Tatarska nacionalna kuhinja

Tatarska kuhinja je možda jedna od najukusnijih i najpoznatijih na cijelom svijetu.

NACIONALNA TATARSKA JELA

Tatari, koji su potomci plemena koja govore turski, uzeli su im puno: kulturu, tradiciju i običaje..
Iz vremena Volge Bugarske, rodonačelnice Kazana, tatarska kuhinja započinje svoju povijest. Već tada, u XV. ova je država bila visoko razvijeni trgovački, kulturni i obrazovni grad, u kojem su zajedno živjeli narodi različitih kultura i religija. Uz to je upravo njime prolazio veliki trgovački put koji je povezivao Zapad i Istok.
Sve je to nesumnjivo utjecalo na suvremenu tradiciju Tatara, uključujući tatarsku kuhinju, koja se odlikuje raznolikošću jela, sitošću, istodobno lakoćom izrade i elegancijom te, naravno, izvanrednim okusom..
U osnovi, tradicionalna tatarska kuhinja temelji se na jelima od tijesta i raznim nadjevima.
Pa, krenimo se upoznavati?

Tatarska topla jela

Bišbarmak
Prevedeno s tatarskog "bish" - broj 5, "barmak" - prst. Ispada 5 prstiju - ovo jelo jede se prstima, svih pet. Ova tradicija datira iz vremena kada turski nomadi nisu koristili pribor za jelo dok su jeli i rukama su uzimali meso. Ovo vruće jelo, koje se sastoji od sitno nasjeckanog kuhanog mesa, janjetine ili govedine, s nasjeckanim kolutovima luka i beskvasnog kuhanog tijesta u obliku rezanaca, sve začinjeno. Poslužuje se na stolu u kotlu ili lijevanom željezu, a odatle već svatko uzima rukama koliko želi. Zajedno s njim obično piju vruću, bogatu mesnu juhu, malo posoljenu i papriku.

Tokmach
Tradicionalna juha od pilećih rezanaca koja uključuje krumpir, pileće meso i sitno nasjeckane domaće rezance. Ovo jelo ima poseban okus zbog kombinacije ovih proizvoda. Da, juha je stvarno nevjerojatno ukusna i bogata.
Već na tanjuru juha se obično posipa malom količinom začinskog bilja (kopar ili zeleni luk).
Ovo je prilično lagano jelo koje ne uzrokuje težinu u želucu..

Azu na tatarskom
To je varivo (govedina ili teletina) s krumpirom i kiselim krastavcima, s dodatkom paste od rajčice, lovorovog lišća, češnjaka, luka i, naravno, soli i papra. Pripremljeno u kotlu ili drugoj posudi od lijevanog željeza. Divno, vrlo zadovoljavajuće jelo!

Kyzdyrma
Tradicionalno pečenje, koje se sastoji od konjskog mesa (rjeđe janjetine, govedine ili piletine). Meso se prži u tavi koja je jako vruća s masnoćom. Prženo meso u pravilu se položi u pečenu posudu ili drugi izduženi oblik, doda se luk, krumpir, sol, papar, lovorov list i cijela stvar dinsta u pećnici. Jelo ima vrlo lijep izgled, i što je najvažnije, nevjerojatan miris i okus.!

Katlama
Kotleti na pari od mesa. Uz mljeveno meso, jelo uključuje krumpir, luk, brašno, jaja. Katlama je tatarski mant, pa se priprema u bogomoljci. Nakon kuhanja izreže se na komade debljine 3 cm, prelije rastopljenim maslacem i posluži na stolu. Jelo obično jedu rukama..

Tatarska peciva

Echpochmaks
U prijevodu s tatarskog "ech" znači broj 3, "pochmak" - kut. Ispada 3 kuta, ili trokut. Ovo je uobičajeni naziv za ovo jelo..
To su sočne, vrlo ukusne pite s sitno sjeckanim mesom (po mogućnosti janjetinom), lukom i krumpirom. Ponekad se u nadjev doda malo masne repne masti. Echpochmaks se pripremaju od beskvasnih tijesta ili tijesta od kvasca.
Posebnost ovog jela je da se nadjev stavlja u tijesto sirov. U nju se mora staviti sol i papar..
Trokuti se peku u pećnici oko 30 minuta. Poslužuje se uz slanu i papriku bogatu mesnu juhu.

Peremyachi
Pite pržene na tavi s puno ulja ili posebne masnoće. Pripremljeno od beskvasnog tijesta ili tijesta od kvasca s mesnim nadjevom (obično mljevena govedina s sitno nasjeckanim lukom, mljevena paprika). Oni su zaobljeni. Jako zadovoljavajuće i ukusno jelo! Poslužuje se uz slatki čaj.

Kystyby
To su ravni kolači s krumpirom. Tortilje se pripremaju od beskvasnog tijesta u jako zagrijanoj tavi, bez ulja. Pire krumpir priprema se odvojeno, koji se zatim stavlja u male porcije u svaki kolač. Kystybiyki su vrlo mekani, nježni, hranjivi i nevjerojatno ukusni! Obično se konzumiraju sa slatkim čajem..

Balesh
Ukusna, izdašna pita od krumpira i mesa patke ili piletine.
Priprema se uglavnom od beskvasnog tijesta. Nadjev se stavlja u velike količine. Masni mesni sok povremeno se dodaje u malu rupu na vrhu tijekom kuhanja.
Sorte pita: vak-balesh (ili elesh) - "mala" i zur-balesh - "velika".
Bez obzira na veličinu balca, to je uvijek pravi odmor!

Tatarski zalogaji

Kyzylik
Drugo ime je konjsko meso na tatarskom jeziku. Ovo je nekuhano dimljeno konjsko meso (u obliku kobasice), sušeno po posebnoj tehnologiji, uz dodatak začina i soli. Vjeruje se da ima blagotvoran učinak na zdravlje muškaraca, daje snagu i energiju.

Kalzha
Jedna od popularnih vrsta tradicionalnog predjela koje se sastoji od janjećeg mesa (govedine ili konjskog mesa), prelivenog začinima, češnjakom, soli, paprom i octom. Zatim se meso zamota pretvarajući ga u kolut i prži na tavi. Nakon kuhanja, kolut se podijeli na dijelove. Jelo poslužite ohlađeno.

Tatarsko rezanje
Rezak se prži na životinjskoj masti, zatim dinsta s lukom, mrkvom i kiselim vrhnjem izrezanim na kolutiće. Gotovo jelo položeno je u posebnu izduženu posudu, pored njega se stavlja kuhani krumpir, sve to posuto biljem. Po želji mogu dodati još krastavaca i rajčice.

