Tatarska kuhinja

Kažu da je pojam "tatarska kuhinja" prvi uveo Auguste Escoffier. Isti ugostitelj, kritičar, kulinarski pisac i, istodobno, "kralj kuhara i kuhar kraljeva". Jela od tartara - umaci, odresci, riba i tako dalje - pojavila su se na jelovniku njegovog restorana u hotelu Ritz, a kasnije su njihovi recepti uvršćeni u njegove knjige, koje se danas nazivaju svjetskim klasicima. Pa čak i ako zapravo imaju malo zajedničkog sa pravom tatarskom kuhinjom, gotovo cijeli svijet ih asocira na nju, a da ni ne znaju da bi, u idealnom slučaju, trebali biti složeniji, zanimljiviji i raznovrsniji..

Povijest

Moderna tatarska kuhinja nevjerojatno je bogata proizvodima, jelima i njihovim receptima, ali to nije uvijek bio slučaj. Činjenica je da su Tatari u davnim vremenima bili nomadi koji su većinu vremena provodili u pohodima. Zbog toga je osnova njihove prehrane bio najzadovoljniji i najpristupačniji proizvod - meso. Tradicionalno se jelo konjsko meso, janjetina i govedina. Bili su dinstani, prženi, kuhani, soljeni, dimljeni, sušeni ili sušeni. Ukratko, pripremili su ukusna jela i pripravke za buduću upotrebu. Uz njih, Tatari su voljeli i mliječne proizvode koje su konzumirali sami ili su ih koristili za pripremu bezalkoholnih pića (kumis) i delicija (hladni ili slani sir).

Uz to, dok su istraživali nove teritorije, zasigurno su posuđivali nova jela od svojih susjeda. Kao rezultat toga, u nekom su se trenutku na njihovom dogarkhanu ili stolnjacima pojavili kolači od brašna, različitih vrsta čaja, meda, suhog voća, orašastih plodova i bobičastog voća. Kasnije, kada su se prvi nomadi počeli navikavati na sjedilački život, jela od peradi također su procurila u tatarsku kuhinju, iako u njoj nisu uspjeli zauzeti posebno mjesto. Istodobno, sami Tatari aktivno su uzgajali raž, pšenicu, heljdu, zob, grašak, proso, bavili su se povrtarstvom i pčelarstvom, što se, naravno, odrazilo na kvaliteti njihove hrane. Tako su se na stolovima mještana pojavila jela od kaše i povrća, koja su kasnije postala prilozi..

Značajke:

Tatarska se kuhinja brzo razvijala. Štoviše, u tom su razdoblju na njega uvelike utjecali ne samo povijesni događaji, već i kulinarske navike njegovih susjeda. U različita vremena u nju su počinjala prodirati popularna jela Rusa, Udmurta, Mari, naroda Srednje Azije, posebno Tadžika i Uzbeka. Ali to ga nije pogoršalo, već naprotiv, obogatilo se i procvjetalo. Analizirajući tatarsku kuhinju danas, možemo istaknuti njene glavne značajke:

  • opsežna upotreba masti. Od pamtivijeka su voljeli biljke i životinje (govedinu, janjetinu, konjsku, peradarsku masnoću), kao i ghee i maslac, kojim su izdašno aromatizirali hranu. Najzanimljivije je da se od tada praktički ništa nije promijenilo - tatarska kuhinja danas je nezamisliva bez masnih, bogatih juha i žitarica;
  • namjerno izuzeće alkohola i određenih vrsta mesa (svinjetina, sokolovo i labuđe meso) iz prehrane, što je posljedica vjerskih tradicija. Poanta je u tome da su Tatari pretežno muslimani;
  • ljubav prema tekućim vrućim jelima - juhe, čorbe;
  • mogućnost kuhanja nacionalnih jela u kotlu ili kotlu, što je zbog načina života cijelog naroda, jer je dugo ostalo nomadsko;
  • obilje recepata za pečenje izvornih oblika sa svim vrstama nadjeva, koji se tradicionalno poslužuju s raznim vrstama čaja;
  • umjerena upotreba gljiva zbog povijesnih čimbenika. Tendencija entuzijazma za njih uočena je tek posljednjih godina, uglavnom među gradskim stanovništvom;

Osnovni načini kuhanja:

Možda je vrhunac tatarske kuhinje raznolikost ukusnih i zanimljivih jela. Mnogi od njih imaju plemenite korijene i vlastitu povijest. Dakle, obična kaša od prosa nekada je bila ritualna hrana. I premda vrijeme ne stoji i sve se mijenja, popis popularnih tatarskih delicija i delicija koje vole i sami Tatari i njihovi gosti ostaje nepromijenjen. Tradicionalno uključuje:

Knedle. Baš kao i nas, Tatari ih kipaju od beskvasnog tijesta, međutim, mljeveno meso i povrće koriste kao nadjev, a dodaju im i sjemenke konoplje. Najčešće se okruglice pripremaju za blagdane ili za važne goste..

Belish - otvorena pita s mesom patke, rižom i lukom.

Shurpa je tatarska juha, koja zapravo podsjeća na juhu s mesom, rezancima i povrćem.

Azu - mesno jelo s povrćem.

Eles - okrugla pita punjena pilećim fileom, krumpirom i lukom.

Tatarski pilaf - priprema se od govedine ili janjetine u dubokom kotlu s puno životinjske masti i povrća. Ponekad mu se može dodati voće, što mu daje slatkoću..

Tutyrma - domaća kobasica od iznutrica sa začinima.

Chak-chak je poslastica od medenog tijesta koja je stekla široku popularnost širom svijeta. Mještani imaju vjenčanu deliciju koju mladenka donosi mladoženjinoj kući.

Čebureci - pržene ravne pite s mesom, koje su također postale nacionalno jelo mongolskih i turskih naroda.

Echpochmaki - trokutaste pite punjene krumpirom i mesom.

Koimak - palačinke od kvasnog tijesta koje se kuhaju u pećnici.

Tunterma - omlet, u čijoj se pripremi koristi brašno ili griz.

Gubadiya - okrugla visoka pita s višeslojnim nadjevom od svježeg sira, riže i suhog voća.

Ayran je nacionalno piće, koje je zapravo razrijeđeni katyk (proizvod fermentacije fermentiranog mlijeka).

Korisna svojstva tatarske kuhinje

Unatoč širokoj upotrebi masti, tatarska kuhinja smatra se jednom od najzdravijih i najzdravijih. A sve zato što se temelji na vrućim, tekućim jelima, žitaricama, fermentiranim mliječnim napicima. Osim toga, Tatari preferiraju dinstanje od tradicionalnog prženja, zbog čega proizvodi zadržavaju više hranjivih sastojaka. Nažalost, danas je teško nedvosmisleno odgovoriti na pitanje koliki je prosječni životni vijek Tatara, jer su i sami doslovno raštrkani po cijeloj Euroaziji. U međuvremenu, to ih ne sprječava da pohranjuju i prenose s koljena na koljeno recepte nacionalnih jela koja čine šik kuhinju ove zemlje..

Nacionalna jela tatarske kuhinje. Popis, recepti, značajke kuhanja

Tatarska kuhinja raznolika je juhama, mesom i pecivima. Bogat je slatkišima i grickalicama čiji se recepti prenose s koljena na koljeno. Glavna komponenta tatarskih nacionalnih jela je meso različitih sorti..

