Prednosti i šteta šljive za ljudsko zdravlje: kako utječe na crijeva i tko je nikada ne smije jesti

Dobar dan, dragi čitatelji! Kakvo je zadovoljstvo gledati u proljeće kako šljiva cvjeta u seoskim vrtovima i gradskim parkovima. Koristi i štetnosti za ljudsko zdravlje tvari koje čine sočni plod koji sazrijeva na mjestu posteljice cvasti proučavani su prilično dobro i dugo vremena - šljivu su počeli uzgajati već 5 stoljeća prije Krista.

Od tada su uzgajivači napravili impresivan napredak. Nekoliko stotina sorti s voćem za svaki ukus i boju - od svijetlo žute do plavo-crne, od kisele do medene, može ugoditi bilo kome, pa i najzahtjevnijem gurmanu.

Neke popularne sorte

Nemoguće je reći o svim sortama šljiva - materijala ima dovoljno za cijelu enciklopediju. Pogledajmo barem neke od najpopularnijih.

Mađarski

Ovu sortu s nama su dijelili mađarski vrtlari početkom 20. stoljeća, pa otuda i naziv. Stablo visoko do 6 metara sposobno je proizvesti do 30 kg žetve u sezoni. Ukusni duguljasti plavi plodovi plavkastog cvjeta na kori i zelenkaste ili crvenkaste pulpe sadrže do 16% šećera, dobro podnose transport i skladištenje.

Mađarski je bolji od ostalih sorti za izradu suhih šljiva, jer ima idealne udjele pektina, šećera i organskih kiselina. I bolje je sakupljati je čak i malo prezrelu, kada plodovi lagano uvenu i padnu sami sa stabla.

Ternovka

Jedna od najotpornijih sorti, raste čak i u Sibiru. Ternovka je trnovit grm visok do 4 metra, s malim lišćem i srednje velikim slatko-kiselim plodovima bogate plavo-ljubičaste boje. Nakon sazrijevanja čvrsto se drže na granama do zime, stječući slatkoću i mekoću okusa..

Ternovka je savršena za proizvodnju domaćeg vina i drugih jačih alkoholnih pića, kao i kompota i pekmeza od šljiva. Kavkaski kuhari rado ga koriste za izradu ukusnih umaka i začina. Tradicionalni umak od tkemalija ili šljive satsebeli savršeno nadopunjuje i naglašava okus mesnih jela.

Rainclaude (renclaude)

Riječ je o čitavoj skupini sorti koja je u zapadnoj Europi poznata od 16. stoljeća, a koja uključuje:

  • Zelena;
  • Predsjednički;
  • Kolektivno gospodarstvo;
  • Rano;
  • Tambov;
  • Ulena;
  • Tenkovski;
  • Sovjetski;
  • Bijela;
  • Altana;
  • Žuta boja;
  • Leah

i još mnogo drugih sorti.

Stabla narastu od 3 do 7 metara visine, plodovi na njima sazrijevaju od srednjeg do velikog, okruglog oblika, slatke, sočne pulpe, naglašene blagom kiselošću. Kora, ovisno o sorti, može biti svijetlozelena, ljubičasta, tamnocrvena ili plava.

Ove se sorte odlikuju visokim prinosima - do 90 kg, otpornošću na mraz, dobrim imunitetom i bogatstvom okusa. Plodovi se mogu koristiti i svježi, i za konzervaciju i za proizvodnju vina.

Sastav

Koju god sortu više volite, sastav bilo koje od njih bogat je vrijednim tvarima koje su ljudskom tijelu potrebne za održavanje zdravlja i vitalnosti. Pogledajmo koji su vitamini i elementi u tragovima skriveni ispod tanke ljuske sočnog voća.

Sadržaj kalorija u svježim šljivama, ovisno o sorti, kreće se od 49-76 kcal na 100 g, sušenih - mnogo veći, od 235 kcal.

Korisne značajke

Šljiva praktički ne izaziva nuspojave i jedno je od najsigurnijih plodova za zdravlje. Blagotvorna svojstva koja je priroda obilno obdarila šljivama omogućuju joj uspješno nadmetanje s nedavno popularnom prekomorskom egzotikom.

1. Prednosti za probavni sustav

Šljive su prije svega poznate po svojoj sposobnosti da učinkovito reguliraju probavni sustav. Suhe šljive i kora svježeg voća imaju posebno blagotvoran učinak na crijeva - netopiva vlakna djeluju kao četka u gastrointestinalnom traktu, čisteći njegove zidove od toksina i toksina i stimulirajući peristaltiku. Ova vrijedna kvaliteta čini šljive prijeko potrebnima za mršavljenje..

Da bi se uspostavio redovit rad crijeva, odrasla osoba dovoljno je pojesti 5-6 srednjih šljiva natašte, 30-40 minuta prije večere. Djeci u čijoj prehrani dominira čvrsta hrana, pedijatri preporučuju jedenje 1-2 voća dva puta dnevno kako bi se spriječio zatvor. Kompot od šljiva ili suhih šljiva također djeluje osjetljivo laksativno..

2. Zdravlje srca i krvnih žila

Topiva vlakna sadržana u šljivama vežu višak šećera i masti, usporavaju apsorpciju ugljikohidrata i normaliziraju razinu kolesterola, što pomaže u značajnom poboljšanju krvožilnog zdravlja.

Vitamin K također je apsolutno neophodan za normalno funkcioniranje kardiovaskularnog sustava, jer sprečava taloženje kalcija na stijenkama arterija i njihovo otvrdnjavanje..

Poznato je da gubitak vaskularne elastičnosti dovodi do razvoja hipertenzije i povećanog rizika od srčanog i moždanog udara, posebno u starijoj dobi. Ova patologija češće pretiče muškarce, pa im je potrebno redovno uključivati ​​šljive u prehranu kako bi spriječili opasna stanja.

3. Jačanje imuniteta

Zbog prilično visokog sadržaja vitamina C i cinka, šljive pomažu u jačanju imunološkog sustava i borbi protiv prehlade i respiratornih virusnih bolesti. Bioflavonoidi, kvercetin i antocijanin djeluju protuupalno, a također doprinose brzom oporavku i oporavku od bolesti..

Osobito je važno održavati imunitet trudnicama, čije tijelo radi s povećanim stresom. Šljive su savršene za to, jer su prirodni izvor askorbinske kiseline, a istovremeno ostaju sigurne za zdravlje buduće majke i djeteta..

Jedenje voća, naravno, ne smije biti nekontrolirano, jer prejedanje može izazvati želučane i crijevne grčeve, što nije korisno u stanju trudnoće.

4. Koštice šljiva

Sporovi o tome je li moguće jesti zrna šljiva ili pekmez od voća zajedno sa sjemenkama pojavljuju se svake sezone tijekom sezone berbe. Činjenica je da jezgre sadrže potencijalno opasni cijanogeni glikozid amigdalin. Pod utjecajem želučanog soka pretvara se u cijanovodičnu kiselinu i uzrokuje trovanje.

Pitanje je, kao i uvijek, količina. Eksperimenti su pokazali da broj nukleolusa dopuštenih za konzumaciju treba biti jednak broju plodova koje osoba odjednom jede. Odnosno, radi se o 5-7 komada. U ovom će slučaju biti korisne koštice šljiva..

Ljekovita svojstva nukleolusa bila su poznata orijentalnim liječnicima u davnim vremenima. Koristili su se za pripremu tinktura za liječenje akutnih i kroničnih bronhopulmonalnih bolesti i prevenciju raka..

Američki pisac i istraživač Edward Griffin u svojoj knjizi "Svijet bez raka - priča o vitaminu B17" detaljno opisuje teoriju raka kao prehrambenog nedostatka vitamina koji je posljedica nedostatka esencijalnih tvari uklonjenih iz prehrane modernih ljudi.

Dokazuje vrijednost amigdalina za liječenje raka, pozivajući se na rezultate globalnih znanstvenih istraživanja. Toplo preporučujem ovu knjigu svima koji na rak gledaju dalje od onoga što tradicionalna medicina sugerira..

5. Smola šljive

Vjerojatno ste primijetili kako se jantarska smola oslobađa iz pukotina kore šljiva. Ona je također korisna. Skuplja se i čuva u staklenoj posudi s poklopcem. Žličica ove smole, razrijeđena u čaši tople prokuhane vode, koristi se kao sredstvo za ispiranje grla u liječenju stomatitisa i bolesti desni. Oblozi s istom otopinom naneseni na kapke pomažu u suočavanju s konjunktivitisom.