Tatarski slatkiši

Čak-čak
Slatka poslastica od medenog tijesta. Tijesto podsjeća na šikaru, sastoji se od malih kuglica, kobasica, bičeva, izrezanih u obliku rezanaca, prženih u velikoj količini ulja. Nakon njihove pripreme, sve se prelije medom (sa šećerom). Obično je chak-chak ukrašen orasima, ribanom čokoladom, bombonima, grožđicama. Izrežite na komade, upotrijebite uz čaj ili kavu. Kako se kaže - polizati prste!

Gubadia
Slatka torta s nekoliko slojeva. Njegov nadjev sastoji se od kuhane riže, jaja, korte (sušeni svježi sir), grožđica, suhih marelica i suhih šljiva. Kvasac ili beskvasno tijesto koristi se za izradu gubadije. Ovo jelo je jedno od najukusnijih u tatarskoj kuhinji. Pripremljeno za praznike, velike proslave. Uz pitu se obično poslužuje čaj.

Kiselo vrhnje
Vrlo nježna, ukusna pita, koja se sastoji od kvasnog tijesta i kiselog vrhnja, tučena s jajima i šećerom. Obično se služi za desert, uz čaj. Kiselo vrhnje se doslovno skriva u ustima, pa, ponekad, uopće ne primijetite kako ga jedete.

Talkysh kelyave
Po izgledu se može usporediti s bombonom, ali oni su izrađeni od meda. To su male guste piramide, homogene mase, neobične arome meda. Slatko, topi se u ustima - jedno puko zadovoljstvo. Vrlo originalno jelo!

Koimak
Tatarske palačinke od kvasca ili beskvasnog tijesta. Koimak se može napraviti od bilo koje vrste brašna: pšenice, zobenih pahuljica, graška, heljde. Poslužite ga s maslacem, kiselim vrhnjem, medom ili džemom.

Tatarski kruh

Kabartma
Jelo od tijesta s kvascem, prženo u tavi ili u pećnici na otvorenoj vatri. Obično se jede vruće, s kiselim vrhnjem ili džemom.

Ičmek
Raženi kruh od hmeljevog kiselog tijesta s dodatkom mekinja i meda. Peče se u pećnici oko 40 minuta. Jedite ga s kiselim vrhnjem ili maslacem.

Tatarska pića

Kumis
napitak od konjskog mlijeka, bjelkaste boje. Ugodnog okusa, slatko-kiselo, dobro osvježavajuće.
Kumis se može proizvoditi na različite načine - ovisno o uvjetima proizvodnje, procesu fermentacije i vremenu kuhanja. Ponekad jaka, s pomalo opojnim učinkom, a ponekad slabije, s umirujućim učinkom.
Opći je tonik. Ima niz korisnih svojstava:
- povoljno djeluje na živčani sustav;
- posjeduje baktericidna svojstva;
- učinkovit za čir na želucu;
- održava mladolikost kože;
- potiče brzo zacjeljivanje gnojnih rana itd..

Ayran
Proizvod izrađen od kravljeg, kozjeg ili ovčjeg mlijeka, dobiven na osnovi bakterija mliječne kiseline. To je vrsta kefira. Izgleda kao tekuća pavlaka. Lagano, ali istovremeno zadovoljavajuće piće, vrlo dobro utaživanje žeđi.

Katyk
U prijevodu s turskog "kat" znači hrana. To je vrsta mlijeka u mlijeku. Napravljen je od mlijeka fermentacijom s posebnim bakterijskim kulturama. Ima svoje osobine koje ga razlikuju od ostalih vrsta fermentiranih mliječnih napitaka, a sastoji se u pripremi od kuhanog mlijeka, što ga čini masnijim. Da, katyk je zaista zadovoljavajuće piće, a ujedno i vrlo zdravo!

Tradicionalni mliječni čaj
Istodobno, čaj može biti ili crni ili zeleni, sve dok je jak. Nešto više od polovice čaja ulije se u šalicu, ostatak se napuni mlijekom (po mogućnosti hladnim). Vjerovalo se da su nomadska turska plemena ranije koristila takav čaj kao hranu. Zaista je vrlo zadovoljavajući!

Mogu se kušati sva gore navedena jela:
- u lancu restorana Bilyar;
- u kafiću "Čajanka";
- u pekarnicama "Katyk";
- u lancu trgovina "Bakhetle".

Nacionalna jela tatarske kuhinje. Popis, recepti, značajke kuhanja

Tatarska kuhinja raznolika je juhama, mesom i pecivima. Bogat je slatkišima i grickalicama čiji se recepti prenose s koljena na koljeno. Glavna komponenta tatarskih nacionalnih jela je meso različitih sorti..

Tatarska kultura hrane

Tatarski narod čuva kulturne i nacionalne tradicije, pridržavajući ih se, unatoč promjeni vanjskih čimbenika utjecaja. Njihova je kuhinja bila pod utjecajem prirodnih i socijalno-ekonomskih uvjeta..

Uz etničke tradicije, koje su postale temelj za razvoj tatarske kuhinje, susjedne su je zemlje također izvršile prilagodbe - njihova nacionalna jela prepravljena su na svoj način.

Postavljanje stola

Postavljanje stola kod Tatara promišljeno je do najsitnijih detalja. Stolnjak je snježnobijel i glačan, što simbolizira čistoću. Ispred svake stolice postavlja se velika ploča, a u nju je i snack bar. Vilica se postavlja s lijeve strane ploče, nož s desne strane. Naočale se postavljaju u gornji desni kut ploča.

Košare s kruhom i grickalicama stavljaju se na stol na takvoj udaljenosti koju svatko može doseći. Tanjuri s grickalicama moraju imati žlicu ili lopaticu kako bi je gosti mogli staviti na vlastiti tanjur. Nakon postavljanja stola prekriva se posebnim stolnjakom i ne uklanja se dok gosti ne dođu..

Posuđe

Vrijeme čaja dolazi nakon glavnog obroka. Sva hrana se uklanja sa stola, a stol se prekriva raznobojnim stolnjakom. Ispijanje čaja za Tatare čitav je ritual koji ima svoje osobine. Prisutnost na stolu pekmeza, pekmeza, meda je obavezna. Poslužuju se u posebnim vazama nalik zdjelicama..

Bomboni se stavljaju u dublju vazu s lijepim rubovima. Čaj se ulijeva u određene šalice iz čajnog pribora i poslužuje s tanjurićima. Ako je društvo malo, piće se donosi u čajniku i toči pred gostima. Za veliku tvrtku postavlja se samovar koji ukrašava stol i daje indolenciju.