Tatarska kultura hrane

Tatarski narod čuva kulturne i nacionalne tradicije, pridržavajući ih se, unatoč promjeni vanjskih čimbenika utjecaja. Njihova je kuhinja bila pod utjecajem prirodnih i socijalno-ekonomskih uvjeta..

Uz etničke tradicije, koje su postale temelj za razvoj tatarske kuhinje, susjedne su je zemlje također izvršile prilagodbe - njihova nacionalna jela prepravljena su na svoj način.

Postavljanje stola

Postavljanje stola kod Tatara promišljeno je do najsitnijih detalja. Stolnjak je snježnobijel i glačan, što simbolizira čistoću. Ispred svake stolice postavlja se velika ploča, a u nju je i snack bar. Vilica se postavlja s lijeve strane ploče, nož s desne strane. Naočale se postavljaju u gornji desni kut ploča.

Košare s kruhom i grickalicama stavljaju se na stol na takvoj udaljenosti koju svatko može doseći. Tanjuri s grickalicama moraju imati žlicu ili lopaticu kako bi je gosti mogli staviti na vlastiti tanjur. Nakon postavljanja stola prekriva se posebnim stolnjakom i ne uklanja se dok gosti ne dođu..

Posuđe

Vrijeme čaja dolazi nakon glavnog obroka. Sva hrana se uklanja sa stola, a stol se prekriva raznobojnim stolnjakom. Ispijanje čaja za Tatare čitav je ritual koji ima svoje osobine. Prisutnost na stolu pekmeza, pekmeza, meda je obavezna. Poslužuju se u posebnim vazama nalik zdjelicama..

Bomboni se stavljaju u dublju vazu s lijepim rubovima. Čaj se ulijeva u određene šalice iz čajnog pribora i poslužuje s tanjurićima. Ako je društvo malo, piće se donosi u čajniku i toči pred gostima. Za veliku tvrtku postavlja se samovar koji ukrašava stol i daje indolenciju.

Tradicije bontona

Gosti sjede na određeni način. Domaćin kuće, kojeg zovu stariji, sjedi na čelu stola i usmjerava gozbu, ne dopuštajući gostima da se dosađuju i kontrolira redoslijed zdravica. Ima pravo na pomoćnika koji pospremi stol i natoči piće. Ova osoba mora biti muško i mlado.

Gosti mu se mogu obratiti ako trebaju nešto donijeti ili odnijeti sa stola. Stariji gost sjedne na počasno mjesto zdesna od domaćina.

Popis nacionalnih tatarskih jela

Tatarska nacionalna jela često se rade od mesa koje se suši, puši, kuha ili prži. Pečena roba tatarske kuhinje raznolika je i može biti slana i slatka. Svako jelo ima svoju povijest i običaje koji podrazumijevaju njegovu pripremu. Proizvodi koji se koriste u tatarskoj kuhinji ekološki su, stvoreni kod kuće.

Tatarska topla jela

Tatarsko drugo jelo nije potpuno bez mesa.

Sljedeća jela smatraju se glavnima u tatarskoj kuhinji:

  • Beshbarmak se prevodi kao "pet prstiju". Jelo se pojavilo davno, u vrijeme jedenja hrane rukama bez pribora za jelo. Pri jelu beshbarmaka koristili su se svi prsti, zbog čega je i dobio ime. Jelo se sastoji od kuhanih komada mesa i beskvasnog tijesta (kuha se i u juhi). Poslužuje se nasjeckanim začinskim biljem, lukom i posipa paprom. Juha se stavlja odvojeno.
  • Tokmach je juha od pileće juhe. Uključuje pileće meso s krumpirom i rezancima. Prilikom posluživanja vruća juha obilno se posipa začinskim biljem i (po želji) začini kiselim vrhnjem.
  • Azu na tatarskom - kombinacija mesa s povrćem. Jelo se od običnog variva razlikuje po prisutnosti mnogih začina koji ga čine pikantnim i zasićenim aromom. Ponekad mu se dodaju ukiseljeni ili ukiseljeni krastavci. Može se pripremiti od bilo koje vrste mesa:
    • svinjetina;
    • govedina;
    • janjetina;
    • Konjsko meso;
    • meso kunića;
    • piletina;
    • purica.
  • Katlama - manti izrađena u tatarskom stilu. Razlikuju se po nadjevu - mljeveno meso razrijedi se krumpirom, brašnom, jajima i lukom. Prilikom posluživanja obilno se preliju rastopljenim maslacem i jedu rukama..

Tatarska peciva

Popis popularnih peciva tatarske kuhinje:

  • Echpochmak - tatarske pite u obliku trokuta. Ime mu se prevodi kao "broj 3", tako da pecivo ima tri kuta. Echpochmak se peče u pećnici i poslužuje s juhom.
  • Peremyachi - vrsta pita prženih na maslacu. Nadjev je mljeveno meso s nasjeckanim lukom i začinima. Uobičajeno ga je jesti s vrućim slatkim čajem..
  • Kystybey - punjeni ravni kolači od beskvasnog tijesta. Prije se punilo radilo od prosone kaše, ali od kraja 19. stoljeća pire krumpir počeo se stavljati u kystybey.
  • Balesh - pita od beskvasnog tijesta s piletinom ili patkom. Unutar pite nalazi se nadjev od krumpira i mesa peradi. U središtu pita ostaje mala rupica u koju se dodaje mesna juha tijekom postupka kuhanja. Balesh je mali (vak balesh) i velik (zur balesh).

Tatarski zalogaji

Prisutnost grickalica na tatarskim gozbama obavezna je tradicija.

Popis grickalica bez kojih nijedna proslava nije potpuna:

  • Kyzylik - kobasica od konjskog mesa.
  • Kalzha je mesna štruca, za čiju pripremu možete koristiti bilo koju vrstu mesa. Tradicionalna kalža radi se od janjetine. Posipa se začinima, prelije octom, uvalja i prži na ulju. Ohlađena kalža prije posluživanja izreže se na komade.
  • Tartarsko rezanje prži se na životinjskoj masti, a zatim dinsta s nasjeckanim lukom i ribanom mrkvom. Gotova reza poslužuje se s kuhanim krumpirom, obilno posutim začinskim biljem.

Tatarski slatkiši

Tatarski slatkiši igraju važnu ulogu u praznike. Pripremaju ih žene, okupljaju se dan ranije i to u velikim količinama.

Jedan od popularnih tatarskih slatkiša je čak-čak

Popularni slatkiši tatarske kuhinje:

  1. Chak-chak - slatka poslastica od prženog tijesta prelivena medenim sirupom.
    Ukrašen je:
  • orašasti plodovi;
  • grožđice;
  • lizalice;
  • ribana čokolada.
  1. Gubadiya je slatka pita, čiji se nadjev sastoji od različitih slojeva. Kuhana riža trebala bi biti obvezni sloj, ostalo se odabire po volji.
    Obično se puni sa:
  • sud;
  • grožđice;
  • suhe šljive;
  • kuhana jaja.

Ova je slatkoća nužna za svadbenim stolom, čiji slojevi su određivali broj noći koje će mladoženja moći odsjesti u mladenkinoj kući. Uobičajeno je da se napravi neparan broj slojeva.

  1. Kiselo vrhnje - kolač na bazi kvasnog tijesta s kiselim vrhnjem, razmućenim jajima i šećerom. Ispada tako nježno i topi se u ustima da vrlo brzo završi..
  2. Talkysh kelyave izrađen je od meda u obliku piramide. Homogene su, bijele boje i nježnog okusa koji se topi u ustima..
  • Koimak je tatarska vrsta palačinki koja se može napraviti od različitih vrsta brašna:
  • pšenica;
  • heljda;
  • zob;
  • grašak;
  • proso.