Trenutno se svojstva prirodnih smola aktivno proučavaju u znanstvenim i medicinskim laboratorijima širom svijeta. Taj se interes objašnjava činjenicom da je smola, budući da je polisaharid topiv u vodi, sposobna isporučivati ​​čestice lijeka u zahvaćena tkiva tijela. Ovo se svojstvo može koristiti za stvaranje ciljane terapije raka.

Kontraindikacije

Da je šljiva jedno od najsigurnijih plodova, svjedoči i minimalni popis ograničenja, koje se, ipak, moraju imati na umu prilikom uživanja u sočnim aromatičnim plodovima.

  1. Gastritis i čir u fazi pogoršanja isključuju upotrebu voća, svježeg i suhog..
  2. Šljive sadrže oksalate, stoga u slučaju urolitijaze ovo voće treba ukloniti iz prehrane..
  3. S tendencijom proljeva, svježe šljive i suhe šljive mogu izazvati probavne smetnje.

Primjene kuhanja

Što god se kuhalo od šljiva! Uz gore spomenute umake, konzerve, kompote, vina i likere, slatko voće koristi se kao punjenje za pite, dodaje se voćnim salatama i smoothiejima, trlja za pire krumpir i marmeladu.

Štoviše, zimi možete kuhati od svježeg voća. Kad se smrznu, dobro se čuvaju do sljedeće berbe. U starim danima, kada ovaj način dugotrajnog skladištenja nije bio dostupan, ubirane su šljive ubrale za zimu..

Sada je ova metoda gotovo zaboravljena, i po mom mišljenju potpuno uzalud. Namočeni plodovi savršeno zadržavaju sve hranjive sastojke, a podvrgavaju se i prirodnoj fermentaciji, što uvelike olakšava proces njihove asimilacije. Čini mi se da takva provjerena vremenom kulinarska metoda zaslužuje pažnju..

Zaključak

Ako vi, dragi čitatelji, živite u svom domu ili imate vikendicu, uzgajate li šljive? Možda znate neke tajne berbe bogate žetve ili recepte za ukusna jela od šljiva i spremni ste ih podijeliti u komentarima.?

Šljiva

Jedna je od vodećih voćarskih kultura u umjerenim predjelima. Šljiva je visoko prinosna koštičava voćka, čije je podrijetlo rezultat prirodne hibridizacije šljive trešnje i trnja koja se u povijesti dogodila u kavkaskoj i maloazijskoj regiji. Uzgoj šljive nastavljen je u Sredozemlju i Srednjoj Aziji. Iz mediteranske Italije šljiva je prodrla u europske zemlje i čvrsto zauzela položaj jedne od najpopularnijih voćki u svijetu voćarstva..

Šljiva - rod koji predstavlja obitelj Pink, podfamilija Badem (Plum) - obuhvaća razne vrste: kućnu šljivu (uobičajenu), šljivu trešnje, trn, trn, kanadsku šljivu, američku šljivu, kinesku šljivu, šumu Ussuri, itd. [1]

Korisna svojstva šljiva

Sastav i sadržaj kalorija

Osnovne tvari (g / 100 g):Svježe šljive [2]Suhe šljive (suhe šljive bez daljnje obrade) [3]Kuhana suha šljiva, bez dodanog šećera [4]Kuhana suha šljiva s dodanim šećerom [5]Konzervirane šljive u sirupu [6]
Voda87,2330,9269,7365.0876.06
Ugljikohidrati11.4228.0832,8823.12
Alimentarna vlakna1.47.13.13.81.5
Protein0,72.180,961.090,44
Masti0,280,380,160,220,14
Kalorije (Kcal)4624010712489
Minerali (mg / 100 g):
Kalij15773232131293
Fosforšesnaest69trideset33petnaest
Magnezij741osamnaest19pet
Kalcij6431921deset
Željezo0,170,930,411.040,84
Cinkov0,10,440,190,220,07
Natrij1219
Vitamini (mg / 100 g):
Vitamin C9.50,62.92.70,4
Vitamin B30,4171.8820,7230,6750,291
Vitamin E0,260,430,190,26
Vitamin B60,0290,2050,2180,2030,028
Vitamin B10,0280,0510,0240,0220,017
Vitamin B20,0260,1860,10,0930,041
Vitamin A0,0170,0390,0170,0140,02
Vitamin K0,00640,05950,02610,0064
Vitamin B90,0050,0040,003

Zbog visokog sadržaja vode u pulpi šljive, sadržaj kalorija u voću je relativno nizak. U konzerviranom obliku sadržaj kalorija u proizvodima od šljiva (i suhih šljiva također) značajno se povećava.

Općenito, količina vitamina i minerala sadržanih u svježim šljivama i suhim šljivama malo se razlikuje. Sadržaj vitamina K, vitamina B i pojedinih minerala u suhim šljivama veći je nego u svježim šljivama. U usporedbi sa svježim voćem, suhe šljive sadrže više kalorija, vlakana i ugljikohidrata.

Svježe šljive (voće) sadrže 6-17% šećera (s prevladavanjem glukoze i fruktoze), do 1,6% organskih kiselina (jabučna, limunska, oksalna, jantarna, kininska), difenilizatin, pektini, flavonoli (kvercetin, izokvercitrin), antocijanini i leukoantocijani, karoten, vitamin E, askorbinska kiselina, vitamini B, spojevi kalija, željeza, joda, bakra i cinka. Zrnca sadrže do 42% masnih ulja. [7]

Listovi šljive sadrže vitamine E i C, flavonoide, fenol karboksilne kiseline. Cvjetovi šljive sadrže flavonoide, cijanogeni glikozid, flavonoid glikozid kempferol i kaempferin, homoisoflavon glikozide prunoside. [8]

Ljekovita svojstva

Plodovi šljive u svježem i sušenom obliku (također kompoti od njih ili sok od pulpe) imaju blagi laksativni učinak. Preporučuju se kod zatvora i crijevne atonije, za čišćenje crijeva u prisutnosti upalnih procesa u njemu. Ako ove bolesti prate dijabetes melitus ili pretilost, prije jedenja šljiva, potrebno je riješiti se šećera i kiselina tijekom obrade. Za neinfektivni hepatitis šljive su dobre za jetru; poboljšavaju stanje bolesnika s aterosklerozom; potiču uklanjanje kolesterola, viška vode i naslaga soli iz tijela. Sadržaj prehrambenih vlakana (i topivih i netopivih) u šljivama poboljšava probavu. Pektini u šljivama uklanjaju radioaktivne tvari. Svježa kora šljive koristi se u homeopatiji. [7]

Medicinska upotreba

Pulpa od šljiva dio je ljekarničkog kombiniranog laksativa "Kafiol". Uz ovu komponentu, pripravak sadrži i zdrobljeno lišće i plodove sene, plodove smokve i tekući parafin. "Kafiol" se odnosi na lijekove koji uzrokuju kemijsku iritaciju crijevne sluznice. Ima niz kontraindikacija: proktitis, hemoroidna bolest u akutnoj fazi, crijevna opstrukcija, perforirani čir, spastični kolitis i zatvor, poremećaji metabolizma vode i elektrolita itd..