Tradicije bontona

Gosti sjede na određeni način. Domaćin kuće, kojeg zovu stariji, sjedi na čelu stola i usmjerava gozbu, ne dopuštajući gostima da se dosađuju i kontrolira redoslijed zdravica. Ima pravo na pomoćnika koji pospremi stol i natoči piće. Ova osoba mora biti muško i mlado.

Gosti mu se mogu obratiti ako trebaju nešto donijeti ili odnijeti sa stola. Stariji gost sjedne na počasno mjesto zdesna od domaćina.

Popis nacionalnih tatarskih jela

Tatarska nacionalna jela često se rade od mesa koje se suši, puši, kuha ili prži. Pečena roba tatarske kuhinje raznolika je i može biti slana i slatka. Svako jelo ima svoju povijest i običaje koji podrazumijevaju njegovu pripremu. Proizvodi koji se koriste u tatarskoj kuhinji ekološki su, stvoreni kod kuće.

Tatarska topla jela

Tatarsko drugo jelo nije potpuno bez mesa.

Sljedeća jela smatraju se glavnima u tatarskoj kuhinji:

  • Beshbarmak se prevodi kao "pet prstiju". Jelo se pojavilo davno, u vrijeme jedenja hrane rukama bez pribora za jelo. Pri jelu beshbarmaka koristili su se svi prsti, zbog čega je i dobio ime. Jelo se sastoji od kuhanih komada mesa i beskvasnog tijesta (kuha se i u juhi). Poslužuje se nasjeckanim začinskim biljem, lukom i posipa paprom. Juha se stavlja odvojeno.
  • Tokmach je juha od pileće juhe. Uključuje pileće meso s krumpirom i rezancima. Prilikom posluživanja vruća juha obilno se posipa začinskim biljem i (po želji) začini kiselim vrhnjem.
  • Azu na tatarskom - kombinacija mesa s povrćem. Jelo se od običnog variva razlikuje po prisutnosti mnogih začina koji ga čine pikantnim i zasićenim aromom. Ponekad mu se dodaju ukiseljeni ili ukiseljeni krastavci. Može se pripremiti od bilo koje vrste mesa:
    • svinjetina;
    • govedina;
    • janjetina;
    • Konjsko meso;
    • meso kunića;
    • piletina;
    • purica.
  • Katlama - manti izrađena u tatarskom stilu. Razlikuju se po nadjevu - mljeveno meso razrijedi se krumpirom, brašnom, jajima i lukom. Prilikom posluživanja obilno se preliju rastopljenim maslacem i jedu rukama..

Tatarska peciva

Popis popularnih peciva tatarske kuhinje:

  • Echpochmak - tatarske pite u obliku trokuta. Ime mu se prevodi kao "broj 3", tako da pecivo ima tri kuta. Echpochmak se peče u pećnici i poslužuje s juhom.
  • Peremyachi - vrsta pita prženih na maslacu. Nadjev je mljeveno meso s nasjeckanim lukom i začinima. Uobičajeno ga je jesti s vrućim slatkim čajem..
  • Kystybey - punjeni ravni kolači od beskvasnog tijesta. Prije se punilo radilo od prosone kaše, ali od kraja 19. stoljeća pire krumpir počeo se stavljati u kystybey.
  • Balesh - pita od beskvasnog tijesta s piletinom ili patkom. Unutar pite nalazi se nadjev od krumpira i mesa peradi. U središtu pita ostaje mala rupica u koju se dodaje mesna juha tijekom postupka kuhanja. Balesh je mali (vak balesh) i velik (zur balesh).

Tatarski zalogaji

Prisutnost grickalica na tatarskim gozbama obavezna je tradicija.

Popis grickalica bez kojih nijedna proslava nije potpuna:

  • Kyzylik - kobasica od konjskog mesa.
  • Kalzha je mesna štruca, za čiju pripremu možete koristiti bilo koju vrstu mesa. Tradicionalna kalža radi se od janjetine. Posipa se začinima, prelije octom, uvalja i prži na ulju. Ohlađena kalža prije posluživanja izreže se na komade.
  • Tartarsko rezanje prži se na životinjskoj masti, a zatim dinsta s nasjeckanim lukom i ribanom mrkvom. Gotova reza poslužuje se s kuhanim krumpirom, obilno posutim začinskim biljem.

Tatarski slatkiši

Tatarski slatkiši igraju važnu ulogu u praznike. Pripremaju ih žene, okupljaju se dan ranije i to u velikim količinama.

Jedan od popularnih tatarskih slatkiša je čak-čak

Popularni slatkiši tatarske kuhinje:

  1. Chak-chak - slatka poslastica od prženog tijesta prelivena medenim sirupom.
    Ukrašen je:
  • orašasti plodovi;
  • grožđice;
  • lizalice;
  • ribana čokolada.
  1. Gubadiya je slatka pita, čiji se nadjev sastoji od različitih slojeva. Kuhana riža trebala bi biti obvezni sloj, ostalo se odabire po volji.
    Obično se puni sa:
  • sud;
  • grožđice;
  • suhe šljive;
  • kuhana jaja.

Ova je slatkoća nužna za svadbenim stolom, čiji slojevi su određivali broj noći koje će mladoženja moći odsjesti u mladenkinoj kući. Uobičajeno je da se napravi neparan broj slojeva.

  1. Kiselo vrhnje - kolač na bazi kvasnog tijesta s kiselim vrhnjem, razmućenim jajima i šećerom. Ispada tako nježno i topi se u ustima da vrlo brzo završi..
  2. Talkysh kelyave izrađen je od meda u obliku piramide. Homogene su, bijele boje i nježnog okusa koji se topi u ustima..
  • Koimak je tatarska vrsta palačinki koja se može napraviti od različitih vrsta brašna:
  • pšenica;
  • heljda;
  • zob;
  • grašak;
  • proso.

Tatarski kruh

Postoje 2 vrste tatarskog kruha - kabartma i ikmek. Prvi kruh je kvasac, a može se pržiti na tavi i peći u pećnici. Ikmek - raženi kruh od kiselog tijesta s mekinjama i medom, pečen u pećnici.

Tatarska pića

Tatarska pića koja nisu samo ukusna, već i zdrava:

  1. Kumis je piće na bazi konjskog mlijeka. Okus ima različit, ovisno o stupnju kvašenja.
  2. Ayran je napravljen od mlijeka:
  • krave;
  • ovce;
  • koze.

Oksidiraju ga bakterije mliječne kiseline, a rezultat je piće slično kefiru.