Tatarski kruh

Postoje 2 vrste tatarskog kruha - kabartma i ikmek. Prvi kruh je kvasac, a može se pržiti na tavi i peći u pećnici. Ikmek - raženi kruh od kiselog tijesta s mekinjama i medom, pečen u pećnici.

Tatarska pića

Tatarska pića koja nisu samo ukusna, već i zdrava:

  1. Kumis je piće na bazi konjskog mlijeka. Okus ima različit, ovisno o stupnju kvašenja.
  2. Ayran je napravljen od mlijeka:
  • krave;
  • ovce;
  • koze.

Oksidiraju ga bakterije mliječne kiseline, a rezultat je piće slično kefiru.

  1. Katyk izgleda kao presavljeno mlijeko. Napravljen je od kuhanog mlijeka i na određeni način zakiseljen bakterijama mliječne kiseline..
  2. Mliječni čaj može se napraviti od bilo koje vrste čaja. Napitak se sastoji od iste količine hladnog mlijeka i vrućeg čaja.

Nacionalna tatarska jela: značajke kuhanja, recepti, sadržaj kalorija, pravila posluživanja

Tatarska jela imaju svoj algoritam za posluživanje na svečanim stolovima. Hladni zalogaji, poput kizilika i kalže, stavljaju se u nekoliko zajedničkih tanjura i stavljaju na stol prije dolaska gostiju. Po dolasku se poslužuju topli obroci. Pripremaju se od 2 različita jela, prvo se poslužuje jedno, nakon nekoliko sati - drugo. Između glavnih jela nalaze se pečeni proizvodi, svježe pripremljeni i vrući.

Kalorija tatarskih jela:

sadržaj kalorijabjelančevinemastiugljikohidrati
Kystyby1265.73.118.8
Peremyach30913.210.636.8
Elesh s piletinom245,1310,87četrnaest22.33
Trokut, epopohmak3588.322.530.6
Becken197.85.723,72.4
Toche koymak1968.617.245.2
Katlama28677,747.2
Azu na tatarskom21411.914.210.2
Kazylyk32133210
Gubadia345,56,319.536.6
Sud182osamnaest1.8osamnaest
Čak-čak3638.61.977,9
Talkysh kaleve3105.52958
Beshbarmak1509.25.712.3
Kalzha20718,9712,822,62

Kystyby

Tatarska kuhinja raznolika je uz peciva. Jedno od najlakših za pripremu, ali ukusnih i izdašnih jela od tijesta je kystybei. Ovo nacionalno jelo Tatara može se napraviti s vodom i mlijekom. Preporuča se slagati kystybey skuhan u mlijeku i pričekati dok se ne ohladi kako bi kolači mogli biti bolje zasićeni nadjevom..

Da biste napravili kystybey na mlijeku, trebate:

  • mlijeko - 140 g;
  • jaja - 60 g;
  • maslac - 110 g;
  • šećer - 16 g;
  • sol - 7 g;
  • brašno - 270 g;
  • krumpir - 950 g;
  • luk - 80 g;
  • začiniti.

Koračne radnje:

  1. Uklonite koru s krumpira i skuhajte ga u slanoj vodi (da kuhanje traje manje vremena, možete ga narezati na male komadiće).
  2. 115 g mlijeka pospite šećerom, solju, stavite 65 g maslaca i jaje.
  3. Zamijesite tijesto i ostavite sa strane pola sata, prethodno prekriveno prozirnom folijom.
  4. Kuhani krumpir zdrobite, prelijte 25 g mlijeka, 45 g maslaca i promiješajte.
  5. Luk pržen pričvrstite dok ne porumeni (umjesto luka možete staviti češnjak i začinsko bilje zgnječeno prešom za češnjak - ovi će sastojci dati ugodnu aromu).
  6. Otcijepite mali dio odmorenog tijesta, razvaljajte ga u tanki krug i pržite na suhoj vrućoj tavi s obje strane.
  7. Kolač obilno namažite maslacem, nadjev rasporedite u pola kruga, pokrijte drugim i pritisnite prema dolje.

Peremyach

Za ukusne tatarske peremyachi trebate:

  • mlijeko - 240 g;
  • jaja - 120 g;
  • voda - 460 g;
  • šećer - 26 g;
  • kvasac - 14 g;
  • brašno - 950 g;
  • biljno ulje - 55 g
  • mljeveno meso - 750 g;
  • luk - 120 g;
  • začiniti.
Peremyach

Detaljne upute za kuhanje:

  1. Kvasac ulijte u zagrijano mlijeko s 240 g vode, pospite šećerom i stavite na vatru 7 minuta.
  2. Smjesi dodajte sol, jaja, maslac i pometite tijesto. Nakon 40 minuta. naborati ga i ostaviti sa strane još 25 minuta.
  3. Luk sitno nasjeckajte i sjedinite s mesom. Pospite začinima, prelijte 220 g vode i promiješajte (možete posuti sitno sjeckanim začinskim biljem)
  4. Lagano podmažite površinu stola biljnim uljem. Podijelite tijesto na male komadiće i mijesite rukama u krug.
  5. Postavite punjenje u sredinu i spojite rubove, ostavljajući rupu u sredini. Lagano rušite kuglice.
  6. Zagrijte ulje u posudi s visokim stranama i stavite papriku s otvorenom rupom prema dolje (ulje bi ih trebalo prekriti do pola). Zatvorite poklopac.
  7. Kad paprika porumeni s jedne strane, preokrenite i pržite bez poklopca.

Bališ

Da biste napravili balishey, trebaju vam sljedeći proizvodi:

  • kefir - 130 g;
  • maslac - 160 g;
  • jaja - 60 g;
  • biljno ulje - 26 g;
  • soda - 5 g;
  • kiselo vrhnje - 240 g;
  • sol - 5 g;
  • brašno - 850 g;
  • juha - 240 g;
  • krumpir - 1200 g;
  • meso - 1300 g;
  • luk - 65 g;
  • začiniti.
Bališ

Koračne radnje:

  1. Posolite tučena jaja, pošaljite kiselo vrhnje, kefir i gašenu soda. Ulijte povrće i maslac, dodajte brašno i pometite tijesto.
  2. Podijelite tijesto na 2 jednaka dijela i odvojite po jedan manji komad (ukupno će biti 4 dijela - 2 mala i 2 veća).
  3. Razvaljajte tijesto što je moguće tanje i stavite širi krug u posudu za pečenje, praveći stranice. Ovo je osnova pita.
  4. Meso i krumpir nasjeckajte na male kockice, kombinirajte sa začinima i pomiješajte.
  5. Dno pite prekrijte polovicom nadjeva.
  6. Manji dio tijesta razvaljajte i nadjev zatvorite, a rubove fiksirajte podlogom. Napravite rupu u središtu bališa.
  7. Podmažite kolač rastopljenim maslacem i pecite u pećnici 95 minuta na 180 °.
  8. Izvadite pitu, ulijte juhu u rupu i vratite u pećnicu na 50 minuta.
  9. Napravite drugu pitu i ostatke hrane.