U narodnoj medicini

  • Kao laksativ koristi se recept: uklonite sjeme iz šljiva i prelijte hladnom prokuhanom vodom preko noći. Ujutro voće kuhajte sat vremena, dodavajući vruću vodu kako tekućina isparava. Zatim juhu ocijedite, a kuhane šljive konzumirajte prije svakog obroka (otprilike 10 komada). [7]
  • Za jačanje imunološkog sustava koristan je izvarak: 20 g sitno nasjeckanog lišća šljive prelijte s 250 ml kipuće vode i pirjajte pola sata. Procijedite i pijte po ¼ čaše tri puta dnevno prije jela.
  • U slučaju upalnih procesa u bubrezima koristi se lijek iz kore šljive: 10 g usitnjene kore prelijte čašom kipuće vode i kuhajte juhu u vodenoj kupelji pola sata. Procijedite, dodajte volumen dodavanjem 50 ml kipuće vode i pijte ¼ šalice tri puta dnevno prije jela.
  • Za zatvor je propisana infuzija: grančice šljive (50 g) dobro isperite, sameljite, prelijte s 0,5 litre kipuće vode, pustite da se kuha 2 sata. Procijedite i pijte po 50 ml do tri puta dnevno.
  • S gastritisom (s niskom kiselošću) koristan je recept: neposredno prije upotrebe pomiješajte sok domaće šljive, bodljikave šljive (bodljikave šljive) i meda (u omjeru 4: 2: 1). Uzmite sastav u žlici tri puta dnevno. Ovaj je tretman kontraindiciran kod dijabetesa..
  • Da bi se poboljšalo funkcioniranje probavnog trakta, suhi cvjetovi šljive (25 g) prelijte 250 ml vruće vode. Pustite da se skuha, procijedi i popijte infuziju šalice tri puta dnevno prije jela. [devet]
  • Tradicionalni iscjelitelji predlažu otapanje i uklanjanje kamenaca iz žučnog mjehura pomoću smole (gume) stabla šljive. 100 g smole treba otopiti u 1 litri suhog bijelog vina. Pijte 50 ml tri puta dnevno pola sata prije jela. Značajno je da je ovaj recept spomenuo N. Culpeper u "Complete Herbalist" (1653.).
  • Za stomatitis se preporučuje ispiranje odvarom lišća šljive: 20 g suhog lišća prelijte čašom kipuće vode, kuhajte četvrt sata, a zatim dodajte prokuhanu vodu, dovodeći količinu tekućine do prvobitne.
  • Alkoholna tinktura na košticama šljiva pomaže kod išijasa: podijelite koštice. Zrnje koštica šljiva sameljite u stanje praha (trebat će vam ukupno 25 g) i ulijte čašu votke. Pustite da se kuha tjedan dana i procijedite. Utrljajte upaljena područja leđa ovom tinkturom.
  • Uz zanemareni oblik uplakanih ekcema, tradicionalni iscjelitelji savjetuju octanu juhu od lišća šljive. Kombinirajte pola čaše octa (vino, voće) s istom količinom kipuće vode i pustite da zavrije. Ulijte čašu sitno nasjeckanog svježeg lišća šljive u ocatnu juhu i pustite da ponovno zakuha. Ostavite jedan sat u emajliranoj posudi ispod poklopca. Zasićite gazni zavoj ohlađenom juhom i nanesite na oštećenu kožu. Nakon 10 minuta isprati bolno mjesto toplom prokuhanom vodom i podmazati propolisovom mašću. [devet]

U orijentalnoj medicini

U indijskoj medicini šljiva je uključena kao jedna od glavnih komponenti u sastav lijekova koji se koriste u liječenju ginekoloških bolesti (leukoreja, nestabilan ciklus, neuspjeh trudnoće).

U tradicionalnoj kineskoj medicini plodovi šljive koriste se kao lijek za povraćanje, a šljiva se pripisuje i iskašljavajući učinak..

U znanstvenim istraživanjima

Znanstveni interes za proučavanje ljekovitih svojstava šljive objašnjava se visokim sadržajem fenola u plodovima, uglavnom antocijanina, koji su prirodni antioksidanti..

Djelo Igwea E., Charlton K. potkrepljuje vezu između upotrebe šljiva i poboljšanja kognitivne funkcije (posebno pozitivnog učinka na pamćenje i srodne procese). Uz navedena i antioksidativna svojstva, naglašava se međusobna povezanost uključivanja plodova šljive u prehranu i smanjenja čimbenika rizika za kardiovaskularne bolesti..

Protuupalna, analgetička, antibakterijska i antikancerogena svojstva žvakaće gume kod kuće analizirana su u studiji Nazar U., Raza A. i sur..

Sveučilišne studije u Oklahomi na Floridi dokazale su blagodati suhe šljive za jačanje koštanog tkiva. Redovita konzumacija suhih šljiva u prehrani izravno je povećavala gustoću kostiju, a utvrđeno je da je korisna u slučajevima prijeloma i osteoporoze..

Niz znanstvenih radova naglašava sljedeće: kemijski sastav ploda šljive omogućuje da se ovo voće koristi kao izvor sirovina za proizvodnju antioksidansa u prehrambenoj industriji. [10,11]

Mršavljenje

Niskokalorična šljiva može postati osnova i za jednokomponentnu ekspresnu prehranu (dizajniranu za 2-3 dana) i za dane posta (tijekom kojih se koristi i voda, nezaslađeni zeleni čaj). U nedostatku kontraindikacija, sok od šljive uključen je u prehranu..

Biološki aktivni spojevi sadržani u plodovima šljive pomažu u borbi protiv metaboličkog sindroma. Flavonoidi i fenolne komponente kao što su antocijani, klorogenske kiseline, kvercetin i katehini suzbijaju pretilost inhibiranjem rasta masnih stanica. Studija Sveučilišta u Liverpoolu (Institut za psihologiju i zdravlje) zaključila je da jesti suhe šljive kao dio prehrane za kontrolu težine zapravo ubrzava gubitak kilograma. [1]

U kuhanju

Šljiva je voće koje se univerzalno koristi u polju kulinarstva, a koristi se i u slastičarstvu i kao dodatak mesnim jelima..

  • Svježe šljive koriste se za izradu kompota, konzervi, džemova, marmelada, kremšnite, voćnih pirea, marmelade i sljeza, kandiranog voća. Pektini i tvari slične pektinu sadržane u šljivama imaju visoka svojstva želiranja. Šljive se pripremaju kao prilog mesu, dodaju se voćnim salatama i pecivima. Šljive se suše, smrzavaju (sa sjemenkama ili bez njih), kisele.
  • Suhe šljive (suhe šljive) koriste se u kompotama, za međuobroke i deserte, u kombinaciji s varivom ili pečenim mesom. Sorte, čiji se plodovi koriste za sušenje, proizvodnju sušenog voća, moraju imati visok udio suhe tvari i šećera. Meso prikladnih sorti je gusto, a kost je mala.
  • Začinjeni i slatko-kiseli umaci (chutney od šljiva, tkemali) pripremaju se od određenih sorti šljiva. U različitim receptima šljive se izvrsno slažu s mnogim začinima: klinčićima, pimentom, cimetom, muškatnim oraščićem, vanilijom, pa čak i češnjakom..

Pikantni umak od šljiva

Sastojci: 3 kg šljiva, 50 g češnjaka, 15-20 g zelenila bosiljka, 100 ml biljnog ulja, 5-7 g mljevenog cimeta, 150-200 g šećera, sol i mljeveni papar po ukusu. Operite šljive i izvadite sjemenke. Stavite voće u lonac i pirjajte na laganoj vatri dok ne omekša. Zatim dinstane šljive protrljajte kroz sito. Zgnječite češnjak, nasjeckajte bilje. Pomiješajte biljno ulje, sol, papar, začine, šećer, začinsko bilje i češnjak s pireom od šljiva. Kuhajte umak na laganoj vatri 25 minuta uz povremeno miješanje. Ulijte vrući umak u sterilizirane staklenke i zatvorite.

  • Kako brzo oguliti šljive? Operite šljive, napravite male rezove u obliku križa nožem na površini ploda (na mjestu nasuprot mjestu stabljike). Zakuhajte vodu, umočite šljive u kipuću vodu na pola minute, a zatim odmah prenesite plodove u ledenu vodu (s kockicama leda), također na pola minute. Nakon toga odvojite koru u području ureza - odvod će se lako očistiti.
  • Da bi voće dulje ostalo svježe, šljive je potrebno prati ne unaprijed, već neposredno prije upotrebe..
  • Da bi sazrele šljive koje su iščupane, ali malo nezrele, voće se mora staviti u papirnatu vrećicu s bananama (ili jabukama), čvrsto zamotati i ostaviti par dana. Etilen koji puštaju banane ubrzat će sazrijevanje šljiva. [1,9]
  • Mnogo se alkoholnih i bezalkoholnih pića priprema od šljiva, a često nacionalno piće od šljive postaje jedna od gastronomskih posjetnica zemlje..
  • U Kini je popularan slatko-kiseli čaj od šljiva Suan Matan, bezalkoholno piće koje je rijetko potrebno ljeti..
  • Demson gin je liker od šljiva proizveden u Britaniji. Ponosi mjesto na popisu darova koji se uobičajeno daruju na Božić.
  • Jerkam je tradicionalno alkoholno piće iz niza laganih voćnih vina, jabukovača od šljiva, koje je proslavilo područje u Worcestershireu u Engleskoj. Jerkam se priprema i od drugog koštičavog voća: breskve, nektarine, marelice.
  • Slivovitsa je poznata šljivovica, čija je proizvodnja raširena u zemljama Srednje i Istočne Europe (Češka, Mađarska, Slovačka, Poljska, Srbija itd.).
  • U Japanu se tradicionalni liker od šljiva naziva umeshu. Poslužuje se umeshu s ledom, mineralnom vodom, dodanom koktelima.
  • Slivyanka je popularni liker od šljive, za čiju pripremu možete nabrojati više od jedne mogućnosti recepta.