  1. Katyk izgleda kao presavljeno mlijeko. Napravljen je od kuhanog mlijeka i na određeni način zakiseljen bakterijama mliječne kiseline..
  2. Mliječni čaj može se napraviti od bilo koje vrste čaja. Napitak se sastoji od iste količine hladnog mlijeka i vrućeg čaja.

Nacionalna tatarska jela: značajke kuhanja, recepti, sadržaj kalorija, pravila posluživanja

Tatarska jela imaju svoj algoritam za posluživanje na svečanim stolovima. Hladni zalogaji, poput kizilika i kalže, stavljaju se u nekoliko zajedničkih tanjura i stavljaju na stol prije dolaska gostiju. Po dolasku se poslužuju topli obroci. Pripremaju se od 2 različita jela, prvo se poslužuje jedno, nakon nekoliko sati - drugo. Između glavnih jela nalaze se pečeni proizvodi, svježe pripremljeni i vrući.

Kalorija tatarskih jela:

sadržaj kalorijabjelančevinemastiugljikohidrati
Kystyby1265.73.118.8
Peremyach30913.210.636.8
Elesh s piletinom245,1310,87četrnaest22.33
Trokut, epopohmak3588.322.530.6
Becken197.85.723,72.4
Toche koymak1968.617.245.2
Katlama28677,747.2
Azu na tatarskom21411.914.210.2
Kazylyk32133210
Gubadia345,56,319.536.6
Sud182osamnaest1.8osamnaest
Čak-čak3638.61.977,9
Talkysh kaleve3105.52958
Beshbarmak1509.25.712.3
Kalzha20718,9712,822,62

Kystyby

Tatarska kuhinja raznolika je uz peciva. Jedno od najlakših za pripremu, ali ukusnih i izdašnih jela od tijesta je kystybei. Ovo nacionalno jelo Tatara može se napraviti s vodom i mlijekom. Preporuča se slagati kystybey skuhan u mlijeku i pričekati dok se ne ohladi kako bi kolači mogli biti bolje zasićeni nadjevom..

Da biste napravili kystybey na mlijeku, trebate:

  • mlijeko - 140 g;
  • jaja - 60 g;
  • maslac - 110 g;
  • šećer - 16 g;
  • sol - 7 g;
  • brašno - 270 g;
  • krumpir - 950 g;
  • luk - 80 g;
  • začiniti.

Koračne radnje:

  1. Uklonite koru s krumpira i skuhajte ga u slanoj vodi (da kuhanje traje manje vremena, možete ga narezati na male komadiće).
  2. 115 g mlijeka pospite šećerom, solju, stavite 65 g maslaca i jaje.
  3. Zamijesite tijesto i ostavite sa strane pola sata, prethodno prekriveno prozirnom folijom.
  4. Kuhani krumpir zdrobite, prelijte 25 g mlijeka, 45 g maslaca i promiješajte.
  5. Luk pržen pričvrstite dok ne porumeni (umjesto luka možete staviti češnjak i začinsko bilje zgnječeno prešom za češnjak - ovi će sastojci dati ugodnu aromu).
  6. Otcijepite mali dio odmorenog tijesta, razvaljajte ga u tanki krug i pržite na suhoj vrućoj tavi s obje strane.
  7. Kolač obilno namažite maslacem, nadjev rasporedite u pola kruga, pokrijte drugim i pritisnite prema dolje.

Peremyach

Za ukusne tatarske peremyachi trebate:

  • mlijeko - 240 g;
  • jaja - 120 g;
  • voda - 460 g;
  • šećer - 26 g;
  • kvasac - 14 g;
  • brašno - 950 g;
  • biljno ulje - 55 g
  • mljeveno meso - 750 g;
  • luk - 120 g;
  • začiniti.
Peremyach

Detaljne upute za kuhanje:

  1. Kvasac ulijte u zagrijano mlijeko s 240 g vode, pospite šećerom i stavite na vatru 7 minuta.
  2. Smjesi dodajte sol, jaja, maslac i pometite tijesto. Nakon 40 minuta. naborati ga i ostaviti sa strane još 25 minuta.
  3. Luk sitno nasjeckajte i sjedinite s mesom. Pospite začinima, prelijte 220 g vode i promiješajte (možete posuti sitno sjeckanim začinskim biljem)
  4. Lagano podmažite površinu stola biljnim uljem. Podijelite tijesto na male komadiće i mijesite rukama u krug.
  5. Postavite punjenje u sredinu i spojite rubove, ostavljajući rupu u sredini. Lagano rušite kuglice.
  6. Zagrijte ulje u posudi s visokim stranama i stavite papriku s otvorenom rupom prema dolje (ulje bi ih trebalo prekriti do pola). Zatvorite poklopac.
  7. Kad paprika porumeni s jedne strane, preokrenite i pržite bez poklopca.

Bališ

Da biste napravili balishey, trebaju vam sljedeći proizvodi:

  • kefir - 130 g;
  • maslac - 160 g;
  • jaja - 60 g;
  • biljno ulje - 26 g;
  • soda - 5 g;
  • kiselo vrhnje - 240 g;
  • sol - 5 g;
  • brašno - 850 g;
  • juha - 240 g;
  • krumpir - 1200 g;
  • meso - 1300 g;
  • luk - 65 g;
  • začiniti.
Bališ

Koračne radnje:

  1. Posolite tučena jaja, pošaljite kiselo vrhnje, kefir i gašenu soda. Ulijte povrće i maslac, dodajte brašno i pometite tijesto.
  2. Podijelite tijesto na 2 jednaka dijela i odvojite po jedan manji komad (ukupno će biti 4 dijela - 2 mala i 2 veća).
  3. Razvaljajte tijesto što je moguće tanje i stavite širi krug u posudu za pečenje, praveći stranice. Ovo je osnova pita.
  4. Meso i krumpir nasjeckajte na male kockice, kombinirajte sa začinima i pomiješajte.
  5. Dno pite prekrijte polovicom nadjeva.
  6. Manji dio tijesta razvaljajte i nadjev zatvorite, a rubove fiksirajte podlogom. Napravite rupu u središtu bališa.
  7. Podmažite kolač rastopljenim maslacem i pecite u pećnici 95 minuta na 180 °.
  8. Izvadite pitu, ulijte juhu u rupu i vratite u pećnicu na 50 minuta.
  9. Napravite drugu pitu i ostatke hrane.