Da biste napravili eleshi, trebaju vam sljedeće namirnice:

  • voda - 45 g;
  • jaja - 65 g;
  • kiselo vrhnje - 55 g;
  • suncokretovo ulje - 45 g;
  • šećer - 7 g;
  • sol - 5 g;
  • prašak za pecivo - 6 g;
  • brašno - 650 g;
  • pileće noge - 710 g;
  • maslac - 36 g;
  • krumpir - 440 g;
  • začiniti.
Elesh

Koračne radnje:

  1. Kombinirajte vodu s uljima i kiselim vrhnjem. Pospite šećerom i solju.
  2. Prosijano brašno kombinirajte s praškom za pecivo u posudama i u sredini napravite rupu u koju treba uliti masu. Zamijesite tijesto i stavite u hladnjak, zamotano u prozirnu foliju ili vrećicu.
  3. Kožu i bijele vene odvojite od opranih i osušenih nogu. Obrežite meso s kostiju i narežite na male komadiće (po želji ostavite malo masnoće za sočnost).
  4. Krumpir bez kore i luka, nasjeckajte na male kockice, pošaljite na meso i pospite začinima (dodajte začine, suhu senf, začine).
  5. Odmorno tijesto podijelite na 9 dijelova i odvojite po jedan mali dio.
  6. Razvaljajte većinu tijesta, u sredinu preklopite nadjev i mali komadić maslaca.
  7. Nadjev prekrijte manjim tijestom. Priklještite rubove donjeg gornjeg tijesta.
  8. Namažite eleshi na obloženi lim za pečenje i premažite vrhnjem / rastopljenim maslacem. Pošaljite u pećnicu 55 min..
  9. Vruće eleshi ponovno podmažite rastopljenim maslacem, pokrijte ručnikom i izvadite neko vrijeme.

Trokut, epopohmak

Da biste napravili echpochmak, trebat će vam:

  • mlijeko - 450 g;
  • jaja - 65 g;
  • kvasac - 12 g;
  • šećer - 55 g;
  • brašno - 950 g;
  • krumpir - 950 g;
  • meso - 950 g;
  • luk - 510 g;
  • juha - 60 g;
  • sol.
Echpochmak

Echpochmak se radi na sljedeći način:

  1. U malo razmućena jaja pospite sol, šećer i kvasac. Ulijte mlijeko.
  2. Uvodeći brašno u dijelovima, pomesti tijesto i ostaviti 120 minuta na toplom.
  3. Oprani i osušeni komad mesa narežite na male kockice zajedno s oguljenim krumpirom (izrežite ga za 2 mm više od mesa).
  4. Luk naribajte i umiješajte krumpir s mesom. Pospite začinima.
  5. Podijeljeno tijesto podijelite na male komadiće. Svaki komad razvaljajte, nadjev savijte u sredinu i uštipnite rubove u obliku trokuta, ostavljajući u sredini malu rupu.
  6. Stavite echpochkmak na lim za pečenje prekriven papirom za pečenje i pecite u pećnici 25-30 minuta.
  7. Nakon što se na tijestu pojavi kora, u rupe ulijte 10 g juhe (ili maslaca razrijeđenog u kipućoj vodi). Vratite trokute natrag u pećnicu i držite dok ne omekšaju..

Becken

Za izradu bekkena trebaju vam sljedeći proizvodi:

  • voda - 320 g;
  • jaja - 240 g;
  • kvasac - 12 g;
  • šećer - 24 g;
  • sol - 12 g.
  • biljno ulje - 45 g;
  • brašno - 620 g;
  • mrkva - 420 g;
  • maslac - 35 g.
Becken

Koračne radnje:

  1. U toplu vodu ulijte kvasac, 12 g šećera i 6 g soli. Nakon 7 minuta dodajte 60 g jaja i ulijte biljno ulje.
  2. Postupno dodajte prosijano brašno u vodu mijeseći tijesto. Uklonite 40 minuta na toplo mjesto, pokriveno prozirnom folijom.
  3. Kuhanu mrkvu ogulite, narežite na male kockice i dodajte 12 g šećera.
  4. Skuhajte i nasjeckajte 180 g jaja.
  5. Promiješajte punjenje otopljenim maslacem i 6 g soli.
  6. Podijelite tijesto na male kuglice i razvaljajte.
  7. Stavite punjenje u središte svakog kruga i lijepo uštipnite rubove dajući izduženi oblik.
  8. Stavite beckens na lim za pečenje. Premažite četkom svakih 60 g umućenih jaja i pecite na 180 ° (oko 35 minuta).

Toche koymak

Koimak su tatarske palačinke. Na temelju korištenog brašna izrađuje se tijesto, mijenja se naziv deserta.

Teche koymak - palačinke od beskvasnog tijesta od sljedećih proizvoda:

  • mlijeko / vrhnje / usireno mlijeko - 950 g;
  • jaja - 240 g;
  • šećer - 65 g;
  • sol - 5 g;
  • brašno - 950 g;
  • soda - 5 g;
  • maslac.
Teche koymak

Koračne radnje:

  1. Istucite jaja sa šećerom i solju. Neprestano miješajte, u masu od jaja ulijte mlijeko i sodu.
  2. Ulijte brašno uz stalno miješanje. Rezultat je gusto tijesto.
  3. Zagrijte ulje, žlicom izvadite tijesto i zatvorite poklopac. Kad teche koymak porumeni odozdo, preokrenite ga lopaticom i pržite s druge strane.
  4. Gotov teche koymak stavite jedan na drugi i poslužite s medom, džemom ili kefirom.

Katlama

Za pripremu katlame trebaju vam sljedeći sastojci:

  • maslac - 190 g;
  • jaje - 60 g;
  • mlijeko - 130 g;
  • brašno - 360 g;
  • šećer - 175 g;
  • sol - 6 g;
  • mak - 260 g.
Katlama

Upute za kuhanje:

  1. Pržite mak na suhoj tavi dok se ne pojavi aroma, isključite vatru i promiješajte sa 150 g šećera.
  2. Otopite 50 g maslaca sa 25 g šećera i soli.
  3. Ugrijano mlijeko ulijte u kremastu masu uz miješanje i dodajte jaje. Zamijesite tijesto.
  4. Razvaljajte tijesto debljine 3 mm i obilno prelijte maslacem.
  5. Na tijesto izlijte nadjev od maka, preklopite na pola, prelijte uljem i pospite makom.
  6. Donji dio tijesta preklopite na vrh i prelijte maslacem. Ulijte mak i preklopite tijesto na pola. Uštipnite rubove.
  7. Pecite katlamu 25 minuta u zagrijanoj pećnici.

Lakše formiranje katlama - smotajte kolut tijesta, obilno posut makom i pritisnite prema dolje, dajući oblik pravokutnika.

Azu na tatarskom

Da biste pripremili osnove tatarskog od govedine, trebat će vam:

  • govedina - 400 g;
  • mrkva - 110 g;
  • rajčica - 110 g;
  • luk - 90 g;
  • kiseli / ukiseljeni krastavci - 80 g;
  • krumpir - 200 g;
  • pasta od rajčice - 35 g;
  • zelje;
  • začiniti.
Azu na tatarskom

Priprema:

  1. Narežite mlado teleće meso na pločice protiv vlakana (da biste lakše rezali meso, može se zamrznuti). Bacite komade mesa u zagrijano ulje i pecite ih na jakoj vatri dok ne postanu korice.
  2. Luk narežite na pola prstena, naribajte mrkvu i dodajte mesu.
  3. Nakon 3 minute. krastavce i rajčice narežite na kockice, izrežite na dugačke šipke.
  4. Sljedeći sastojak je pasta od rajčice. Pospite začine u hranu, promiješajte i dodajte malo vode. Kada dodajete sol, uzmite u obzir prisutnost kiselih krastavaca..
  5. Pokrijte povrće i meso i smanjite vatru.
  6. U posebnoj tavi popržite oguljeni i nasjeckani krumpir dok ne porumeni. Pošaljite ga mesu i pirjajte 10 minuta. na laganoj vatri.
  7. Jelo se poslužuje u dubokim zdjelama, prethodno posutim sjeckanim začinskim biljem.