Slivyanka kod kuće: napunite bocu mađarskim šljivama i napunite votkom tako da potpuno pokrije plodove. Držite bocu čvrsto zatvorenu na tamnom mjestu 6 tjedana. Zatim ocijedite votku, a šljive prekrijte šećerom (u količini - "koliko će ih ući"). Dobro zatvorite bocu i ostavite 2 tjedna. Zatim iscijedite dobiveni sirup i pomiješajte ga s prethodno ocijeđenom votkom infuziranom šljivama. Fil filtrirajte, ulijte u posude i zatvorite. Čuvati na hladnom mjestu, u razdoblju starenja - najmanje šest mjeseci. [12]

Šljive u vinarstvu

Za izradu vina prikladne su sorte poput "mađarske". Od bijelih šljiva neodgovarajuće su samo šljive slabe kiselosti i rano zrele šljive. Šljive čine izvrsna desertna vina. Poteškoća za vinara je u tome što je šljiva voće koje teško „odaje“ sok, pa se šljive moraju prethodno preraditi. Vino od šljive ispada mutno, mutno i treba ga razjasniti. Što duže skladištite vino od šljiva, okus postaje bolji. [trinaest]

U kozmetologiji

Kozmetika na bazi šljive koristi sok od šljive ili pulpu zrelog voća.

Maske od šljive za suhu kožu

Sljedeći recept njeguje, omekšava i tonizira suhu kožu: jedan žumanjak sameljite s žličicom soka od šljiva. Smjesu nanesite na lice, nakon 20 minuta isperite toplom, a zatim hladnom vodom.

Maska je korisna za suhu kožu: ogulite i pasirajte jednu zrelu šljivu. Stavite masu na lice (prethodno podmazano hranjivom kremom) i isperite nakon četvrt sata.

Maske od šljive za normalnu kožu

Pire zrelo voće šljive oljušteno od kore, pomiješajte sa žlicom svježeg sira ili kiselog vrhnja i nanesite masu na lice. Oprati nakon 15 minuta vodom sobne temperature.

Za pripremu hranjive maske sameljite žlicu maslaca, jedan žumanjak, žličicu meda i žlicu pirea od šljiva dok ne postane glatko. Ostavite masku na licu pola sata, a zatim ostatke uklonite mekanim papirnatim ubrusom ili pamučnom podlogom (ova maska ​​je pogodna i za suhu kožu).

Maska za masnu kožu: piling i pire od meke zrele šljive. Pomiješajte pire od šljiva s razmućenim bjelanjkom i nanesite na lice. Isperite nakon 20 minuta toplom vodom.

Sljedeća maska ​​tonizira i pomlađuje: pomiješajte žumanjak, 4 žlice pirea od šljiva, 0,5 žličice meda i 2 žlice ribanih zobenih pahuljica. Nanesite homogenu masu na lice, dekolte, vrat i ruke. Isperite masku nakon 20 minuta.

Za bilo koji tip kože preporučuje se postupak: navlažite nekoliko jastučića od vate ili sloj vate u 100 ml soka od zrele šljive i nanesite takve losione na lice. Nakon četvrt sata laganim pokretima obrišite lice čistom spužvom. [1]

Za čišćenje tijela

Plodovi šljive koriste se u raznim receptima za detoksikaciju koji pročišćavaju tijelo od nakupljenih toksina i toksina..

Smoothie od cimeta od šljive

Za pripremu trebat će vam: 3 velike šljive, bez koštica i sitno nasjeckane, četvrt šalice soka od jabuke, četvrt šalice borovnica, pola žličice cimeta i kockice leda. Sve sastojke sameljite u blenderu dok ne postanu glatki. Sadržaj kalorija u takvom smoothieju iznosi oko 115 kcal.

Dobar učinak čišćenja daje i izvarak suhih šljiva i grožđica. [četrnaest]

Opasna svojstva šljive i kontraindikacije

Šljive se ne preporučuju osobama koje pate od pretilosti, dijabetesa melitusa; sklona niskom krvnom tlaku (hipotenzija). Kisele sorte šljiva kontraindicirane su za gastritis s povišenom kiselošću (hiperacid), čir na želucu ili dvanaesniku.

Tijekom postupka sušenja suhe šljive tretiraju se sulfitima (kako bi se spriječila oksidacija fenola u voću). Stoga uporaba suhih šljiva može u bolesnika s preosjetljivošću na sulfitne tvari izazvati ozbiljne alergijske reakcije, sve do anafilaktičkog šoka.

Važno je zapamtiti da konzumacija šljiva prije dijagnostičkog testa za karcinoidne tumore može dovesti do lažno pozitivnog rezultata: ova vrsta tumora izaziva porast razine serotonina u krvi, a značajna količina ove tvari bilježi se u šljivama.

Rano djetinjstvo također je kontraindikacija za intenzivno i sustavno uključivanje šljiva u prehranu (dopuštene su male količine pirea od šljiva). [1,7,8]

Na ovoj ilustraciji skupili smo najvažnije točke o prednostima i mogućim opasnostima od šljiva i bit ćemo vam vrlo zahvalni ako podijelite sliku na društvenim mrežama, uz poveznicu na našu stranicu:

Zanimljivosti

  • Stablo šljive čvrsto je ukorijenjeno u kulturama Japana i Kine. U Nebeskom carstvu procvjetala šljiva doživljava se kao simbol sreće, a pet latica cvijeta šljive predstavljaju njezine sastavnice: blagostanje, plemenitost, dugovječnost, sretnu sudbinu i duhovnu čistoću. U kineskoj je poeziji slika šljive u cvatu jedna od središnjih slika. U zemlji izlazećeg sunca cvjetajuća šljiva vjesnik je proljeća. Japanci imaju izreku: "Cvjetovi šljive - miris je dobar, cvjetovi trešnje - ne možete odvojiti pogled".
  • Zelena boja se proizvodi od lišća šljive, a žuta boja od kore. Drvo šljive koristi se u izradi glazbenih instrumenata.
  • Drevni Grci koristili su cvjetove šljive u infuzijama za liječenje krvarenja zubnog mesa, ulcerozne lezije usne šupljine, jačanje zuba.
  • Pita od šljiva dobila je legendarni status čiji je recept objavljen u Sjedinjenim Državama svake godine već 12 godina u New York Timesu isključivo na zahtjev čitatelja..
  • Postotak mase sjemena šljive u odnosu na ukupnu masu ploda djelomično karakterizira vrijednost sorte šljive. Što manji dio ploda padne na košticu, to je vrijednost sorte veća..
  • Šljiva je plod dugotrajne jetre. Ovisno o sorti i vrsti, stablo šljive može rasti i roditi do 60 godina..
  • Moderna znanost stvorila je divne hibride šljive i breskve - nektarine šljive, šljive i marelice - aprium i pluot, koji kombiniraju savršenstvo okusa dva ploda odjednom.
  • Od 20. veljače do kraja ožujka Japan je domaćin tradicionalnog festivala cvjetanja šljiva - Ume Matsuri. Grad Mito (otok Honshu) odabran je za njegovo mjesto još u 19. stoljeću. U gradskom vrtu Kairaku-en-a posjetitelji se dive procvjetalim šljivama, slušaju narodnu glazbu i održavaju čajne ceremonije.
  • Svake se godine posljednje subote u rujnu u gradu Troyan (na sjeveru Bugarske) organizira praznik šljiva i šljivovice (ili šljivovica, jako alkoholno piće). Gosti festivala kušaju šljivovicu, a šljivicu prati aktivna izložba narodnih zanata.
  • Krajem 19. stoljeća, američki vrtlar i uzgajivač Luther Burbank, tijekom eksperimentalnog rada, uzgajao je šljive bez koštica, kao i 113 sorti usjeva šljive. Burbank je eksperimentirao s kineskim, japanskim, američkim i europskim šljivama, stvorio je hibrid marelice i šljive i mnogih drugih. Baveći se uzgojnim radom, Burbank je proveo oko 25 tisuća pokusa sa šljivama. Najbolje šljive koje je Burbank stvorio 1880-ih - Santa Rosa, Wickson, Burbank, Amerika, Ljepota.
  • Što se tiče zimske otpornosti, šljiva je na drugom mjestu iza trešnje među svim ostalim koštičastim plodovima..
  • Plodovi većine sorti šljiva ne postižu istodobno punu zrelost, stoga je poželjno brati plodove dok dozrijevaju, 2-3 puta u "sezoni". [15,16]

Odabir i pohrana

Najbolje je brati šljive kad ostane 4-5 dana da plod sazri. Pri kupnji prednost treba dati još uvijek prilično elastičnim šljivama s voštanim premazom. Plodovi s tankom kožicom čuvaju se vrlo kratko. Savjetuje se šljive čuvati u plastičnoj vrećici s malim rupicama u pretincu za voće i povrće hladnjaka. Prosječni rok trajanja nezrelih plodova u takvim uvjetima je do 20 dana. Suve šljive čuvaju se u staklenom posuđu ili platnenim vrećama na hladnom i suhom mjestu. [1]

Sorte i uzgoj

Stablo šljive umjereno je zahtjevno za svjetlost i, u usporedbi s ostalim koštičavim plodovima (breskva, trešnja, marelica), biljka je tolerantnija na sjenu. Europske sorte šljive karakterizira velika potreba za vlagom i intenzivnim zalijevanjem, budući da se njihovo stvaranje odvijalo u uvjetima dovoljno obilne vlage. Uz to, vrste šljive poput trnina i kanadske šljive podnose sušu. Šljiva dobro uspijeva u raznim vrstama tla. Međutim, visokoproduktivni nasadi ove kulture mogu se stvoriti u plodnim područjima, na tlu s povoljnim fizičkim karakteristikama. Slana, vodena, kamenita tla, začepljena ruševinama ili vapnom, neprikladna su za uzgoj šljiva. Za ispuštanje pogodna su ilovasta černozem, zemljana i kestena tla. Toplinski uvjeti jedan su od najvažnijih čimbenika. Treba imati na umu da je područje šljive ograničeno prvenstveno temperaturnim uvjetima. Šljiva je termofilna biljka (sorte usssurske šljive manje su podložne hladnoći). Prema stupnju zimske otpornosti, sve se sorte šljiva grupiraju u niske, srednje i relativno zimske.