Da biste napravili eleshi, trebaju vam sljedeće namirnice:

  • voda - 45 g;
  • jaja - 65 g;
  • kiselo vrhnje - 55 g;
  • suncokretovo ulje - 45 g;
  • šećer - 7 g;
  • sol - 5 g;
  • prašak za pecivo - 6 g;
  • brašno - 650 g;
  • pileće noge - 710 g;
  • maslac - 36 g;
  • krumpir - 440 g;
  • začiniti.
Elesh

Koračne radnje:

  1. Kombinirajte vodu s uljima i kiselim vrhnjem. Pospite šećerom i solju.
  2. Prosijano brašno kombinirajte s praškom za pecivo u posudama i u sredini napravite rupu u koju treba uliti masu. Zamijesite tijesto i stavite u hladnjak, zamotano u prozirnu foliju ili vrećicu.
  3. Kožu i bijele vene odvojite od opranih i osušenih nogu. Obrežite meso s kostiju i narežite na male komadiće (po želji ostavite malo masnoće za sočnost).
  4. Krumpir bez kore i luka, nasjeckajte na male kockice, pošaljite na meso i pospite začinima (dodajte začine, suhu senf, začine).
  5. Odmorno tijesto podijelite na 9 dijelova i odvojite po jedan mali dio.
  6. Razvaljajte većinu tijesta, u sredinu preklopite nadjev i mali komadić maslaca.
  7. Nadjev prekrijte manjim tijestom. Priklještite rubove donjeg gornjeg tijesta.
  8. Namažite eleshi na obloženi lim za pečenje i premažite vrhnjem / rastopljenim maslacem. Pošaljite u pećnicu 55 min..
  9. Vruće eleshi ponovno podmažite rastopljenim maslacem, pokrijte ručnikom i izvadite neko vrijeme.

Trokut, epopohmak

Da biste napravili echpochmak, trebat će vam:

  • mlijeko - 450 g;
  • jaja - 65 g;
  • kvasac - 12 g;
  • šećer - 55 g;
  • brašno - 950 g;
  • krumpir - 950 g;
  • meso - 950 g;
  • luk - 510 g;
  • juha - 60 g;
  • sol.
Echpochmak

Echpochmak se radi na sljedeći način:

  1. U malo razmućena jaja pospite sol, šećer i kvasac. Ulijte mlijeko.
  2. Uvodeći brašno u dijelovima, pomesti tijesto i ostaviti 120 minuta na toplom.
  3. Oprani i osušeni komad mesa narežite na male kockice zajedno s oguljenim krumpirom (izrežite ga za 2 mm više od mesa).
  4. Luk naribajte i umiješajte krumpir s mesom. Pospite začinima.
  5. Podijeljeno tijesto podijelite na male komadiće. Svaki komad razvaljajte, nadjev savijte u sredinu i uštipnite rubove u obliku trokuta, ostavljajući u sredini malu rupu.
  6. Stavite echpochkmak na lim za pečenje prekriven papirom za pečenje i pecite u pećnici 25-30 minuta.
  7. Nakon što se na tijestu pojavi kora, u rupe ulijte 10 g juhe (ili maslaca razrijeđenog u kipućoj vodi). Vratite trokute natrag u pećnicu i držite dok ne omekšaju..

Becken

Za izradu bekkena trebaju vam sljedeći proizvodi:

  • voda - 320 g;
  • jaja - 240 g;
  • kvasac - 12 g;
  • šećer - 24 g;
  • sol - 12 g.
  • biljno ulje - 45 g;
  • brašno - 620 g;
  • mrkva - 420 g;
  • maslac - 35 g.
Becken

Koračne radnje:

  1. U toplu vodu ulijte kvasac, 12 g šećera i 6 g soli. Nakon 7 minuta dodajte 60 g jaja i ulijte biljno ulje.
  2. Postupno dodajte prosijano brašno u vodu mijeseći tijesto. Uklonite 40 minuta na toplo mjesto, pokriveno prozirnom folijom.
  3. Kuhanu mrkvu ogulite, narežite na male kockice i dodajte 12 g šećera.
  4. Skuhajte i nasjeckajte 180 g jaja.
  5. Promiješajte punjenje otopljenim maslacem i 6 g soli.
  6. Podijelite tijesto na male kuglice i razvaljajte.
  7. Stavite punjenje u središte svakog kruga i lijepo uštipnite rubove dajući izduženi oblik.
  8. Stavite beckens na lim za pečenje. Premažite četkom svakih 60 g umućenih jaja i pecite na 180 ° (oko 35 minuta).

Toche koymak

Koimak su tatarske palačinke. Na temelju korištenog brašna izrađuje se tijesto, mijenja se naziv deserta.

Teche koymak - palačinke od beskvasnog tijesta od sljedećih proizvoda:

  • mlijeko / vrhnje / usireno mlijeko - 950 g;
  • jaja - 240 g;
  • šećer - 65 g;
  • sol - 5 g;
  • brašno - 950 g;
  • soda - 5 g;
  • maslac.
Teche koymak

Koračne radnje:

  1. Istucite jaja sa šećerom i solju. Neprestano miješajte, u masu od jaja ulijte mlijeko i sodu.
  2. Ulijte brašno uz stalno miješanje. Rezultat je gusto tijesto.
  3. Zagrijte ulje, žlicom izvadite tijesto i zatvorite poklopac. Kad teche koymak porumeni odozdo, preokrenite ga lopaticom i pržite s druge strane.
  4. Gotov teche koymak stavite jedan na drugi i poslužite s medom, džemom ili kefirom.

Katlama

Za pripremu katlame trebaju vam sljedeći sastojci:

  • maslac - 190 g;
  • jaje - 60 g;
  • mlijeko - 130 g;
  • brašno - 360 g;
  • šećer - 175 g;
  • sol - 6 g;
  • mak - 260 g.
Katlama

Upute za kuhanje:

  1. Pržite mak na suhoj tavi dok se ne pojavi aroma, isključite vatru i promiješajte sa 150 g šećera.
  2. Otopite 50 g maslaca sa 25 g šećera i soli.
  3. Ugrijano mlijeko ulijte u kremastu masu uz miješanje i dodajte jaje. Zamijesite tijesto.
  4. Razvaljajte tijesto debljine 3 mm i obilno prelijte maslacem.
  5. Na tijesto izlijte nadjev od maka, preklopite na pola, prelijte uljem i pospite makom.
  6. Donji dio tijesta preklopite na vrh i prelijte maslacem. Ulijte mak i preklopite tijesto na pola. Uštipnite rubove.
  7. Pecite katlamu 25 minuta u zagrijanoj pećnici.

Lakše formiranje katlama - smotajte kolut tijesta, obilno posut makom i pritisnite prema dolje, dajući oblik pravokutnika.