Kazylyk

Tatarska nacionalna jela često se rade od konjskog mesa. Kazylyk - kobasica od konjskog mesa i njegove masti.

Za kuhanje ovog jela potrebni su sljedeći proizvodi:

  • konjsko meso - 700 g;
  • mast od konjskog mesa - 450 g;
  • crijeva od konjskog mesa - 0,5 m;
  • začiniti.
Kazylyk

Priprema:

  1. Konjsko meso i mast narežite na male trakice (široke oko 3 cm i duge 8 cm). Pospite začinima i temeljito promiješajte. Pokrijte posudu vlažnom krpom i ostavite za mariniranje od 4 sata do 24 sata.
  2. Crijeva konjskog mesa temeljito isperite tekućom hladnom vodom, ne zaboravljajući ga izbaciti. Nakon 4 puta istrljajte ih solju i isperite pod mlazom vruće vode. Koliko su postali čisti možete saznati po boji vode - ako voda ostaje čista prilikom izlijevanja iznutra, možete prijeći na sljedeći dio pripreme.
  3. Vezati jedan kraj kobasice koncem i napuniti ga mesom s drugog kraja, raspoređujući nadjev rukama cijelom dužinom. Drugi kraj zavežite nitima.
  4. Kuhajte kobasicu oko 2 sata, prelivajući hladnom vodom. Prethodno na nekoliko mjesta probušiti čačkalicom da ne pukne.
  5. Kuhana kobasica može se pržiti.

Idealan umak za takvu kobasicu bio bi umak od češnjaka..

Priprema se od sljedećih sastojaka:

  • kefir / ajran - 950 g;
  • češnjak - 55 g;
  • začiniti

Izgnječite češnjak prešicom za češnjak i prelijte ayranom. Pospite začinima po ukusu (obično se dodaju samo crvena i crna paprika), posolite i poslužite hladno. Ayran se može razrijediti kiselim vrhnjem.

Gubadia

Sastojci za izradu tijesta od gubadije:

  • maslac - 85 g;
  • jaja - 60 g;
  • mlijeko - 110 g;
  • šećer - 17 g;
  • brašno - 320 g;
  • sol - 6 g.
Gubadia

Za punjenje:

  • sud - 320 g;
  • mlijeko - 130 g;
  • riža dugog zrna - 260 g;
  • grožđice - 130 g;
  • suhe marelice - 55 g;
  • jaja - 340 g;
  • maslac - 345 g;
  • šećer - 115 g;
  • sol.

Sastojci za mrvicu:

  • brašno - 110 g;
  • šećer - 8 g;
  • maslac - 55 g.

Sastojci za sud:

  • fermentirano pečeno mlijeko - 510 g;
  • mlijeko - 2 l;
  • šećer - 75 g.

Priprema suda:

  1. Kuhajte mlijeko u debeloj posudi s gustim stijenkama. S obzirom na to da se domaće mlijeko brže siri, prednost mu je.
  2. U mlijeko dodajte fermentirano pečeno mlijeko ili katyk, promiješajte. Nakon sirenja mlijeka, uz povremeno miješanje, kuhajte ga dok sva tekućina ne ispari, smanjujući vatru. S obzirom na trajanje ovog postupka, dopušteno je ispuštanje viška tekućine, ali u tradicionalnoj gubadiji misli se na isparavanje..
  3. Nakon što ispari višak vlage, u sirnicu dodajte šećer. Konzistencija nastale skute bit će zrnasta, ne tijestosta, suha i smeđe boje. Izvadite masu da se ohladi.

Mrvica se priprema na sljedeći način:

  1. U posudu sjedinite prosijano brašno i šećer.
  2. Maslac sameljite s brašnom i šećerom dok ne dobijete mrvice.
  3. Prohladiti.

Koračni koraci za izradu punjenja:

  1. Isperite rižu pod hladnom tekućom vodom i podlijte vrućom vodom.
  2. U dubokoj posudi zakuhajte slanu vodu i u nju bacite rižu. Nakon 7 minuta. sakupite rižu i rasporedite uklonite višak vlage.
  3. Nasjeckajte kuhana jaja.
  4. Suho voće prelijte vrućom vodom 12 minuta i osušite.

Koračna priprema tijesta:

  1. U posudu ulijte brašno i u sredini napravite rupu.
  2. Istucite jaja, prelijte mlijekom, soli i šećerom. Izlijte masu u rupu.
  3. Zamijesite elastično tijesto.

Detaljne upute za kuhanje gubadije:

  1. Podijelite tijesto na 2 nejednaka dijela. Veći dio tanko razvaljajte i stavite u kalup premazan maslacem, tako da rubovi vise sa strane.
  2. Podijelite rižu na 3 dijela, stavite jedan dio, šireći, na tijesto. Stavite sud, a zatim drugi dio riže.
  3. Sljedeći sloj su nasjeckana jaja, zatim zadnji dio riže i suhog voća s komadićima maslaca (možete otopiti i uliti).
  4. Jednako tanko razvaljajte manji komad tijesta i prekrijte nadjev, povezujući rubove s donjim tijestom.
  5. Čačkalicom probušite pitu na nekoliko mjesta i odozgo pospite mrvicama.
  6. Pecite 50 minuta. Jelo se poslužuje hladno.

Nacionalna jela tatarske kuhinje uključuju domaći svježi sir zvan kort.

Napravljen je od ekološki prihvatljivih proizvoda, bez aditiva za hranu, aroma i boja, zbog čega se smatra zdravim proizvodom. Dvorište je ugodne bež ili smeđe boje i vrlo je ukusno. Može se konzumirati samo tako ili dodati pečenim proizvodima..

Priprema se na različite načine:

  • od mlijeka i fermentiranog pečenog mlijeka;
  • od fermentiranog pečenog mlijeka;
  • od gotovog zrnatog svježeg sira.

U prvom slučaju sud je sastavljen kako slijedi:

  1. U posudi s debelim dnom zakuhajte 2 litre mlijeka i dodajte 500 g fermentiranog pečenog mlijeka.
  2. Kad se mlijeko počne usirivati, smanjite vatru i kuhajte masu dok ne ispari sav višak vlage (oko 3 sata)
  3. Dodajte šećer (30 g).
  4. Iscijedite nastalu skutu kroz gazu.
  5. Otopite maslac i u njemu pirjajte skutu dok ne dobije crvenkastu boju i ne postane mrvicu.

Priprema suda za ryazhenka:

  1. Skuhajte 1 litru fermentiranog pečenog mlijeka ili kefira u loncu s debelim dnom ili sporim kuhalom.
  2. Ostavite masu na vatri dok sva tekućina ne ispari. Kad nestane viška vlage, potrebno je stalno miješanje terena kako bi se izbjeglo izgaranje.
  3. Gotovu podlogu ohladite i usitnite da dobijete mrvičastu teksturu.