Prema datumima sazrijevanja plodova, sorte šljiva dijele se na rane (ranoplava, marelica, Renclode Franz Joseph), srednje (Renclaud Altana, Moldavskaya blue, Mirabel Nancy, Kirk, Jefferson) i kasne (mađarska obična, Anna Shpet, Renclaud Bove).

Jedna od najznačajnijih sortnih razlika je okus ploda. Ovisi o prisutnosti i harmoniji spoja u plodovima različitih tvari, prvenstveno šećera i organskih kiselina.

Na temelju okusa ploda, sorte se konvencionalno dijele u tri skupine:

  1. 1 desert (voće s visokim ukusom) - Renclaude Altana, Montfort, Mirabelle Nancy, Renclaude Briangston, mađarski talijanski, Anna Shpet, breskva, sjaj;
  2. 2 žlice (voće s dobrim ili zadovoljavajućim okusom) - mađarska obična, Renclode reform, Edinburgh, moldavska plava, marelica. Okus plodova ovih sorti procjenjuje se na 3,5-4;
  3. 3 tehničke sorte - Kozlovsky Prunes, Bolshaya Blue, Niagara, Violet Renklode. Plodovi ovih sorti dobili su ocjenu okusa ne više od 3,5 boda na degustacijama..

Valja napomenuti da se ukusnost plodova u gotovo svim sortama s godinama značajno mijenja. To je zbog više ili manje povoljnih vremenskih prilika tijekom cijele godine. Toplo, sunčano, umjereno vlažno vrijeme tijekom sazrijevanja plodova pridonosi stvaranju visokih svojstava okusa. [šesnaest]

U suvremenom voćarstvu šljiva je voćna kultura koja se uzgaja u gotovo svim zemljama svijeta. Plodovi šljive odlikuju se bogatim kemijskim sastavom, visokom hranjivom vrijednošću i izvrsnim karakteristikama okusa..

  1. Ljekoviti proizvodi. Hrana je lijek, lijek je hrana. Sastav. A. M. Milskaya, - Kh.: Phoenix, 1998. - 479 s.
  2. Šljive, sirove, izvor
  3. Šljive, suhe (suhe šljive), nekuhane, izvor
  4. Šljive, sušene (suhe šljive), dinstane, bez dodavanja šećera, izvor
  5. Šljive, sušene (suhe šljive), dinstane, s dodanim šećerom, izvor
  6. Šljive, konzervirane, teški sirup, ocijeđene, izvor
  7. Ljekovito bilje: enciklopedijski priručnik / ur. A.M.Grodzinsky. - Kijev: Olymp, 1992. - 544 str.: Ilustr.
  8. Turaeva N.I. Ljekovita svojstva šljive // ​​Elektronički znanstveni časopis "Biologija i integrativna medicina" 2017. №1 (siječanj)
  9. Nikolaeva Yu. Bobice, voće i sokovi. Korisna svojstva i najbolji narodni recepti. : Ripol-classic, 2012. - 192 str..
  10. Sustavni pregled utjecaja šljiva na zdravlje (Prunus domestica i Prunus salicina), izvor
  11. Višeciljni terapeutski potencijal nanočestica stabiliziranih gumom Prunus domestica pokazivao je potencijalna antikancerogena, antibakterijska, inhibicijska ureaza, protuupalna i analgetska svojstva, izvor
  12. Popis jela od šljiva, izvor
  13. Šestov P.V., Kazakov P.K. Domaća prirodna vina. - M.: "Stolitsa", 1991. - 64 str..
  14. Smoothie od šljive od cimeta, izvor
  15. Luther Burbank, izvor
  16. Vlasyuk S.G. Šljiva i trešnja šljiva. - K.: Žetva, 1989. - 152 str. mulj.

Zabranjeno je koristiti bilo koji materijal bez našeg prethodnog pismenog pristanka..

Uprava nije odgovorna za bilo kakav pokušaj korištenja bilo kojeg recepta, savjeta ili dijete, a također ne jamči da će navedeni podaci pomoći ili štetiti vama osobno. Budite razboriti i uvijek se obratite odgovarajućem liječniku!

Šljiva: koristi i šteti ljudskom tijelu

Mirisna trpka šljiva vjerojatno je od djetinjstva poznata svakom stanovniku naše planete. Nježni okus ove bobice mnogi vole, a o njenim blagotvornim svojstvima napisani su mnogi znanstveni traktati i popularni članci. Međutim, često se spominju moguće štete od jedenja slatkog ljubičastog voća. Pa koje su blagodati i štete šljive za ljudsko zdravlje? Više o ovome.

Sastav

Kemijski sastav šljiva neobično je bogat vitaminima i mikroelementima, koji su neophodni za ljude. Bobice sadrže u velikim količinama:

  • organske kiseline;
  • vlakno;
  • pektin;
  • elementi u tragovima: kalij, kalcij, fosfor, fluor;
  • vitamini A, B, C, E, K, PP.

Budući da su sve hranjive tvari i vitamini u šljivi u obliku dostupnom za asimilaciju, redovita uporaba ove bobice u razumnoj količini zasigurno će imati blagotvoran učinak na ljudsko zdravlje i dobrobit..

Blagodati šljiva za muško i žensko zdravlje

Za muškarce

  1. Mnogi pripadnici jačeg spola pate od visokog kolesterola u krvi, koji često prati razne kardiovaskularne bolesti. Korištenje šljiva povoljno djeluje na stanje krvnih žila, pomaže u otapanju plakova kolesterola, a također je preventivna mjera protiv ateroskleroze, tromboze.
  2. Cink sadržan u bobicama pomaže u lakšem suočavanju sa stresom, na što je muška polovica čovječanstva posebno osjetljiva. Ovaj element u tragovima ublažava kronični umor, poboljšava kvalitetu sna.
  3. Šljiva je korisna za muškarce koji pate od visokog krvnog tlaka, posebne tvari sadržane u njoj pomažu u stabilizaciji tlaka, štiteći od moždanog udara i infarkta miokarda.

Za žene

  1. Vitamini skupine B, kao i vitamin A kojim je šljiva bogata, djeluju antioksidativno na žensko tijelo, ubrzavajući regenerativne procese u tkivima, pomažući u borbi protiv znakova preranog starenja, poboljšavajući stanje kože, noktiju i kose.
  2. Aktivni sastojci koji čine bobice sposobni su boriti se protiv stanica raka, sprječavajući njihovo širenje u tijelu, posebno za "ženske" bolesti - tumore dojke, rak vrata maternice.
  3. Blagotvorna svojstva šljive mogu se koristiti za normalizaciju nestabilnog menstrualnog ciklusa, redovita uporaba plodova pozitivno utječe na dobrobit žena tijekom menstruacije..
  4. Blagi diuretički učinak šljive povoljno utječe na rad bubrega, pomažući u uklanjanju natečenosti.

Primjena tijekom trudnoće i dojenja

Dok čeka dijete, buduća majka trebala bi jesti što raznoliko i uravnoteženije, jer u ovom teškom razdoblju žensko tijelo djeluje dvoje.

Trudnica bi trebala u prehranu uključiti više voća i bobičastog voća kako bi sebi i svojoj bebi osigurala potrebne vitamine i minerale. U ovom je trenutku posebno korisno jesti šljive (u odsustvu individualne netolerancije).