Azu na tatarskom

Da biste pripremili osnove tatarskog od govedine, trebat će vam:

  • govedina - 400 g;
  • mrkva - 110 g;
  • rajčica - 110 g;
  • luk - 90 g;
  • kiseli / ukiseljeni krastavci - 80 g;
  • krumpir - 200 g;
  • pasta od rajčice - 35 g;
  • zelje;
  • začiniti.
Azu na tatarskom

Priprema:

  1. Narežite mlado teleće meso na pločice protiv vlakana (da biste lakše rezali meso, može se zamrznuti). Bacite komade mesa u zagrijano ulje i pecite ih na jakoj vatri dok ne postanu korice.
  2. Luk narežite na pola prstena, naribajte mrkvu i dodajte mesu.
  3. Nakon 3 minute. krastavce i rajčice narežite na kockice, izrežite na dugačke šipke.
  4. Sljedeći sastojak je pasta od rajčice. Pospite začine u hranu, promiješajte i dodajte malo vode. Kada dodajete sol, uzmite u obzir prisutnost kiselih krastavaca..
  5. Pokrijte povrće i meso i smanjite vatru.
  6. U posebnoj tavi popržite oguljeni i nasjeckani krumpir dok ne porumeni. Pošaljite ga mesu i pirjajte 10 minuta. na laganoj vatri.
  7. Jelo se poslužuje u dubokim zdjelama, prethodno posutim sjeckanim začinskim biljem.

Kazylyk

Tatarska nacionalna jela često se rade od konjskog mesa. Kazylyk - kobasica od konjskog mesa i njegove masti.

Za kuhanje ovog jela potrebni su sljedeći proizvodi:

  • konjsko meso - 700 g;
  • mast od konjskog mesa - 450 g;
  • crijeva od konjskog mesa - 0,5 m;
  • začiniti.
Kazylyk

Priprema:

  1. Konjsko meso i mast narežite na male trakice (široke oko 3 cm i duge 8 cm). Pospite začinima i temeljito promiješajte. Pokrijte posudu vlažnom krpom i ostavite za mariniranje od 4 sata do 24 sata.
  2. Crijeva konjskog mesa temeljito isperite tekućom hladnom vodom, ne zaboravljajući ga izbaciti. Nakon 4 puta istrljajte ih solju i isperite pod mlazom vruće vode. Koliko su postali čisti možete saznati po boji vode - ako voda ostaje čista prilikom izlijevanja iznutra, možete prijeći na sljedeći dio pripreme.
  3. Vezati jedan kraj kobasice koncem i napuniti ga mesom s drugog kraja, raspoređujući nadjev rukama cijelom dužinom. Drugi kraj zavežite nitima.
  4. Kuhajte kobasicu oko 2 sata, prelivajući hladnom vodom. Prethodno na nekoliko mjesta probušiti čačkalicom da ne pukne.
  5. Kuhana kobasica može se pržiti.

Idealan umak za takvu kobasicu bio bi umak od češnjaka..

Priprema se od sljedećih sastojaka:

  • kefir / ajran - 950 g;
  • češnjak - 55 g;
  • začiniti

Izgnječite češnjak prešicom za češnjak i prelijte ayranom. Pospite začinima po ukusu (obično se dodaju samo crvena i crna paprika), posolite i poslužite hladno. Ayran se može razrijediti kiselim vrhnjem.

Gubadia

Sastojci za izradu tijesta od gubadije:

  • maslac - 85 g;
  • jaja - 60 g;
  • mlijeko - 110 g;
  • šećer - 17 g;
  • brašno - 320 g;
  • sol - 6 g.
Gubadia

Za punjenje:

  • sud - 320 g;
  • mlijeko - 130 g;
  • riža dugog zrna - 260 g;
  • grožđice - 130 g;
  • suhe marelice - 55 g;
  • jaja - 340 g;
  • maslac - 345 g;
  • šećer - 115 g;
  • sol.

Sastojci za mrvicu:

  • brašno - 110 g;
  • šećer - 8 g;
  • maslac - 55 g.

Sastojci za sud:

  • fermentirano pečeno mlijeko - 510 g;
  • mlijeko - 2 l;
  • šećer - 75 g.

Priprema suda:

  1. Kuhajte mlijeko u debeloj posudi s gustim stijenkama. S obzirom na to da se domaće mlijeko brže siri, prednost mu je.
  2. U mlijeko dodajte fermentirano pečeno mlijeko ili katyk, promiješajte. Nakon sirenja mlijeka, uz povremeno miješanje, kuhajte ga dok sva tekućina ne ispari, smanjujući vatru. S obzirom na trajanje ovog postupka, dopušteno je ispuštanje viška tekućine, ali u tradicionalnoj gubadiji misli se na isparavanje..
  3. Nakon što ispari višak vlage, u sirnicu dodajte šećer. Konzistencija nastale skute bit će zrnasta, ne tijestosta, suha i smeđe boje. Izvadite masu da se ohladi.

Mrvica se priprema na sljedeći način:

  1. U posudu sjedinite prosijano brašno i šećer.
  2. Maslac sameljite s brašnom i šećerom dok ne dobijete mrvice.
  3. Prohladiti.

Koračni koraci za izradu punjenja:

  1. Isperite rižu pod hladnom tekućom vodom i podlijte vrućom vodom.
  2. U dubokoj posudi zakuhajte slanu vodu i u nju bacite rižu. Nakon 7 minuta. sakupite rižu i rasporedite uklonite višak vlage.
  3. Nasjeckajte kuhana jaja.
  4. Suho voće prelijte vrućom vodom 12 minuta i osušite.

Koračna priprema tijesta:

  1. U posudu ulijte brašno i u sredini napravite rupu.
  2. Istucite jaja, prelijte mlijekom, soli i šećerom. Izlijte masu u rupu.
  3. Zamijesite elastično tijesto.

Detaljne upute za kuhanje gubadije:

  1. Podijelite tijesto na 2 nejednaka dijela. Veći dio tanko razvaljajte i stavite u kalup premazan maslacem, tako da rubovi vise sa strane.
  2. Podijelite rižu na 3 dijela, stavite jedan dio, šireći, na tijesto. Stavite sud, a zatim drugi dio riže.
  3. Sljedeći sloj su nasjeckana jaja, zatim zadnji dio riže i suhog voća s komadićima maslaca (možete otopiti i uliti).
  4. Jednako tanko razvaljajte manji komad tijesta i prekrijte nadjev, povezujući rubove s donjim tijestom.
  5. Čačkalicom probušite pitu na nekoliko mjesta i odozgo pospite mrvicama.
  6. Pecite 50 minuta. Jelo se poslužuje hladno.

