak otupljuje um i uzrokuje nesanicu. Poznati matematičar i filozof Pitagora čak je svojim učenicima zabranio da je koriste. Postoji legenda o tome kako su se pitagorejci, bježeći od svojih neprijatelja, iznenada zaustavili i bili potpuno poraženi, jer se nisu usudili prijeći polje zasijano grahom [17].

Zanimljivo je da postoji rijedak genetski poremećaj zvan fovizam. Najčešće je u Iranu, Iraku, Maroku, Italiji i Francuskoj. Njegovo podrijetlo još uvijek ostaje nejasno, a mehanizam oštećenja organizma nije u potpunosti razumljiv. Neke tvari sadržane u grašku, ulazeći u krv, započinju proces raspadanja krvnih stanica - eritrocita. Nastaje privremena paraliza. Ne preporučuje se onima koji pate od ove bolesti, samo da jedu grašak, već i da budu na mjestima cvjetanja mahunarki..

Inače, ranije se vjerovalo da je fovizam bolest monarha, koja se prenosi s koljena na koljeno. Nije ni čudo, u poznatoj bajci Hansa Christiana Andersena "Princeza i grašak", princ, koji se želio oženiti osobom kraljevske obitelji, uzeo je prosjaka za ženu samo zato što nije mogla spavati na krevetima od perja, ispod kojih je ležao jedan jedini grašak. Budući da je njezino tijelo reagiralo na mahunarke, mogli biste biti sigurni da je djevojčica zapravo prava princeza..

Nastavljajući temu monarha i graška, ne možemo se ne prisjetiti poznatih izraza "pod kraljem graška", "sjetite se kralja graška", "kad se kralj graška borio s gljivama". Upravo taj kralj Graška lik je u satiričnim djelima, gdje ga prikazuje legendarni drevni vladar, i razigranih frazeoloških jedinica, koje u osnovi znače "u davnim vremenima".

Ali izraz "grašak" (graška juha) na engleskom jeziku ima vrlo ozbiljno i, nažalost, negativno značenje. Tako su sredinom dvadesetog stoljeća u Engleskoj nazvali vrstu guste magle. Nakon što je anticiklona donijela hladno, maglovito i mirno vrijeme u London, ljudi su počeli koristiti više ugljena za grijanje svojih domova. Ovaj je ugljen bio loše kvalitete i sadržavao je sumpor. Nakon što je izgorio, u zrak su dospjele otrovne tvari koje su se miješale s ispušnim plinovima iz vozila i prašinom, stvarajući gusti smog.

Tama koja je prekrivala glavni grad praktički je nekoliko dana paralizirala grad. Zbog loše vidljivosti prijevoz je prestao prometovati, ljudi su se trudili da ne izlaze na ulice, iako je smog ušao i u prostorije. Zbog čestica čađe, koje su magli davale žuto-crnu boju, nazvana je "juha od graška". Kao rezultat toga, nekoliko je tisuća ljudi umrlo u Londonu (najviše starijih i ljudi koji pate od respiratornih bolesti).

Sorte i uzgoj

Uzgoj graška nije jako težak. Najbolje se osjeća na laganom tlu, bogatom kalijem i fosforom, ali bez dušika. Poželjno je odabrati sunčano područje zaštićeno od vjetra. Vrijeme sadnje sjemena graška može varirati od 20. travnja do početka srpnja (sorte izuzetno ranog zrenja). Cvatnja se javlja za 28-60 dana, ovisno o sorti. A mjesec dana kasnije, pojavljuje se prva berba. Plod u prosjeku traje 30-40 dana.

Imajte na umu da se grašak može saditi i uz pomoć proklijalih žitarica i uz pomoć suhih. Međutim, u potonjem slučaju ne može se bez obrade sjemena pred sjetvom. Neki vrtlari preporučuju ih potapati u toplu (40 ° C) otopinu borne kiseline na 5 minuta brzinom od 2 g na 10 litara vode. Drugi savjetuju potpuno namakanje sjemena u vodi na sobnoj temperaturi 12-15 sati (vodu treba mijenjati svaka 3 sata).

Što se tiče sorti, biljni grašak podijeljen je u dvije glavne skupine: šećer (moždane sorte) i ljuštenje. Grašak šećer je nježniji i može se jesti s mahunama, a upravo se taj grašak obično koristi za konzerviranje. I sorte ljuske sadrže više škroba, njihove mahune nisu pogodne za prehranu ljudi, a žitarice se obično suše.