Šljiva je bogata folnom kiselinom - bitnim elementom u tragovima za normalan razvoj djeteta. Vitamin E koji sadrži bobica neophodan je za pravilno funkcioniranje posteljice. Šljiva tijekom trudnoće, popraćena čestim zatvorima, učinkovito pomaže u uklanjanju probavnih tegoba.

Uz to, bobica je bogata vitaminom C, zahvaljujući čemu je imunološki sustav tijela puno uspješniji u otpornosti na virusne infekcije..

Rođenjem djeteta, žene koje odluče ponovno dojiti u potpunosti obnavljaju svoju prehranu, odbijajući proizvode koji mogu naštetiti zdravlju djeteta.

Šljive tijekom dojenja, za razliku od mnogih drugih vrsta voća i bobičastog voća, nisu samo dopuštene, već i indicirane za konzumaciju. Pomaže u normalizaciji rada crijeva nakon porođaja, poboljšava raspoloženje, ublažava umor od redovitog nedostatka sna, zasićuje tijelo neophodnim vitaminima.

Dojilja bi trebala uključiti bobicu u svoj jelovnik uz neke mjere opreza. Možete probati šljive kada vaša beba ima 3-4 mjeseca. Trebali biste započeti s pola voća, jesti ujutro, nakon čega trebate pričekati jedan dan da biste razumjeli kako će dijete reagirati na novi proizvod.

Ako za to vrijeme nije bilo negativnih reakcija, sljedeći dan možete pojesti cijelu šljivu, a zatim postupno povećavati broj pojedenih plodova do 3-4 komada dnevno.

Koristite za razne bolesti

Dijabetes

Dijabetes tipa 1 obvezuje pacijenta na strogo praćenje vlastite prehrane, jer šećer u bilo kojem obliku može naštetiti nepopravljivu štetu njegovom zdravlju. Voće i bobice s visokim udjelom glukoze i fruktoze mogu biti opasni za dijabetičare.

Šljiva nije iznimka, njezini liječnici zabranjuju jesti gotovo svakog pacijenta koji pati od tipa 1 bolesti.

Šljiva kod dijabetesa melitusa tipa 2 najčešće je dopuštena, pa čak i korisna za pacijenta. Zbog visokog sadržaja vlakana, glukozu i fruktozu tijelo apsorbira polako, ne uzrokujući značajne skokove šećera u krvi, što dokazuje nizak glikemijski indeks šljiva - samo 22 jedinice.

Bobice zasićuju tijelo, oslabljeno bolešću, mnogim neophodnim vitaminima i mineralima. Važno je samo zapamtiti da se navedene korisne karakteristike odnose samo na svježe voće. Upotreba zaslađenih kompota i želea, džemova, sljezova sljeza od strane dijabetičara ne dolazi u obzir.

Gastritis

Korištenje bobičastog voća kod bolesti želuca uvijek pokreće mnoga pitanja. S jedne strane, to je najbogatiji izvor vitamina i minerala, ali s druge strane sadrže puno vlakana koja je teško asimilirati u slučaju problema s gastrointestinalnim traktom..

Šljiva kod gastritisa ne preporučuje se osobama s povišenom kiselinom u želucu, jer može pridonijeti povećanom lučenju. Uz nisku kiselost, dopušteno je koristiti malu količinu svježih bobica, kompota, želea ili soka od šljiva.

Prije nego što jedete plodove, bolje ih je oguliti kako ne bi oštetili ionako upaljenu želučanu sluznicu.

Pankreatitis

U slučaju poremećaja u radu gušterače, bobice se jedu samo ako je bolest kronična. U ovom slučaju, bolje je jesti šljive svježe, nekoliko komada dnevno. Od voća je dopušteno pripremati nezaslađene kompote ili žele.

Zlouporaba bobica opterećena je pojavom ozbiljnog proljeva i prekomjernog stvaranja plinova. Šljiva s pankreatitisom u akutnom obliku kategorički je isključena iz prehrane pacijenta.

Giht

Liječenje gihtanog artritisa zglobova uvijek prati stroga dijeta koja isključuje mnoge namirnice iz pacijentove prehrane. Šljiva za giht može se koristiti u dogovoru s liječnikom malo po malo i samo tijekom razdoblja kada pacijent ne doživi pogoršanje bolesti.

Ovo je ograničenje rezultat činjenice da uporaba šljiva u velikim količinama potiče aktivno izlučivanje tekućine iz tijela i izaziva povećanje koncentracije mokraće, ubrzavajući tako procese taloženja soli u oboljelim zglobovima.

Šljiva za ljepotu i vitkost

Niskokalorični sadržaj šljiva (samo 42 Kcal na 100 g) čini ga dobrodošlim gostom na stolu svih koji prate figuru i ne podnose "prisutnost" suvišnih kilograma i centimetara na tijelima.

Kada mršavi, šljiva izvrsno poslužuje kao desert, zamjenjujući beskorisne slatkiše i kolačiće. Osim toga, voće dobro čisti tijelo od toksina i toksina, a također uklanja i višak vode, sprečavajući pojavu edema..

Šljiva je prijeko potrebna u prehrani: ozbiljna ograničenja u prehrani uskraćuju tijelu potrebne vitamine i minerale, a bobičasto voće jednostavno je u stanju brzo nadoknaditi nedostatak važnih elemenata u tragovima.

Plodovi se ne jedu samo, oni se koriste za pripremu široke palete kozmetike za njegu kože kod kuće. Šljiva za lice izvrsno je sredstvo za sprečavanje bora, mlitavosti i pigmentacije. Dobro uklanja suhu kožu i pomaže u liječenju akni.

Maska od šljive prikladna je za bilo koji tip kože, praktički nema kontraindikacija i vrlo je jednostavna za pripremu:

  • 2-3 žlice pirea od šljiva pomiješaju se s 1 žličicom meda i nekoliko kapi maske od masline;
  • rezultirajuća smjesa nanosi se na kožu lica tankim slojem 5-15 minuta.
  • da biste postigli trajni učinak, postupak ponavljajte svaka 2 tjedna.

Od soka šljive priprema se lagani tonik ili sredstvo za ljuštenje kože. Prirodna kozmetika dobra je za svaku ženu, ali ne biste je trebali koristiti ako imate alergije i kožne bolesti..

Tko ne bi smio jesti šljive

Voćne kiseline sadržane u bobicama mogu pogoršati tijek različitih upalnih procesa probavnog sustava, stoga se kontraindikacije za šljive tiču ​​prvenstveno onih koji pate od bolesti gastrointestinalnog trakta u akutnom obliku (gastritis, pankreatitis itd.). Takvi ljudi trebaju potpuno ukloniti ove plodove..

Izuzetno oprezno šljive treba koristiti noću, jer vlakna u kombinaciji s velikom količinom voćnih šećera mogu izazvati procese fermentacije u crijevima, popraćena pojačanim stvaranjem plinova, osjećajem težine, a ponekad i bolovima u trbuhu.

A oni koji pate od čestih crijevnih poremećaja, općenito bi trebali isključiti šljive iz prehrane, jer laksativni učinak koji vrši samo će pogoršati dobrobit, a u težim slučajevima može čak pridonijeti i dehidraciji..

Još jedna kontraindikacija za jesti bobice može biti alergija na šljive. Ova je pojava izuzetno rijetka, ali ako je već utvrđena netolerancija na voće, treba je potpuno isključiti..

Šljiva je kontraindicirana za dojilje ako se nakon njezine upotrebe kod djeteta pojave kolike, prekomjerno stvaranje plinova ili uznemiri stolica. Kad ovaj određeni proizvod izazove takvu reakciju, trebali biste odgoditi njegovu upotrebu najmanje nekoliko mjeseci..

Kako čuvati šljive za zimu

Želite zadržati žetvu mirisnih bobica ubrane u vlastitom vrtu ili kupljene u obližnjoj trgovini kako biste s početkom hladnog vremena mogli uživati ​​u darovima ljeta i nadopuniti zalihu vitamina, posebno potrebnih tijelu zimi.

Dugotrajno čuvanje šljiva nije osobito teško ako slijedite nekoliko jednostavnih preporuka..

U zajedničkoj rashladnoj komori hladnjaka, voće, složeno u čiste papirnate vrećice, može ležati bez kvarenja oko dva tjedna. Ako se šljive šalju u zamrzivač, tamo se mogu čuvati do nekoliko mjeseci bez gubitka kvalitete i korisnih svojstava..

Kad se ne može zamrznuti šljiva, od nje se pripremaju kompot, džem, sljez ili čak vino. Voće možete jednostavno sušiti u pećnici ili električnoj sušilici: u ovom obliku šljiva neće izgubiti okus i aromu u sljedeća 3-4 mjeseca.