Nacionalna jela tatarske kuhinje uključuju domaći svježi sir zvan kort.

Napravljen je od ekološki prihvatljivih proizvoda, bez aditiva za hranu, aroma i boja, zbog čega se smatra zdravim proizvodom. Dvorište je ugodne bež ili smeđe boje i vrlo je ukusno. Može se konzumirati samo tako ili dodati pečenim proizvodima..

Priprema se na različite načine:

  • od mlijeka i fermentiranog pečenog mlijeka;
  • od fermentiranog pečenog mlijeka;
  • od gotovog zrnatog svježeg sira.

U prvom slučaju sud je sastavljen kako slijedi:

  1. U posudi s debelim dnom zakuhajte 2 litre mlijeka i dodajte 500 g fermentiranog pečenog mlijeka.
  2. Kad se mlijeko počne usirivati, smanjite vatru i kuhajte masu dok ne ispari sav višak vlage (oko 3 sata)
  3. Dodajte šećer (30 g).
  4. Iscijedite nastalu skutu kroz gazu.
  5. Otopite maslac i u njemu pirjajte skutu dok ne dobije crvenkastu boju i ne postane mrvicu.

Priprema suda za ryazhenka:

  1. Skuhajte 1 litru fermentiranog pečenog mlijeka ili kefira u loncu s debelim dnom ili sporim kuhalom.
  2. Ostavite masu na vatri dok sva tekućina ne ispari. Kad nestane viška vlage, potrebno je stalno miješanje terena kako bi se izbjeglo izgaranje.
  3. Gotovu podlogu ohladite i usitnite da dobijete mrvičastu teksturu.

Priprema terena sa svježim sirom:

  1. Prelijte nemasni svježi sir (2 kg) sa fermentiranim pečenim mlijekom (1 l) i mlijekom s malo masnoće (1 l) i stavite na vatru.
  2. Dodajte steviju (6 g) i promiješajte. Kuhajte masu 2 sata na umjerenoj vatri.
  3. Nakon što masa poprimi gustu konzistenciju, smanjite vatru i isparite višak vlage, neprestano miješajući kako ne bi izgorjeli.

Domaći teren može se dugo skladištiti nakon predsušenja. Da biste to učinili, kuhani sud treba poslati u pećnicu i osušiti na 180 °. U nedostatku takve obrade, rok trajanja suda nije duži od 5 dana. Prije upotrebe, osušeni sud treba namakati 1 sat, a u tom će slučaju dobiti prethodnu teksturu, oticanje.

Čak-čak

Nacionalna jela tatarske kuhinje raznolika su slatkim jelima, od kojih je jedno čak-čak.

Sastojci za izradu ovog deserta:

  • jaja - 250 g;
  • biljno ulje - 510 g;
  • soda - 4 g;
  • vanilin - 11 g;
  • brašno - 510 g;
  • ocat 6% ili 9% - 6 g;
  • sol - 5 g;
  • šećer - 55 g;
  • med - 240 g;
  • orašasti plodovi za ukras.

Priprema:

  1. Ugasite sodu bikarbonu octom i ulijte u razmućena jaja. Pospite solju i vanilinom.
  2. Postepeno posipajući brašno, umijesite tijesto i ostavite sa strane pola sata..
  3. Razvaljajte tanko tijesto i izrežite na male kockice. Treba imati na umu da će se prilikom smeđeg povećanja povećati. Deblji štapići su oštriji.
  4. Otresite višak brašna i u nekoliko dodavanja bacite vruće ulje. U njemu moraju plivati ​​ne dodirujući dno. Prženo tijesto kako biste se cjedilom riješili viška ulja.
  5. Zakuhajte med i uz stalno miješanje dodajte šećer. Da biste provjerili spremnost sirupa, možete ga spustiti u hladnu vodu - ako se pretvori u karamelu, onda je spreman.
  6. Chak-chak prelijte vrućim sirupom i brzo promiješajte oblikujući i lagano pritiskajući da se slijepi.
  7. Ukrasite orašastim plodovima.

Talkysh kaleve

Sastojci za Talkysh Kaleve:

  • voda - 240 g;
  • maslac - 190 g;
  • brašno - 240 g;
  • šećer - 440 g.
  • med - 140 g;
Talkysh kaleve

Koračne radnje:

  1. Prvo napravite albu: otopite maslac i postupno prekrivajte brašnom uz neprestano miješanje. Konzistencija će biti mrvičasta, zatim mekana i pastozna. Gotova masa postat će tekuća, a na površini će se pojaviti ghee. Ugasi vatru.
  2. Kombinirajte med s vodom i šećerom, stavite na vatru i uz stalno miješanje, pripremite sirup. Spremnost sirupa možete saznati ispuštanjem na dlan i trljanjem: rastezljiva masa karamelne konzistencije - može se ukloniti s vatre.
  3. Podmažite hladnu posudu maslacem i izlijte sirup od meda, brzo izvukavši masu sa svih strana nožem da ne postane tvrda.
  4. Nakon što se masa zgusnula, položite je i razvucite rukama u različitim smjerovima. Zatim spojite krajeve i ponovno se istegnite, pazeći da se ne slome. Nastavite postupak dok se ne dobije bijela i sjajna masa..
  5. Stavite toplu albu na dasku i na nju položite medenu masu. Dajte mu oblik prstena i razvucite ga u različitim smjerovima. Zatim spojite krajeve i ponovno se istegnite, stvarajući jednoličnu konzistenciju. Masa postaje žilava i divergira se u bijela vlakna.
  6. Dobivenim vlaknima napunite obrasce i stavite na hladno.
  7. Izvadite gotov talkysh iz kalupa i poslužite uz čaj.

Kada pripremaju jela, Tatari pridaju veliku važnost odabiru proizvoda. Uz mesna jela i peciva, njihova nacionalna kuhinja bogata je i fermentiranim mliječnim proizvodima od domaćeg mlijeka. Promovira zdravlje i dugovječnost.

Video o tatarskoj nacionalnoj kuhinji

Informativni video o tatarskim pecivima:

Tatarska kuhinja

Kažu da je pojam "tatarska kuhinja" prvi uveo Auguste Escoffier. Isti ugostitelj, kritičar, kulinarski pisac i, istodobno, "kralj kuhara i kuhar kraljeva". Jela od tartara - umaci, odresci, riba i tako dalje - pojavila su se na jelovniku njegovog restorana u hotelu Ritz, a kasnije su njihovi recepti uvršćeni u njegove knjige, koje se danas nazivaju svjetskim klasicima. Pa čak i ako zapravo imaju malo zajedničkog sa pravom tatarskom kuhinjom, gotovo cijeli svijet ih asocira na nju, a da ni ne znaju da bi, u idealnom slučaju, trebali biti složeniji, zanimljiviji i raznovrsniji..