Priprema terena sa svježim sirom:

  1. Prelijte nemasni svježi sir (2 kg) sa fermentiranim pečenim mlijekom (1 l) i mlijekom s malo masnoće (1 l) i stavite na vatru.
  2. Dodajte steviju (6 g) i promiješajte. Kuhajte masu 2 sata na umjerenoj vatri.
  3. Nakon što masa poprimi gustu konzistenciju, smanjite vatru i isparite višak vlage, neprestano miješajući kako ne bi izgorjeli.

Domaći teren može se dugo skladištiti nakon predsušenja. Da biste to učinili, kuhani sud treba poslati u pećnicu i osušiti na 180 °. U nedostatku takve obrade, rok trajanja suda nije duži od 5 dana. Prije upotrebe, osušeni sud treba namakati 1 sat, a u tom će slučaju dobiti prethodnu teksturu, oticanje.

Čak-čak

Nacionalna jela tatarske kuhinje raznolika su slatkim jelima, od kojih je jedno čak-čak.

Sastojci za izradu ovog deserta:

  • jaja - 250 g;
  • biljno ulje - 510 g;
  • soda - 4 g;
  • vanilin - 11 g;
  • brašno - 510 g;
  • ocat 6% ili 9% - 6 g;
  • sol - 5 g;
  • šećer - 55 g;
  • med - 240 g;
  • orašasti plodovi za ukras.

Priprema:

  1. Ugasite sodu bikarbonu octom i ulijte u razmućena jaja. Pospite solju i vanilinom.
  2. Postepeno posipajući brašno, umijesite tijesto i ostavite sa strane pola sata..
  3. Razvaljajte tanko tijesto i izrežite na male kockice. Treba imati na umu da će se prilikom smeđeg povećanja povećati. Deblji štapići su oštriji.
  4. Otresite višak brašna i u nekoliko dodavanja bacite vruće ulje. U njemu moraju plivati ​​ne dodirujući dno. Prženo tijesto kako biste se cjedilom riješili viška ulja.
  5. Zakuhajte med i uz stalno miješanje dodajte šećer. Da biste provjerili spremnost sirupa, možete ga spustiti u hladnu vodu - ako se pretvori u karamelu, onda je spreman.
  6. Chak-chak prelijte vrućim sirupom i brzo promiješajte oblikujući i lagano pritiskajući da se slijepi.
  7. Ukrasite orašastim plodovima.

Talkysh kaleve

Sastojci za Talkysh Kaleve:

  • voda - 240 g;
  • maslac - 190 g;
  • brašno - 240 g;
  • šećer - 440 g.
  • med - 140 g;
Talkysh kaleve

Koračne radnje:

  1. Prvo napravite albu: otopite maslac i postupno prekrivajte brašnom uz neprestano miješanje. Konzistencija će biti mrvičasta, zatim mekana i pastozna. Gotova masa postat će tekuća, a na površini će se pojaviti ghee. Ugasi vatru.
  2. Kombinirajte med s vodom i šećerom, stavite na vatru i uz stalno miješanje, pripremite sirup. Spremnost sirupa možete saznati ispuštanjem na dlan i trljanjem: rastezljiva masa karamelne konzistencije - može se ukloniti s vatre.
  3. Podmažite hladnu posudu maslacem i izlijte sirup od meda, brzo izvukavši masu sa svih strana nožem da ne postane tvrda.
  4. Nakon što se masa zgusnula, položite je i razvucite rukama u različitim smjerovima. Zatim spojite krajeve i ponovno se istegnite, pazeći da se ne slome. Nastavite postupak dok se ne dobije bijela i sjajna masa..
  5. Stavite toplu albu na dasku i na nju položite medenu masu. Dajte mu oblik prstena i razvucite ga u različitim smjerovima. Zatim spojite krajeve i ponovno se istegnite, stvarajući jednoličnu konzistenciju. Masa postaje žilava i divergira se u bijela vlakna.
  6. Dobivenim vlaknima napunite obrasce i stavite na hladno.
  7. Izvadite gotov talkysh iz kalupa i poslužite uz čaj.

Kada pripremaju jela, Tatari pridaju veliku važnost odabiru proizvoda. Uz mesna jela i peciva, njihova nacionalna kuhinja bogata je i fermentiranim mliječnim proizvodima od domaćeg mlijeka. Promovira zdravlje i dugovječnost.

Video o tatarskoj nacionalnoj kuhinji

Informativni video o tatarskim pecivima:

Tatarska kuhinja

Tatarska kuhinja bogata je tradicijama još iz vremena drevne države Volga Bugarska. Moderni Tatari potomci su Bugara, jednog od turskih plemena koji žive duž dvije velike rijeke - Volge i Kame. Uzgajali su stoku, sijali žito i lovili ribu. Konj nije samo služio Tatarima kao radna snaga, njegovo se meso još uvijek jede zajedno s janjetinom i govedinom. Zabranjena, kao i svi muslimani - svinjetina.

Tatarsku kuhinju karakteriziraju mesne juhe s preljevima od brašna, u pravilu rezanci (šurpa); knedle se poslužuju za svečani stol, uvijek u čorbi. Uz juhu se poslužuje i poznati belyashi, ili, kako ih još nazivaju i kaša. Pod utjecajem drugih muslimanskih naroda, pilav i njegova raznolikost, baliran, pojavio se u kuhinji Tatara. Tatari vole peciva, orašaste plodove i med. Slatka delicija chak-chak stekla je široku popularnost.

Tatari imaju poseban ritual rezanja ove torte. Prvo se izreže poklopac duž opsega i njegov.

Gusi treba dulje kuhanje od piletine, ali rezultat se isplati. Meso mlade guske je mekano i nježno.

U tatarskoj kuhinji postoji ogromna količina raznih peciva za čaj. Svečana i svakodnevna pečena roba,.

Ukusni mediteranski ručak i gurmanska večera, s nježnim začinom suho začinjenih začinjenih kobasica.

Tatari imaju divnu pitu - zur bališ, čiji se recept prenosi s jedne generacije na drugu!.

Kad se poslužuje uz zur-bališ, dobro odgovara juha od guske ili piletine s začinskim biljem.

Domaći chak-chak puno je ukusniji od onog kupljenog u trgovini, premda se morate poigrati.

Ako nikada niste probali prave tatarske domaće rezance, vrijeme je da naučite kako ih kuhati...

Tatarski peremyachi čvrsto je ušao u modernu kuhinju i u njoj se uvrstio pod tim imenom.

Tatarska delicija chak-chak može se kupiti u trgovini, ali ne i kod kuće.

U ovoj je riječi nešto poznato. Bališ, beljaši - nekada čisto tatarski i baškirski, i.

Tradicionalni tatarski kolači kystyby - rumeni, tanki, s različitim nadjevima - dobri su.

U početku je azu tatarsko jelo, ali stanovnicima bivšeg SSSR-a odavno je poznato. U osnovama.

U svakoj uglednoj tatarskoj obitelji kuhaju peremyachi (oni su također pirimachi). Tako je prženo.

Ako tražite jeftin obrok, pobliže pogledajte tradicionalne narodne recepte,.

Meso balirano jelo je tatarske i baškirske nacionalne kuhinje, zatvorena okrugla pita. Bališ.

Nudim vam recept za tatarsku kuhinju - trokutiće ili "ochpochmaklar". Trokuti peku.

Ovo je divno ukusno tatarsko jelo. Boja, kontrast i kompozicija pripadaju mu.

Gubadiya je tatarska okrugla pita s višeslojnim punjenjem, jedna od glavnih poslastica u cjelini.