Za bilo koju mogućnost skladištenja, voće treba brati umjereno zrelo, bez oštećenja ili mrlja na koži. Prethodno se sve bobice moraju temeljito oprati i osušiti, a tek nakon provođenja ovih postupaka prijeđite na polaganje na skladištenje ili pripremu slijepih ploča.

Bez obzira na to koliko se plodovi pažljivo čuvaju, što duže leže, aroma i okus postaju manje izraženi, stoga je bobicu najbolje jesti svježu, a blagodati šljive za ljudsko tijelo mnogo su opipljivije kad plodovi još nisu imali vremena proći bilo kakve dodatne obrada.

Zašto je šljiva korisna za tijelo?

Blagodati i štete šljive čovječanstvu su poznate od pojave ovog voća. Prije nekoliko tisuća godina, na području suvremene Turske, dobivena je biljka koja je bila hibrid šljive trnika i trešnje. Biljka je bila uspješna: kombinirala je okus šljive trešnje s hladnom otpornošću trnina. Ali tu nije završilo. Većina korisnih svojstava trnina također je prenesena na ovaj hibrid. Kao rezultat toga, šljiva je spremište dvije skupine hranjivih sastojaka odjednom - karakterističnih za hladne i tople geografske širine.

Sastav i sadržaj kalorija u šljivama

Sastav od 100 g voća sadrži sljedeće vitamine:

  • vitamin A - 17 mcg;
  • vitamin B1 - 60 mcg;
  • vitamin B2 - 40 mcg;
  • vitamin B5 - 150 mcg;
  • vitamin B6 - 80 mcg;
  • vitamin B9 - 1,5 mcg;
  • vitamin C - do 10 mg;
  • vitamin PP - 0,7 mg;
  • vitamin E - 600 mcg.

Uz to, šljive sadrže oko 100 mcg provitamina-A i oko 600 mcg niacina..

Sastav elemenata u tragovima proizvoda je kako slijedi:

  • kalij - 210 mg;
  • kalcij - 20 mg;
  • silicij - 4 mg;
  • magnezij - 10 mg;
  • natrij - 18 mg;
  • fosfor - 20 mg.

Šljiva sadrži 9,5% šećera koji čine:

  • saharoza - 4,8%;
  • glukoza - 3%;
  • fruktoza - 1,7%.

Hranjiva vrijednost šljive je sljedeća:

  • proteini - 7,2%;
  • masti - 6,1%;
  • ugljikohidrati - 86,7%.

Sadržaj kalorija šljive na 100 grama iznosi 49 kcal;

Sadržaj kalorija u 1 šljivi - oko 15 kcal.

Blagodati šljiva za ljudsko tijelo

Glavna prednost svježe šljive je njezin učinak na probavni trakt. Uz pomoć ovog voća, nježno čišćenje želuca i normalizacija crijevne aktivnosti.

Pitanje jača li ili odvodi odvod odavno je testirano u praksi i ima jednoznačan odgovor. Zbog kiselina sadržanih u voću, koje nadražuju stijenke želuca, djeluje blago laksativno.

Slab diuretski učinak voća pomaže u čišćenju bubrega i izlučujućeg sustava u cjelini.

Uz to, voće je bogato vitaminima i mineralima koji su važni za tijelo. Posebno se ističe njegov pozitivan učinak na krvožilni i kardiovaskularni sustav. Tvari u sastavu vitamina P koje sadrže u njemu normaliziraju krvni tlak. Kumarini u voću pomažu u prevenciji tromboze.

Voće se smatra korisnim za aterosklerozu jer čisti stijenke krvnih žila i djelomično uklanja naslage kolesterola.

Blagodati crne šljive su u većoj koncentraciji vitamina B2 koji normalizira metabolizam bjelančevina i obnavlja živčani sustav..

Za žensko tijelo

Za žensko tijelo voće će biti korisno u slučaju sljedećih zdravstvenih poremećaja:

  • uz zatvor;
  • metabolički poremećaji;
  • anemija.

Potonje je osobito važno, jer se zbog menstruacije u tijelu žena često opaža smanjenje razine hemoglobina u krvi. Željezo sadržano u šljivama može pružiti učinkovitu pomoćnu terapiju ove bolesti..

Osim toga, šljive žene koriste za mršavljenje i u kozmetologiji. Upotreba voća u raznim kozmetičkim receptima potiče sintezu kolagena i dovodi do pomlađivanja kože.

Je li šljiva dobra za trudnoću i dojenje

Upotreba šljiva tijekom trudnoće i dojenja još nije razjašnjena. S jedne strane, prisutnost korisnih tvari (kompleks vitamina i željezo s kalcijem) vrlo je dobra za tijelo majke i djeteta, s druge strane, visoka aktivnost komponenata šljive može uzrokovati i nelagodu, pa čak i ozbiljne poremećaje..

Stoga se trenutno preporuča konzumacija šljiva tek od drugog mjeseca dojenja i to postupno, promatrajući reakciju djeteta i majčinog tijela.

Za muško zdravlje

Šljiva je korisna za muškarce prvenstveno zbog ubrzanja metabolizma u tijelu i općeg povećanja tonusa. Voće sadrži puno kalcija, koji će imati blagotvoran učinak na muški koštani sustav, u većoj mjeri od ženskog, podložan tjelesnoj aktivnosti.

Smatra se da šljive dodatno potiču proizvodnju testosterona i poboljšavaju funkciju prostate.

Za starije osobe

Korisno za starije osobe u odvodu bit će prvenstveno akcije čišćenja povezane s gastrointestinalnim traktom i kardiovaskularnim sustavom (liječenje i prevencija ateroskleroze).

Ništa manje važan nije ni visoki udio kalcija, koji je toliko potreban za koštani sustav starijih osoba, jer kosti s godinama postaju krhke..

Da li je moguće da djeca imaju šljive i u kojoj dobi

U svom čistom obliku upitne su prednosti šljiva za bebe u prerano dobi. Čak i najradikalniji nutricionisti preporučuju uvođenje prve dopunske hrane od šljiva nakon 6 mjeseci, a zatim pod uvjetom da su već dodane druge povrće s dodatnom hranom.

Klasične škole nutricionista uglavnom ne preporučuju uvođenje komplementarne hrane sa šljivama prije 9 mjeseci. U tom slučaju šljiva se ne smije davati u čistom obliku, već u obliku kompota od suhog voća (suhih šljiva). Prelazak na kašaste šljive preporučuje se oko 1. godine starosti. Takav oprez je zbog visoke alergenosti šljiva za dijete i nezrelosti njegovog probavnog trakta..

U iznimnim slučajevima, za borbu protiv zatvora u ranoj dobi, dopušteno je koristiti odvar od suhih šljiva čak i od 4 mjeseca, ali u vrlo malim dozama i nakon savjetovanja s pedijatrom ili liječnikom, kao i pod njihovim stalnim nadzorom.

Blagodati šljive za mršavljenje

Šljiva se može koristiti za mršavljenje zbog svojih svojstava čišćenja. Osim toga, postoji nekoliko dijeta na bazi ovog voća. Konkretno, dobro poznata dijeta sa šljivama, čija se suština sastoji u dva dana šljiva u postu, čije je ponavljanje dopušteno najranije jednom u dva tjedna.

Takva dijeta omogućuje vam gubljenje oko 1,5 kg viška masnoće u roku od nekoliko dana. Dijeta se smatra strogom, odnosno tijekom dana posta koristi se samo jedan proizvod. U ovom je slučaju dopušteno unositi hranjive tekućine. Najčešće kao takav djeluju čaj ili mineralna voda..

Za dijetu tijekom svakog od dva posta, morate jesti sljedeću hranu:

  • svježe šljive - 1 kg;
  • voda (možete koristiti blago kiselu mineralnu vodu bez plina) - 1,5 litre;
  • čaj (zeleni ili biljni; crni je vrlo nepoželjan za upotrebu) - do 1 litre.

Voće za ovu prehranu treba odabrati prema sljedećim kriterijima:

  • budite sigurni da ste zreli;
  • ako je moguće, odaberite sorte s malim udjelom šećera;
  • ne bi smjelo biti previše kiselo.

Voće se opere, osuši i podijeli na 5 dijelova, nakon čega se jedu tijekom dana u redovitim razmacima. Slično su podijeljeni u 5 dijelova i tekućina. Čaj je poželjno piti 30 minuta prije ispuštanja, vodu - 30 minuta nakon.

Umjesto šljiva za jedan ili dva obroka možete koristiti sok od šljiva.

Sljedećih dana (najmanje 5-7) potrebno je pridržavati se sljedećih pravila unosa hrane: odreći se slatkih i brašnih jela, alkoholnih pića i brze hrane. Preporučljivo je što više smanjiti upotrebu pržene hrane.