Dakle, grašak je najzdravije povrće koje tijelu osigurava dobar vitaminski kompleks i opskrbljuje potrebnim mineralima. Štoviše, u suhom obliku, kao niti jedan drugi proizvod, bogat je proteinima i dijetalnim vlaknima s relativno niskim udjelom kalorija. Za razliku od ostale proteinske hrane, grašak ne povećava razinu kolesterola. A redovita konzumacija njegovih malih porcija imat će izuzetno pozitivan učinak na ljudsko zdravlje..

  1. Američka nacionalna baza podataka o hranjivim sastojcima, izvor
  2. Američka nacionalna baza podataka o hranjivim sastojcima, izvor
  3. Američka nacionalna baza podataka o hranjivim sastojcima, izvor
  4. Američka nacionalna baza podataka o hranjivim sastojcima, izvor
  5. Američka nacionalna baza podataka o hranjivim sastojcima, izvor
  6. Paddon-Jones D., Westman E., Mattes R.D., Wolfe R.R., Astrup A., Westerterp-Plantenga M. Upravljanje težinom i sitošću proteina. American Journal of Clinical Nutrition, svezak 87, izdanje 5. svibnja 2008, str. 1558-1561.
  7. Guinane C.M., Cotter P.D. Uloga crijevne mikrobiote u zdravlju i kroničnim gastrointestinalnim bolestima: razumijevanje skrivenog metaboličkog organa, izvor
  8. Dahl W.J., Foster L.M., Tyler R.T. Pregled zdravstvenih blagodati graška (Pisum sativum L.), izvor
  9. Lattimer J.M., Haub M.D. Učinci dijetalnih vlakana i njihovih komponenata na metaboličko zdravlje. Nutrients 2010, 2 (12), P. 1266-1289.
  10. Promintzer M, Krebs M. Učinci dijetalnih proteina na homeostazu glukoze. Klinička prehrana i metabolička njega 9 (4), srpanj 2004., str. 463-468.
  11. Kristensen MD, Bendsen NT, Christensen SM, Astrup A., Raben A. Obroci na bazi biljnih izvora proteina (grah i grašak) zasitniji su od obroka na bazi životinjskih izvora proteina (teletina i svinjetina) - randomizirani unakrsni test obroka studija. Časopis za istraživanje hrane i prehrane, 2016.
  12. Kim S.J., Souza R.J., Choo V.L., Ha V., Cozma A.I., Chiavaroli L., Mirrahimi A., Mejia S.B., Buono M., Bernstein A.M., Leiter L.A., Kris-Etherton P.M. Učinci prehrambene potrošnje pulsa na tjelesnu težinu: sustavni pregled i metaanaliza randomiziranih kontroliranih ispitivanja. Američki časopis za kliničku prehranu, 2016.
  13. Ha V., Sievenpiper JL, Souza RJ, Jayalath VH, Mirrahimi A., Chiavaroli L., Mejia SB, Sacks FM, Buono M., Bernstein AM, Leiter LA, Kris-Etherton PM, Bazinet RP, Josse RG, Beyene J Učinak unosa pulsa prehranom na utvrđene terapijske ciljeve lipida za smanjenje kardiovaskularnog rizika: sustavni pregled i metaanaliza randomiziranih kontroliranih ispitivanja. Journal of Canadian Medical Association, 2014.
  14. Malozyomov S. Hrana je živa i mrtva. 5 principa zdrave prehrane. - Moskva: Eksmo, 2017 (monografija).
  15. Američko kemijsko društvo. "Proteini iz vrtnog graška mogu pomoći u borbi protiv visokog krvnog tlaka i bubrežne bolesti." ScienceDaily, izvor
  16. Pesta D.H., Samuel V.T. Dijeta s visokim udjelom proteina za smanjenje tjelesnih masnoća: mehanizmi i moguća upozorenja. Nutr. Metab., 2014. P. 1-8.
  17. Vishnyakova M.A., Yankov I.I., Bulyntsev S.V., Buravtseva T.V., Petrova M.V. "Grašak, grah, grah..." Sankt Peterburg: "Dinamit", 2001. - 221s.

Zabranjeno je koristiti bilo koji materijal bez našeg prethodnog pismenog pristanka..

Uprava nije odgovorna za bilo kakav pokušaj korištenja bilo kojeg recepta, savjeta ili dijete, a također ne jamči da će navedeni podaci pomoći ili štetiti vama osobno. Budite razboriti i uvijek se obratite odgovarajućem liječniku!