Povijest

Moderna tatarska kuhinja nevjerojatno je bogata proizvodima, jelima i njihovim receptima, ali to nije uvijek bio slučaj. Činjenica je da su Tatari u davnim vremenima bili nomadi koji su većinu vremena provodili u pohodima. Zbog toga je osnova njihove prehrane bio najzadovoljniji i najpristupačniji proizvod - meso. Tradicionalno se jelo konjsko meso, janjetina i govedina. Bili su dinstani, prženi, kuhani, soljeni, dimljeni, sušeni ili sušeni. Ukratko, pripremili su ukusna jela i pripravke za buduću upotrebu. Uz njih, Tatari su voljeli i mliječne proizvode koje su konzumirali sami ili su ih koristili za pripremu bezalkoholnih pića (kumis) i delicija (hladni ili slani sir).

Uz to, dok su istraživali nove teritorije, zasigurno su posuđivali nova jela od svojih susjeda. Kao rezultat toga, u nekom su se trenutku na njihovom dogarkhanu ili stolnjacima pojavili kolači od brašna, različitih vrsta čaja, meda, suhog voća, orašastih plodova i bobičastog voća. Kasnije, kada su se prvi nomadi počeli navikavati na sjedilački život, jela od peradi također su procurila u tatarsku kuhinju, iako u njoj nisu uspjeli zauzeti posebno mjesto. Istodobno, sami Tatari aktivno su uzgajali raž, pšenicu, heljdu, zob, grašak, proso, bavili su se povrtarstvom i pčelarstvom, što se, naravno, odrazilo na kvaliteti njihove hrane. Tako su se na stolovima mještana pojavila jela od kaše i povrća, koja su kasnije postala prilozi..

Značajke:

Tatarska se kuhinja brzo razvijala. Štoviše, u tom su razdoblju na njega uvelike utjecali ne samo povijesni događaji, već i kulinarske navike njegovih susjeda. U različita vremena u nju su počinjala prodirati popularna jela Rusa, Udmurta, Mari, naroda Srednje Azije, posebno Tadžika i Uzbeka. Ali to ga nije pogoršalo, već naprotiv, obogatilo se i procvjetalo. Analizirajući tatarsku kuhinju danas, možemo istaknuti njene glavne značajke:

  • opsežna upotreba masti. Od pamtivijeka su voljeli biljke i životinje (govedinu, janjetinu, konjsku, peradarsku masnoću), kao i ghee i maslac, kojim su izdašno aromatizirali hranu. Najzanimljivije je da se od tada praktički ništa nije promijenilo - tatarska kuhinja danas je nezamisliva bez masnih, bogatih juha i žitarica;
  • namjerno izuzeće alkohola i određenih vrsta mesa (svinjetina, sokolovo i labuđe meso) iz prehrane, što je posljedica vjerskih tradicija. Poanta je u tome da su Tatari pretežno muslimani;
  • ljubav prema tekućim vrućim jelima - juhe, čorbe;
  • mogućnost kuhanja nacionalnih jela u kotlu ili kotlu, što je zbog načina života cijelog naroda, jer je dugo ostalo nomadsko;
  • obilje recepata za pečenje izvornih oblika sa svim vrstama nadjeva, koji se tradicionalno poslužuju s raznim vrstama čaja;
  • umjerena upotreba gljiva zbog povijesnih čimbenika. Tendencija entuzijazma za njih uočena je tek posljednjih godina, uglavnom među gradskim stanovništvom;

Osnovni načini kuhanja:

Možda je vrhunac tatarske kuhinje raznolikost ukusnih i zanimljivih jela. Mnogi od njih imaju plemenite korijene i vlastitu povijest. Dakle, obična kaša od prosa nekada je bila ritualna hrana. I premda vrijeme ne stoji i sve se mijenja, popis popularnih tatarskih delicija i delicija koje vole i sami Tatari i njihovi gosti ostaje nepromijenjen. Tradicionalno uključuje:

Knedle. Baš kao i nas, Tatari ih kipaju od beskvasnog tijesta, međutim, mljeveno meso i povrće koriste kao nadjev, a dodaju im i sjemenke konoplje. Najčešće se okruglice pripremaju za blagdane ili za važne goste..

Belish - otvorena pita s mesom patke, rižom i lukom.

Shurpa je tatarska juha, koja zapravo podsjeća na juhu s mesom, rezancima i povrćem.

Azu - mesno jelo s povrćem.

Eles - okrugla pita punjena pilećim fileom, krumpirom i lukom.

Tatarski pilaf - priprema se od govedine ili janjetine u dubokom kotlu s puno životinjske masti i povrća. Ponekad mu se može dodati voće, što mu daje slatkoću..

Tutyrma - domaća kobasica od iznutrica sa začinima.

Chak-chak je poslastica od medenog tijesta koja je stekla široku popularnost širom svijeta. Mještani imaju vjenčanu deliciju koju mladenka donosi mladoženjinoj kući.

Čebureci - pržene ravne pite s mesom, koje su također postale nacionalno jelo mongolskih i turskih naroda.

Echpochmaki - trokutaste pite punjene krumpirom i mesom.

Koimak - palačinke od kvasnog tijesta koje se kuhaju u pećnici.

Tunterma - omlet, u čijoj se pripremi koristi brašno ili griz.

Gubadiya - okrugla visoka pita s višeslojnim nadjevom od svježeg sira, riže i suhog voća.

Ayran je nacionalno piće, koje je zapravo razrijeđeni katyk (proizvod fermentacije fermentiranog mlijeka).

Korisna svojstva tatarske kuhinje

Unatoč širokoj upotrebi masti, tatarska kuhinja smatra se jednom od najzdravijih i najzdravijih. A sve zato što se temelji na vrućim, tekućim jelima, žitaricama, fermentiranim mliječnim napicima. Osim toga, Tatari preferiraju dinstanje od tradicionalnog prženja, zbog čega proizvodi zadržavaju više hranjivih sastojaka. Nažalost, danas je teško nedvosmisleno odgovoriti na pitanje koliki je prosječni životni vijek Tatara, jer su i sami doslovno raštrkani po cijeloj Euroaziji. U međuvremenu, to ih ne sprječava da pohranjuju i prenose s koljena na koljeno recepte nacionalnih jela koja čine šik kuhinju ove zemlje..