Tatarska jela: najukusniji recepti

Prožeta nacionalnim okusom, tatarska su jela prepoznata kao jedno od najukusnijih na cijelom svijetu. Od davnina su recepti ove kuhinje upijali čestice različitih tradicija mnogih zemalja. Nije iznenađujuće što u jelovniku tatarske kuhinje možete pronaći pilaf iz Uzbekistana, knedle iz Sibira, baklavu iz Tadžikistana i fermentirani mliječni proizvod katyk iz Bugarske.

Tatari su gostoljubivi i ljubazni ljudi koji će vas uvijek dočekati s bogatim stolom, na kojem će se sakupljati najbolja jela.

Što nudi tatarska kuhinja? Evo nekoliko recepata koji mogu ukrasiti ne samo tatarski stol, već i vaš:

Tatarsko nacionalno jelo Tokmach s govedinom ili janjetinom

Juha od rezanci Tokmach smatra se jednim od najpopularnijih jela među narodom Tatara. Obično se pravi s pilećom ili mesnom juhom..

Možete dodati krumpir u jelo ako želite, ali tada ga morate staviti prije rezanca. Ako želite probati tatarske juhe, Tokmach je dobar izbor.

Foto: YouTube.com/Chef Maxim Grigoriev

Da biste ga pripremili, morate uzeti sljedeće sastojke:

  • janjeća rebra - 300 g;
  • rezanci - 200 g;
  • krumpir - 3 kom.;
  • luk i mrkva - 1 kom;
  • crni papar, korijander - prstohvat;
  • voda - 2 l;
  • sol i začinsko bilje po ukusu.

Ako imate želju i vrijeme, rezance skuhajte sami kod kuće. Inače, tjestenina kupljena u trgovini će poslužiti. Tatarska mesna jela lako se pripremaju. Dovoljno je slijediti detaljne upute:

  1. Ogulite luk i mrkvu, a povrće podijelite na pola. Jedan dio mrkve izrežite na velike kocke, a polovicu luka podijelite na još dva dijela. Preostalo povrće odvojite za upotrebu malo kasnije..
  2. Janjetinu operemo i stavimo u lonac, tamo dodamo nasjeckano povrće i začine.
  3. U posudu s mesom dodajte hladnu vodu i stavite je na štednjak da voda zavrije. Obavezno skinuti pjenu tako da juha izlazi bistra. Postavljamo minimalnu snagu ploče i kuhamo obradak sat i pol.
  4. Nekoliko minuta prije kraja kuhanja juhe počinjemo guliti krumpir. Narežite ga na velike kriške, a preostalu polovicu mrkve narežite na male trakice. Nasjeckajte polovicu luka.
  5. Nakon što je meso potpuno kuhano, izvadimo ga iz tave zajedno s povrćem. Procijedimo juhu i opet dodamo janjetinu, mrkvu i luk. Ako je meso na kosti, prvo ga odvojite i tek onda stavite u lonac..
  6. Stavili smo u posudu praznine nasjeckanog krumpira, svježeg luka i mrkve. Dajemo juhu da zavrije, smanjimo vatru i kuhamo dok krumpir nije potpuno kuhan.
  7. Posolite i ponovno prokuhajte.
  8. Stavite rezance u lonac, lagano promiješajte i kuhajte juhu dok tjestenina ne bude gotova.
  9. Dodajte začine, začinsko bilje i poslužite vruće na stolu.

Koristite ovu povoljnu zamjenu za svoju uobičajenu juhu ili boršč kako biste začinili jelovnik. Oduševite svoju obitelj ukusnim i izdašnim jelom Tokmach.

Recepti tatarske kuhinje: pšenični kolači

Tatarska hrana ne može biti cjelovita bez kruha. A ako ste se umorili od uobičajene opcije ili ne želite ići u trgovinu, tada možete sami napraviti domaće kolače.

Foto: YouTube.com/ Alena Mitrofanova

Da biste to učinili, uzmite:

  • pšenično brašno - 200 g;
  • jaje - 1 kom;
  • voda - 65 ml;
  • biljno ulje - 40 ml;
  • sol po ukusu.

Koraci za izradu pšeničnih kolača za cijelu obitelj su sljedeći:

  1. Sol otopite u vodi, sito prosijte brašno i ulijte ga u tobogan.
  2. Napravimo malu udubinu u brašnu, gdje pažljivo ulijemo slanu vodu.
  3. Tamo ubacite jaje i dobro promiješajte.
  4. Zamijesite žilavo tijesto i razvaljajte ga u veći sloj.
  5. Odozgo premažite prazno uljem i zarolajte u rolat.
  6. Izrežite tijesto na male komadiće i razvaljajte ih u ravne kolače tako da ne budu veći od tanjurića s čajem.
  7. Zagrijte tavu, podmažite je uljem i pržite tijesto dok ne porumeni. To obično traje oko 2 minute za svaku stranu..

Ova brza i jednostavna alternativa kruhu zasigurno će se svidjeti obitelji i domaćici koji neće dugo stajati za štednjakom..

Tatarska nacionalna jela: azu

Azu je tradicionalno jelo Tatara, čije je podrijetlo viđeno u Drevnoj Perziji. Glavni sastojci su meso i variva..

U današnje se vrijeme domaćice ne pridržavaju klasičnog recepta, pa jelu ponekad dodaju i druge sastojke, na primjer, krumpir, luk, mrkvu itd. Međutim, svinjetina se nikada ne dodaje osnovama Tatara..

Foto: YouTube.com/Uvijek ukusno!

Evo hrane koju trebate uzimati za drugo jelo:

  • govedina - 800 g;
  • rajčica - 4 kom.;
  • kiseli krastavci - 3 kom.;
  • luk - 1 kom.;
  • paradajz pasta - 2 žlice. l.;
  • biljno ulje - 3 žlice. l.;
  • sol i papar po ukusu.

Kuhanje osnova ovako:

  1. Meso peremo i sušimo papirnatim salvetama. Narežite ga na male komadiće i pržite na tavi. Stavljanje govedine u lonac.
  2. Ogulite luk i narežite ga na male krugove, popržite i ulijte u varivo za meso.
  3. U posudu dodajte vodu tako da tekućina potpuno pokrije izratke.
  4. Oparite rajčicu da se lako oljušti. Izrežite na male kockice i na to stavite meso. Posolite i popaprite.
  5. Pokrivamo posudu poklopcem i šaljemo je na štednjak, gdje je postavljena umjerena snaga.
  6. Dinstajte obradak 40 minuta.
  7. Kisele krastavce narežite na male kockice, pomiješajte ih s pastom od rajčice i dodajte mesu. Za okus možete dodati listove lovora.
  8. Pokrijte sve poklopcem i pirjajte oko 30 minuta..

Gotove osnove najčešće se poslužuju na stolu zajedno s kuhanim krumpirom..

Tatarska kuhinja: balirana s mesom i krumpirom

Tatarsko mesno pecivo svidjet će se mnogima. Balish, ili balish, hranjiva je pita od tijesta s kvascem.

Foto: YouTube.com/Marina Zabrodina

Za pripremu nadjeva potrebno je uzeti:

  • govedina - 1 kg;
  • krumpir - 2 kg;
  • luk - 0,5 kg;
  • sol, papar i lovorov list po ukusu.

Za test koji radimo:

  • biljno ulje i voda - po 200 ml;
  • svježi kvasac - 10 g;
  • jaje - 1 kom;
  • pšenično brašno - 800 g;
  • juha - 150 ml;
  • šećer - 20 g;
  • maslac - za podmazivanje kolača;
  • sol po ukusu.