Uz to, posljednji obrok (večera, ali po mogućnosti popodnevni međuobrok) treba zamijeniti dijelom svježih šljiva, opranih čajem i vodom, kao na posni dan..

Primjena šljiva u tradicionalnoj medicini

Upotreba voća u tradicionalnoj medicini ponavlja upotrebu u tradicionalnoj medicini.

Sirovo voće koristi se za poboljšanje funkcioniranja crijeva, za čišćenje tijela i poboljšanje dobrobiti.

Dekocije od lišća i grančica koriste se za zacjeljivanje rana, prevenciju bolesti gornjih dišnih putova i čišćenje bubrega..

Sokovi i kompoti obično se koriste u slučajevima kada nema potrebe za čišćenjem crijeva vlaknima itd..

Pravila za upotrebu šljiva kod raznih bolesti

Korištenje šljiva kod određenih bolesti treba biti oprezan, s obzirom na aktivnu prirodu nekih komponenata voća.

S gastritisom

Dopušteno je unositi najviše 3-5 zrelih plodova dnevno. Možete piti sok, ali ga razrijedite vodom u omjeru 1 prema 2.

S pankreatitisom

Dnevno je dopušteno jesti 3-4 zrela ploda bez kore. Upotreba je moguća tek nakon jela. Tijekom razdoblja pogoršanja dopušteno je jesti 1-2 šljive bez kore, ali ako je dijagnoza pankreatitisa postavljena prije više od 3 godine. U ranim godinama bolesti šljive s pogoršanjem zabranjeno je.

Kod gihta

Upotreba voća ograničena je na 3-4 komada. dnevno. Može se uzimati nakon jela.

S dijabetesom melitusom

Ograničenje na masi pojedenog voća: ne više od 150 g sirovih šljiva dnevno; suhe šljive - ne više od 40 g dnevno. Glavni kriterij za ograničavanje je sadržaj kalorija u proizvodu.

Maske od šljive za lice i kosu

Kemijski sastav voća čini ga neizostavnim lijekom za regeneraciju kože i jačanje kose.

Maske je najjednostavnije koristiti nagnječenom pulpom voća na lice, gdje se drži oko 20 minuta..

Maska za lice s učinkom čišćenja izrađuje se na sljedeći način: pulpa od 2-3 ploda se ljušti i gnječi do stanja kaše. Dodajte joj 1 žlicu. l. sok od luka i 1 mljeveni režanj češnjaka. Maska se nanosi na paru na koži, gdje se drži 15 minuta, nakon čega se ispere toplom vodom.

Maska za kosu radi se ovako: iz 6 šljiva istisne se sok i doda joj se 1 žličica. škrob i med, kao i 0,5 žličice. jogurt. Sve se temeljito izmiješa i nanosi na kosu 30 minuta. Nakon postupka, maska ​​se ispere šamponom.

Kako možeš jesti šljive

Šljive se mogu koristiti u raznim oblicima. To može biti sirovo voće, deserti, džemovi, konzerve od njih. Mnogo je jela od brašna punjenih šljivama. Blagodati pekmeza od šljiva ni na koji način nisu inferiorne u odnosu na sirove šljive, a zimi je vrlo ugodno jesti nešto vitamina, a osim toga ukusno.

Tu su i mnoga egzotična jela, uglavnom peciva. To uključuje šljive u sirupu, šljive s orasima i šećerom, pastile od šljiva i još mnogo toga. Ali među njima postoje i ne sasvim uobičajene kombinacije: na primjer, ukiseljene šljive i šljive s limunom, koje se koriste kao prilog mesnim jelima.

Kompot od šljiva i sok od šljiva vrlo su popularni..

Plod ima jedinstveno svojstvo da tijekom toplinske obrade zadrži gotovo sve korisne osobine. Postoji desetak načina očuvanja šljiva..

Blagodati i šteta soka od šljive

Sok ponavlja sva pozitivna (kao i negativna) svojstva šljive. Međutim, prilikom njegove upotrebe treba imati na umu da se uklanjanjem čvrste frakcije koncentracija većine komponenata koje čine plod značajno povećava.

To nameće ograničenja u količini soka koja se može koristiti bez posljedica tijekom dana. Smatra se da dnevna doza soka od šljive ne smije prelaziti 300 ml, dok se istovremeno preporučuje konzumacija ne više od 100 ml. Sadržaj kalorija soka od šljive je 39 kcal, odnosno gotovo 20% manje od sirovog voća.

Blagodati kompota od šljiva također su gotovo identične onima od sirovih šljiva. Međutim, zbog toplinske obrade i dodavanja šećera, njegov će kalorijski sadržaj biti dvostruko veći od sirovog voća (gotovo 100 kcal). To bi trebali uzeti u obzir osobe s pretilošću i metaboličkim poremećajima..

Kosti šljive: uporaba i primjena

Ulje sadržano u sjemenkama dobar je lijek za ascariasis, međutim, ne preporučuje se koristiti ih bez posebnog čišćenja, što se ne može učiniti kod kuće..

Da bi ulje imalo svoj terapeutski učinak, trebalo bi ga unositi poprilično, do nekoliko grama. U tom će slučaju količina cijanida unesena u tijelo predstavljati opasnost po zdravlje. Zato je zabranjeno koristiti sjeme ili ulje istisnuto iz njih sami..

U terapeutske svrhe smije se konzumirati samo industrijski proizvedeno ulje sjemenki šljive. To će izbjeći smrtonosne komponente..

Blagodati lišća i grančica šljive

Listovi i grančice šljive koriste se za pripremu dekocija i infuzija za liječenje ozljeda različitih vrsta, kako unutarnjih tako i vanjskih. Ovi se odvari koriste u slučajevima:

  • parodontalna bolest;
  • dugo zacjeljivanje rana;
  • rane s gnojnim iscjetkom;
  • upala bubrega i mjehura;
  • mikrotraume gornjih dišnih putova s ​​kašljem i prehladom.

Juha se priprema na sljedeći način: u jednoj litri kipuće vode 20-30 minuta. Skuha se 150-200 g lišća ili mladih grana šljive. Zatim se filtrira, ohladi i koristi za pranje rana ili gutanje.

Blagodati žute šljive

Blagodati ovog voća leže prije svega u povećanoj koncentraciji kalija i pektina. Kalij blagotvorno djeluje na srce i krvožilni sustav općenito. Također pojačava diuretički učinak voća u usporedbi s običnim vrtnim šljivama..

Povećana koncentracija pektina pridonosi uklanjanju više toksina i otpadnih tvari iz tijela.

Kako pravilno čuvati i odabrati šljive

Pri odabiru šljive, prije svega, obratite pažnju na izgled ploda, posebno na njegovu jednoličnu boju. Potpuno zreli plodovi tamniji su i mekši, ali trebali bi vratiti oblik nakon laganog pritiska. Zrelo voće ima karakterističan okus i aromu.

Šljive ne sazriju uvijek kad se iščupaju, stoga ne biste trebali uzimati ni malo nezrele plodove.

Pri odabiru treba odbaciti plodove s pukotinama, udubljenjima i mrljama..

Šljive se mogu čuvati u hladnjaku najviše 5 dana. Ako proizvod treba zamrznuti, treba ga oprati i odstraniti koštice. Zamrzavanje u zamrzivaču najbolje je napraviti slaganjem voća u plastične posude.

Blagodati smrznute šljive su iste kao i one svježe, jer kad se smrzne čak i kod kuće, zbog stanične strukture ploda, voće zadržava sva svojstva.

Šteta šljiva i kontraindikacije

Unatoč brojnim korisnim svojstvima, šljive mogu uzrokovati nelagodu, pa čak i ozbiljno pogoršati zdravlje ako se ne pridržavate kontraindikacija.

To uključuje:

  • prejedanje voća s dijabetesom melitusom (šljive mogu sadržavati do 10% šećera, stoga je kontraindicirano konzumiranje voća u velikim količinama za takve bolesnike);
  • bolest urolitijaze;
  • napredni giht;
  • gastritis u akutnoj fazi;
  • reumatizam;
  • zatajenje bubrega;
  • problemi mokraćnog sustava (opstrukcija, prostatitis, itd.);
  • individualna netolerancija i alergije.

Posljednja od navedenih kontraindikacija prilično je rijetka, ali se može očitovati u djetinjstvu.

Zaključak

Blagodati i štete šljive dobro su istražene i dokumentirane. Ovo ukusno voće ima mnoga korisna svojstva i djeluje na čišćenje i pomlađivanje na tijelo. Međutim, ne treba zaboraviti na kontraindikacije - voće sadrži veliku količinu kemijski aktivnih tvari, čiji učinak na tijelo može biti različit.