Saznajte kako kuhati balir s mesom i krumpirom:

  1. Meso operemo i narežemo na male kockice iste veličine. Isto radimo i s krumpirom.
  2. Nasjeckajte luk, dodajte ga govedini i krumpiru. Posolite, popaprite i stavite lovorov list.
  3. Sada pripremamo tijesto. Da biste to učinili, dodajte kvasac, žlicu brašna i šećer u toplu vodu. Sve pažljivo promiješajte i ostavite da se ulije 10-15 minuta, dok se ne pojavi pjena..
  4. Prosijte brašno, dodajte prstohvat soli, jaje i biljno ulje.
  5. Ulijte tijesto i zamijesite tijesto. Trebao bi ispasti mekan i savitljiv..
  6. Podijelite izradak na tri neravna dijela. Jedan od njih trebao bi se pokazati najvećim: koristit ćemo ga za bazu. Drugi je za vrh pite, a treći za pokrivanje malih rupa..
  7. Razvaljajte najveći komad tijesta i stavite ga u kalup, stavite nadjev i povucite rubove bliže sredini.
  8. Razvaljajte manji kolač i stavite ga na vrh da pokrije krumpir i meso.
  9. Lagano pričvrstite spojeve između vrha i dna. U središtu oblikujemo malu rupu. Prekrijte ga malom kuglicom tijesta.
  10. Tortu stavimo u pećnicu zagrijanu na 160 ° C i kuhamo 120 minuta.
  11. 10-15 minuta prije kraja pečenja otvorite središnju kuglu i ulijte juhu unutra. Da spriječite da bališ ne zagori, stavite foliju na vrh.
  12. Podmažite površinu maslacem. Možete čak i 30 minuta prije kraja kuhanja.

Prije posluživanja balish, odrežite vrh tijesta oko kruga. Ukusna i izdašna pita bit će izvrsna alternativa uobičajenim jelima za ručak.

Tatarsko jelo echpochmak

Echpochmak je tradicionalno jelo tatarske i baškirske kuhinje koje se priprema od kvasca ili beskvasnog tijesta s dodatkom mesa i krumpira. Pečenje se vrši u obliku trokuta i zaštitno je obilježje stanovnika Tatarstana.

Foto: YouTube.com/Dastarkhan - ukusni recepti

Da biste pripremili tijesto, morate uzeti sljedeće sastojke:

  • mlijeko ili kefir - 500 ml;
  • pšenično brašno - 1 kg;
  • kuhinjska sol - 0,5 žličice;
  • šećer - ¼ čaša;
  • kvasac - 1 paket;
  • jaje - 1 kom;
  • biljno ulje - 5 žlica. l.

Za punjenje uzimamo:

  • govedina i krumpir - po 1 kg;
  • luk - 600 g;
  • sol i papar - dodajte po želji.

Uz to trebate juhu ili maslac i kipuću vodu.

Pripremamo echpochmak pomoću ove tehnologije:

  1. Pomiješajte jaje sa šećerom, solju i kvascem.
  2. U posudu ulijte mlijeko i kombinirajte s maslacem. Sve pažljivo umijesite.
  3. Dodajte prosijano brašno i zamijesite tijesto. Trebao bi biti mekan i ne tekući..
  4. Zamiješeno tijesto prekrijte prozirnom folijom i ostavite 1-2 sata, po mogućnosti na toplom mjestu, tako da tijesto poveća veličinu i postane prozračnije.
  5. Dok se tijesto ulijeva, mi punimo. Da biste to učinili, meso sitno nasjeckajte, ogulite krumpir i luk. I njih meljemo.
  6. Solite, popaprite i pomiješajte sve proizvode.
  7. Pospite brašno na dasku za rezanje i tamo stavite tijesto, podijelite ga na male komadiće. Od svake izvajamo lopticu, preklopimo ih i pokrijemo ručnikom. Ostavimo da se ulimo neko vrijeme.
  8. Razvaljajte krugove u slojeve, debljine 0,2-0,3 cm.
  9. Unutra dodajte nadjev, savijte rubove i zalijepite ih da napravite trokut. Ostavite rupu u sredini.
  10. Radni predmet šaljemo u podmazan ili pergamentom obložen lim za pečenje. Održavajte udaljenost između echpochmaksa tako da se ne slijepe.
  11. Obradak šaljemo u pećnicu zagrijanu na 160 ° C 40-45 minuta.
  12. 20 minuta nakon početka pečenja dodajte 2 žlice u rumene praznine. l. juha ili kipuća voda s uljem.

Da biste bili sigurni da je echpochmak spreman, isprobajte komadić krumpira: ako je mekan, jelo je gotovo.

Tatarska hrana: chak-chak

Jedna od najpoznatijih i legendarnih slastica u tatarskoj kuhinji je chak-chak. Ovo jelo predstavljeno je kriškama prženog tijesta prelivenim medenim sirupom..

Niti jedan nacionalni praznik hostesa nije potpun bez ove slastice. I vi možete oduševiti djecu i odrasle članove obitelji slatkoćom.

Foto: YouTube.com/Kuhajte s raspoloženjem!

Za kuhanje uzimamo sljedeće proizvode:

  • pšenično brašno - 500 g;
  • maslac - 160 g;
  • šećer - 150 g;
  • jaja - 5 kom.;
  • med - 300 g;
  • biljno ulje - 400 g.

Desert pripremamo prema sljedećim uputama:

  1. Kombinirajte 30 g šećera s jajima.
  2. Rastopite maslac u mikrovalnoj ili vodenoj kupelji i malo ga ohladite.
  3. U prazno od jaje-šećera ulijte toplo ulje i sve promiješajte.
  4. Prosijte brašno i polako ga ulijte u slijepu tekućinu. Prvo dodajte 400 g brašna. Ako tijesto nije jako gusto, dodajte ostalo.
  5. Zamijesimo tijesto. Trebao bi ispasti dovoljno mekan, ali istodobno gust. Tako će biti prikladnije raditi s njim. Pokrivamo prazno filmom ili ručnikom i šaljemo ga da se ulije 15-20 minuta.
  6. Sada tijesto mijesimo rukama u sloj čija debljina treba biti oko 1 cm. Izrežite ga na široke trake od oko 1,5 cm.
  7. Valjamo praznine u snopove promjera 0,5 cm. Trebalo bi ispasti dugo.
  8. Izrežite ih na komade od 3 cm i napravite male štapiće.
  9. Zagrijte ulje u kotlu od lijevanog željeza ili tavi s dubokim dnom. Stavite štapiće u kipuću tekućinu, pržite dok se ne stvori rumenilo (oko 2 minute).
  10. Kuhano tijesto rasporedimo na papirnati ubrus tako da se sva masnoća upije.
  11. Da biste napravili karamel, ulijte med u malu posudu i pomiješajte s ostatkom pripremljenog šećera.
  12. Smjesu prokuhajte na maloj snazi. Kuhajte ga oko 5 minuta tako da se šećer potpuno otopi, a karamela postane gušća.
  13. Prebacite štapiće brašna u lim za pečenje i prelijte medom. Sve pomiješamo i stavimo na lijepo jelo u obliku piramide.

Gotovu slasticu možete poslužiti za čaj uz glazirano voće.

Takva zanimljiva jela često se mogu naći na tatarskim stolovima. Koristite recepte za diverzifikaciju jelovnika i upoznavanje kuhinje druge zemlje.

Vidi također: Tatarska pita od kiselog vrhnja